Görsel Çeviri Nasıl Yapılır? Yandex ve Google Görsel Çeviri
Genel

Görsel Çeviri Nasıl Yapılır? Yandex ve Google Görsel Çeviri

Görsel çeviri, arama motorlarının bizlere sunduğu yeni ve yüksek teknolojiye sahip bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Yapay zekâ yardımıyla anlık olarak gösterdiğimiz görüntüler veya fotoğraflarımız direkt olarak başka bir dile çevrilebiliyor ve aynı görsel üzerinde görüntülenebiliyor. Böylece uzun cümleleri ve kelimeleri çeviri uygulamalarına yazmamıza gerek kalmıyor. İleride yazı çevirisini geride bırakacağı düşünülen görsel çeviri yöntemi henüz birçok kişi tarafından bilinmiyor. Ancak bizler bu içeriğimizde, görsel çeviri nasıl yapılır sorusuna hem Yandex hem de Google hizmetleri üzerinden yanıt vermeye çalışacağız.

İçerik Haritası

Görsel Çeviri Nasıl Yapılır? Yandex ve Google Görsel Çeviri
Görsel Çeviri Nasıl Yapılır? Yandex ve Google Görsel Çeviri

Görsel Çeviri Nasıl Yapılır?

Görsel çeviri, basit tabiriyle çeviri uygulamasına gösterilen bir fotoğrafın veya anlık kamera görüntüsünün üzerinde yer alan yazıların istenilen başka bir dile çevrilmesi işlemidir. Bu sayede yazıları yazarak veya konuşarak çevirmenize gerek kalmaz. Özellikle yabancı ülkelerde tabelaların okunmasında, yabancı kitapların anlık olarak çevrilmesinde ve bloglardaki metinlerin çevrilmesinde aktif olarak kullanılmaktadır. Zaten her çeviri uygulamasının içerisinde dahili olarak bu özellik sunulmaktadır.

Google Görsel Çeviri İşlemi

Google Görsel Çeviri İşlemi
Google Görsel Çeviri İşlemi

Google Translate sitesi ve uygulaması yıllardır çeviri işlemleri için aktif olarak kullanılmaktadır ve piyasada en çok bilinen çeviri hizmeti olarak öne çıkmaktadır. Bugün neredeyse tüm dünya dillerini destekleyen bu hizmet üzerinde hem yazılı hem sesli hem de görüntülü bir şekilde çeviri işlemi yapabilmek mümkündür. Görüntülü çeviri işlemi yapabilmek için ise aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Google Translate uygulamasını telefonunuza indirin ve açın.
  • Çeviri sayfası karşınıza geldiğinde köşede yer alan kamera simgesine tıklayın.
  • Kameranızı çevrilmesini istediğiniz yazı doğru tutun ve çevrilecek dili yukarıdan seçin.
  • Eğer daha önce çekilmiş bir fotoğrafı çevirmek istiyorsanız “İçe Aktar” yazısına tıklayarak galerinize ilerleyin.
  • Burada çevrilmesini istediğiniz fotoğrafı seçin.

Bu işlemlerden sonra ekranda anlık olarak yapılan çeviriyi görebilmeniz mümkün olacaktır. Bu noktada yazıları istediğiniz dile çevirebilir ve hızlı yapay zekâ sayesinde hemen sonuç alabilirsiniz. Halen test aşamasında olan bir özellik olsa da ciddi anlamda başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Yandex Fotoğraftaki Yazıları Çevirme

yandex görsel çeviri
yandex görsel çeviri

Bilindiği üzere Yandex firmasının da kendisine özel çeviri hizmeti bulunmaktadır ve bazı kullanıcılara göre bu hizmet Google Translate hizmetine göre daha kararlı sonuçları bizlere sunmaktadır. Ayrıca bu özelliği direkt olarak tarayıcı üzerinden de kullanabilmeniz mümkündür. Ancak anlık çeviri hizmeti şu an aktif değildir.

  • Çeviri Yandex web sayfasına girin.
  • Üst menüde yer alan “Görseller” yazısına tıklayın.
  • Buraya çevrilmesini istediğiniz metne sahip olan görseli yükleyin.

Yaklaşık birkaç saniye içerisinde en uzun metinleriniz bile istediğiniz dile çevrilecektir. Zaten sistem otomatik olarak yüklediğiniz dosyanın dilini algılayacaktır. Telefon uygulamasını indirerek daha kararlı sonuçlar alabilmeniz de mümkündür.

İçeriğimizde görsel çeviri nedir ve nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Umarız hem Google hem de Yandex üzerinden resimlerinizi ve dosyalarınızı hızla çevirebilmişsinizdir. Tamamen ücretsiz ve sınırsız olan bu özelliği ilerleyen zamanlarda daha çok kullanacağınızdan emin olabilirsiniz. Benzer bir içerik olan Google Ücretsiz Çeviri Yazı Araçları Nasıl Kullanılır? Başlıklı içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.