Instagram Telif Hakkı Mesajı: Aman Dikkat! ✔️ 2023

Instagram’da son zamanların en popüler dolandırıcılık yöntemlerinden biri Instagram telif hakkı mesajı dolandırıcılığı. WhatsApp, Direct Mesaj ya da e-posta üzerinden gönderilen telif hakkı mesajları içerisinde bulunan sözde itiraz formlarındaki büyük tehlike hakkındaki tüm detayları bu yazıda bulabileceksiniz.

Instagram Telif Hakkı Nedir?

Normal şartlarda Instagram’da telif hakkı ile korunan bir içeriği paylaşmanız yasaktır. Bir video içerisideki müzik ya da videonun kendisi herhangi bir içeriğin kopyası olabilir. İzinsiz kullanım sebebi ile Instagram telif hakkı bildirimi alabilirsiniz. Ama bu bildirimler genellikle E-Posta ve Instagram bildirimi olarak size gönderilir.

E-Posta ile gönderilen telif hakkı bilgisinde göndericiye dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. [email protected] göndericisi tarafından size gönderilen telif postaları gerçek olabilir. Burada mail adresinin @instagram.com kısmından öncesi pek önemli değil. Önemli olan mesajın instagram.com alan adından gönderilmiş olması. Buraya dikkat etmek gerekiyor.


instagram telif mesajı
instagram telif mesajı

Sahte mesajın içeriği;

Instagram | Koşul İhlalleri

 • Destek Hesabı Kimliği: 73582436

Son birkaç gün içinde Instagram hesabınızla ilgili çok sayıda şikayet aldık ve hesabınızı detaylı olarak inceledik. Hesabınızda bazı kural ihlalleri tespit ettik. İhlal ettiğiniz kurallar

• Kişiyi küçük düşürmek
• Kötü söz veya kötüye kullanım
• İstenmeyen mesajlar

Bu tür davranışlar kurallarımızı ihlal eder. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bu karara itiraz edebilirsiniz. İtiraz talebinizi almazsak, hesabınız 48 saat içinde sunucularımızdan kalıcı olarak silinecektir.

İtiraz Bağlantısı: link silinmiştir (oto sansür)

(Bağlantı açılmazsa kopyalayın ve web tarayıcınızda açmayı deneyin.)

Anlayışınız için teşekkür ederiz.


Telif bildiriminde bulunan mail adresini kontrol edin!

Bu mesajlar genellikle security@instagraam.com gibi (2 a harfi var) aldatıcı mail adresleri ile gönderiliyor. Instagram tarafından gönderilen mesajmış gibi algılamanız için böyle küçük detayları görebiliyor olmanız şart.

Gönderici bilgilerini inceleyip maili gönderen sunucusuna bakmalı ve sunucunun instagram.com olduğunu teyit etmelisiniz. Yoksa gönderici Instagram olmayabilir. Size iletilen telif ihlali mesajı da zararlı bir bağlantı içeriyor olabilir.

Sahte isimle mail gönderme detaylarına “Kendi Mailimden Bana Mail Geldi” Diyorsanız konumuzdan bakabilirsiniz. Buradaki yöntemin aynısı ile Instagram.com e-posta adresi gibi görünen bir adresten size mail gönderebilirler. Konuyu mutlaka inceleyin ve bu konuyu okumaya devam edin.

Instagram telif hakkı mesajı için açılmış bazı hesaplar
Instagram telif hakkı mesajı için açılmış bazı hesaplar

Hemen yukarıda gördüğünüz resimde telif ihlal mesajı atmak için açılmış bazı hesaplar her alıyor. Bu hesaplardan binlerce var. Hiç durmadan herkese telif mesajı göndermeye devam ediyorlar. Milyonlarca telif mesajı milyonlarca hesaba ulaşıyor. Bu mesajda bulunan linki açtıklarında ise karşılarına sahte Instagram giriş ekranı geliyor.

Instagram sahte telif mesajı örneği
Instagram sahte telif mesajı örneği

Hemen yukarıda gördüğünüz mesajda Instagram ekibi göndermiş gibi gösterilmeye çalışılmış bir link bulunuyor. Sözde Bu linke tıklayıp telif bildirimine itiraz etmeniz gerekiyor. Fakat linke tıkladığınızda karşınıza şöyle bir ekran çıkıyor:

Bu resimdeki ekran Instagram’ın giriş sayfasına aitmiş gibi görünen farklı bir site. Site adresi ise mesajda yer alan https://ig-badge-support.com/o/ şeklinde. Normalde bu adresin Instagram.com olması gerekiyor.

