Başkasının telefon konuşmalarını kaydetme
Güvenlik

Başkasının Telefon Konuşmalarını Kaydetme ✔️ 2022

Akıllı telefon teknolojilerinin hızla gelişmekte olduğunu hepimiz biliyoruz. Sektördeki rekabet günden güne kızışırken diğer taraftan da biz tüketicilerin ihtiyaçları farklı yönlerde şekilleniyor. Kendi telefonumuzun yanı sıra başkasının telefon konuşmalarını kaydetme ihtiyacı da bunlardan birisi. Bu içerikte ise tam olarak bu konu üzerinde duruyor olacağız.

İçerik Haritası

Başkasının Telefon Konuşmalarını Kaydetme

Başkasının telefon görüşmelerini kaydetmek ne kadar mümkün hep merak konusu olmuştur. Mümkün olup olmamasının yanı sıra bir diğer önemli konu da yasallık durumudur. Başkasının telefon konuşmalarını dinlemek hem yasal değil hem de etik değildir.

Fakat bu işlemin nasıl yapıldığını bilerek başkalarının sizin telefon görüşmelerinizi kaydetmesini ya da gizlice dinlemesini engellemek mümkün. Eğer kendi telefonunuzda kayıt almak istiyor iseniz telefon görüşme kayıt programları içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederim.

Başkasının telefon konuşmalarını kaydetme
Başkasının telefon konuşmalarını kaydetme

Bu tür dinleme işlemleri genelde casus yazılımlar tarafından yapılıyor. Bu casus yazılımlar akıllı telefonlara uygulama olarak girdiriliyor. En yaygın tekniği mobil uygulama olarak dağıtmak olsa da bazı özel saldırılar ile de akıllı telefonların işletim sistemlerine erişilebiliyor.

Aynı ağda olduğunuz bir saldırganın akıllı telefonunuza erişmesi de mümkün. Bu içerikte bu saldırı yöntemlerinin detaylarına değil, başkasının telefon konuşmalarını kaydetme yöntemlerinden bahsedeceğim. Bu şekilde kendi telefonunuzun kaydedilmemesini sağlayabileceksiniz.

Telefon Görüşmelerinizi Koruyun!

Telefon görüşmelerinizin sizden izinsin kaydolmasını istemiyor iseniz telefonunuzun güvenliğini sağlamanız gerekir. Saldırılar kişilere yapılır. Eğer birisi telefonunuzu dinliyor ise telefonunuza erişim elde etmiş demektir. Telefonunuza erişmesinin 2 yolu olabilir. Fiziksel erişim ya da uzaktan erişim olarak adlandırdığımız bu iki yöntem ile telefonunuza erişen kişiler telefonunuzu dinleyebilir ya da kaydedebilir.

Bu tür durumlara düşmemek ve daha fazla güvende olmak için telefonunuzun güvenliğini sağlamak zorundasınız. Telefonunuzun daha güvenli olması için;

  • Resmi marketler dışında bir yerden uygulama indirmeyin. (APK, iPA)
  • Güvenmediğiniz kişilerin modemine / kablosuz ağına bağlanmayın
  • Herhangi bir yerden gelen ve bilmediğiniz linkleri açmayın.

Dikkat edilmesi gereken ilk madde ile başlayalım. Google Play dışında uygulama indiren kişiler internette APK İndir gibi sitelerden apk indirir. Bu uygulamalar güvenli olmayabilir. Her APK güvensiz demek de yanlış olur. Bunun hesabını iyi yapacak kadar bilginiz yok ise Google Play dışından uygulama indirmemeniz gerekir. Kaldı ki Google Play içerisindeki uygulamaların tamamı güvenli de diyemiyoruz. Fakat en azından alenen internet ortamından yayımcısı belli olmayan bir APK indirmemek daha güvenli bir yöntem. Aynı durum iOS kullanıcıları için de geçerlidir.

Güvensiz kişilerin ağına katılmak da bir güvenlik tehdidi. Bu yüzden telefonlarımızı ve kişisel verilerimizi korumak için güvenli olmayan ağlara bağlanmamamız gerekiyor. Herhangi bir yerden gelen linke de tıklamamamız gerekiyor. Payload ya da backdoor içeren bir linke tıkladığımızda direkt olarak saldırgana erişim vermiş olabiliriz. Bu yüzden kimden geldiğini bilmediğimiz ve ne olduğunu bilmediğimiz bağlantılara kesinlikle tıklamamalıyız.

Bu tür güvenlik önlemlerini almadan önce ilk başta telefonumuzu hard reset yöntemi ile sıfırlamamız gerekebilir. Bu şüpheye sahip olduğunuzda telefonunuzu sıfırlamak en iyi çözümdür. Fakat tamamen işe yaramayabilir. Bu yüzden içerisine tekrar rom yüklemek gerekir. Çeşitli işletim sistemleri ile bu tür işlemler takip edilebiliyor. Genelde bu işlemler Kali Linux ile yapılıyor.

Eğer başkasının telefon konuşmalarınızı kaydetmesini istemiyor iseniz bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Akıllı telefonların çok daha güvenli hale getirilmesi için bireylerin kendi yöntemlerini geliştirmesi gerekebiliyor. Biz bu içerik ile bu sürece biraz katkı sağlamak istedik. Konu hakkındaki görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Sonraki içeriklerde görüşmek üzere.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[2 kişinin oyu: 5]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.