Hemen yukarıdaki link sizi tuzağa düşürmeye çalıştıkları sahte adres. Instagram hesabınıza giriş yaparken adres çubuğunda şu şekilde bir URL görmeniz gerekiyor:

Hemen yukarıdaki adres çubuğunda yer alan site instagram.com resmi sitesi. Buradaki tek bir karakter bile farklı olsa kullanıcı adı ve şifrenizi girmemelisiniz. Örnek birkaç sahte Instagram giriş site adresi:

 • insttagram.com
 • innstagram.com
 • iinstagram.com
 • instaggram.com
 • instagrram.com
 • instagraam.com
 • instagram.copyright2.com (copyright2.com adresi türetilebilir, sahtedir)

Buradaki siteler sonsuza kadar türetilebilir. Önemli olan bu adresin instagram.com dışında bir ifade içeriyor olması. Böyle durumlarda asla kullanıcı adı ve şifrenizi girmemelisiniz. Bu mesaj sadece telif hakkı mesajı olarak değil bazen çekiliş olarak da karşınıza çıkabilir.

Instagram çekiliş mesajı
Instagram çekiliş mesajı

Bu tür mesajlar da sizi dolandırmak amacı ile gönderilir. Instagram Çekiliş Dolandırıcılığı Karşısında Dikkatli Olun!

Böyle bir mesaj aldığınızda neler yapmalısınız?

Instagram telif hakkı mesajı gibi mesajlar aldığınızda öncelikle bu mesajdaki linke tıklamalısınız. Bu mesajlar size Instagram tarafından gönderilmez. Instagram size sadece bildirim ya da e-posta gönderir. Bunun dışında herhangi bir linke tıklamanıza gerek kalmaz.

Telif itirazını zaten Instagram bildirimi üzerinden yapabilirsiniz. Instagram mobil uygulaması içerisinde açılan herhangi bir websitesine şifre girmeyin. Instagram sizden tekrar tekrar şifre istemez. Kesinlikle telif bildirimi mesajlarındaki linke tıklamayın. Tıklasanız bile şifre girmeyin. Yoksa şifreniz saldırganların eline geçer. Bu konuda daha fazla bilgi almak için bu konuları da mutlaka okuyun:

Instagram Telif Hakkı Mesajı Sıkça Sorulan Sorular

Instagram telif bildirimi ile ilgili çok fazla şikayet mesajı alıyoruz. Telif hakkı mesajı sebebiyle aldığımız bu mesajlarda genellikle hesapların çalındığına dair bilgiler yer alıyor. Bu tür saldırılardan nasıl korunacağınıza dair daha önce birkaç güvenlik içeriği yayınlamıştık. Bu içerikleri inceleyerek Instagram hesabınızın güvenliğini sağlayabilir ve sonraki süreçlerde bu tür telif mesajlarına kanmayabilirsiniz.

Sizin için derlediğimiz bazı sorular ve bu soruların yanıtları şu şekilde;

Instagram telif hakkı mesajı geldi

Instagram telif hakkı mesajı aldıysanız yapmanız gereken ilk şey mesajın hangi hesaptan ya da ne şekilde size ulaştırıldığı.

 • Mesaj DM yoluyla mı geldi?
 • Mesaj mail yolu ile mi geldi?
 • Mesaj WhatsApp üzerinden mi geldi?

Bu kontrolleri yaptıktan sonra mesajı atan göndericinin gerçekten Instagram mı yoksa saldırgan mı olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz. Öncelikle, Instagram bu tür telif bildirimlerini DM üzerinden yapmıyor. WhatsApp üzerinden yapmadığını da biliyoruz.

Instagram telif hakkı mesajı
Instagram telif hakkı mesajı

Eğer gerçekten telif bildirimi aldıysanız bu bildirimin E-Postanıza ve Instagram bildirim panelinize düşmesi gerekiyor. Bildirimler alanına bildirim olarak düşmeyen bir telif bildirimi gerçek olmayabilir.

E-Postanıza gönderilen telif bildiriminin göndericisinin [email protected] gibi bir adres olması gerekiyor. Ayrıca bu göndericinin sunucu kimliğine de bakmakta fayda var. Detaylı bilgi: “Kendi Mailimden Bana Mail Geldi” Bu içerikte kendi e-posta adresinizle mail aldığınız bir saldırı türü var. Aynısı [email protected] gibi bir mail için de yapılabilir. Fakat ilgili içerikte bu mailin gerçek sunucusunu nasıl algılayabileceğiniz bilgisi yer alıyor.

Instagram telif hakkı mesajı nedir

Instagram’da paylaşılan gönderiler telif hakkı süzgecinden geçer. Telif hakları orijinal içeriği korumak için oldukça önemlidir. Orijinal içeriğin kopyası yayınlandığında telif hakları gereğince ilgili içerik kaldırılmalıdır. Eğer kaldırılmaz ise otomatik olarak kaldırılır ve içeriği yayınlayan ve telif sahibi olmayan Instagram hesabı kapatılabilir.

Paylaştığınız gönderilerdeki ses ve görüntülerin özgün olması gerekir. Telif hakları korunan bir içeriği paylaştığınızda bu paylaşım için izin almamışsanız ciddi yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bu durumu kendi lehine çeviren saldırganlar da bulunmaktadır. Bu saldırganlar size sahte telif hakkı mesajı gönderir ve bazı işlemleri yapmanızı sağlar. Bu işlemlerden biri şifre kırma yöntemleri ve Instagram şifre kırma yöntemleri içeriklerimizde yer alan Phishing saldırılarıdır.

Bu tür telif bildirim mesajları genellikle hesabınızı ele geçirmek için gönderilir. Sadece resmi bildirim kanalları ile yapılan bildirimlere itibar etmeniz önerilir.

Instagram telif hakkı mesajı geldi ne yapmalıyım?

Böyle bir mesaj aldığınızda mesaj içerisindeki linklere kesinlikle tıklamayın. Mesajı size gönderen hesabı engelleyin ve mesajı silin. Eğer Instagram şifrenizi herhangi bir linke tıklayarak girmişseniz hesabınız ele geçirilmek üzere olabilir. Hemen şifrenizi değiştirin ve hesabınızı daha güvenli hale getirin.

Instagram telif hakkı dolandırıcılığı nedir?

Instagram üzerinden size gönderilen sahte telif hakkı mesajı ile gerçekleşen bir dolandırıcılık türüdür. Hesabınıza ait bir gönderiden dolayı telif ihlalinde bulunduğunuz ifade edilir.

Bu ihlali kaldırmak için bir linke tıklamanız istenir. Linke tıkladığınızda sahte bir Instagram giriş sayfası açılır ve bu alana şifrenizi girmeniz beklenir. Eğer şifrenizi girerseniz bu bilgiler saldırgana gönderilir. Instagram.com’un bu olay ile hiç bir ilgisi yoktur.

Instagram telif hakkı itiraz formu nedir?

Instagram telif hakkı itiraz formu gerçek telif bildirimine itiraz etmek için doldurulan formdur. Bu formun linki size gerçek telif mesajı ile birlikte gönderilir. Bu mesajın içerisindeki telif hakkı itiraz form bağlantısına tıklayarak telif uyarısına itirazda bulunabilirsiniz.

Instagram telif hakkı sorunu çözüm önerileri nelerdir?
Instagram telif hakkı sorunu çözüm önerileri nelerdir?

Instagram telif hakkı sorunu çözüm önerileri nelerdir?

Instagram telif hakkı sorununa çözüm üretmek için bu içeriği detaylıca okumanız gerekmektedir. İçerikte tüm süreç hakkında bilgi verilmiştir.

Instagram telif hakkı mesajı ekşi sözlükte geçiyor mu?

Ekşi sözlük pek çok konunun yer aldığı özgür bir platform. Buradaki kullanıcıların da gündemini belirli oranda işgal eden telif hakkı mesajı, birkaç entry içerisinde enine boyuna tartışıldı.

Bu entrylerden birine şuradan ulaşabilirsiniz. Kendi görüşlerinizi belirtmek için bu konuya yorum yapabilirsiniz.

Instagram telif hakkı hesap kapatma riski var mı?

Instagram telif hakkı ile hesap kapanma tehlikesi her zaman vardır. Eğer telif uyarısı alıyorsanız hesabınız teliften kapanabilir. Gerçek telif haklarından bahsediyorum. Böyle durumları Instagram affetmez.

Fakat sahte telif hakkı mesajı ile hesabınız şifrenizi girmediğiniz sürece çalınmaz. Siz bu sahte bildirimlere, mesajlara ya da e-postalara kanarsanız hesabınız ele geçirilebilir ve kapatılabilir.

Instagram telif hakkı ihlali nedir?

Instagram üzerindeki tüm içerikler telif hakkı ile korunan içeriklerden arındırılmış olarak yayınlanmalıdır. Herhangi bir eserin izinsiz kullanımı telif hakkı ihlaline girer. Sadece özgün içeriğin yayınlanması, telif hakkı sahiplerinin haklarının korunması gibi durumlarda telif hakkı prosedürleri çok önemlidir.

Instagram telif hakkı nedir?

Instagram’da bulunan içeriklerin hak sahiplerini koruyan bir korumadır. Orijinal içerik sahibinin izni olmadan eserin kullanılmasını engellemeye çalışır. Hak sahibi olduğunuz içerikleri telif ihbarında bulunarak şikayet edebilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın