Başlangıç Güvenlik Kali Linux nedir ve nasıl kullanılır? (Kali’ye giriş)

Kali Linux nedir ve nasıl kullanılır? (Kali’ye giriş)

3

 Kali Linux nedir ve nasıl kullanılır | Kali Linux hakkında pek çok şey duymuşsunuzdur. Herkes birşeyler yazıp çiziyor bu konuda. Linux işletim sisteminin bir dağıtımı olan Kali, genelde güvenlik araştırmacılarının kullandığı bir arayüzdür. İçerisinde hazır paketlerin bulunduğu bu arayüzü kullanarak web sistemlerini ve ağ sistemlerini analiz edebilirsiniz.

Bu analizlerin geneline pentest (penetrasyon testleri) denir ve birçok araç ile yapılabilir. Bu araçların derlendiği ve en gereklilerinin bir araya getirildiği arayüz Kali‘dir. Bu yazımda sizlere Kali  Linux hakkında bilgiler vereceğim. Aynı zamanda bu yazı bir seri başlangıcı olacak. Kali Linux uzun zamandır kullandığım ve aşağı yukarı aşina olduğum bir arayüz. İnternette dolaşan ve kopya niteliği taşıyan içerikler gibi bir seri yazmayı düşünmüyorum. Bilinmeyen ve internette bulunmayan yada çok nadir yerlerde bulunan içeriklerden öğrendiğim, deneme yanılma ile keşfettiğim ve olumlu sonuç aldığım birçok konuya yine bu seri üzerinde değineceğim.

Kali Linux nasıl indirilir, kurulur yada ne işe yarar diye bilgiler vermek istemiyorum. Bu tür bilgiler internette zaten çok rahatlıkla bulunabilir. Yazıyı fazla uzatmamak adına sadece ilgilenen arkadaşlara tavsiyem orijinal Kali Linux sürümlerinden birini indirip donanımınıza en uygun olanı kullanmanız yönündedir. Kali Linux indirmek için buraya tıklayın ve kurulumu anlatımlardaki gibi yapın.

Burada 10 farklı sürüm mevcut. Her birinin ne anlama geldiğini kullanmadığım için net olarak bilmiyorum fakat her bir dağıtım bir amaca odaklanmış ve bu doğrultuda hazırlanmıştır. siz en üstteki 32 bit ve 64 bit olanlardan birini kullanın…

Şimdi gelelim Kali Linux Nasıl Kullanılır ? Sorusuna…

Kali Linux kullanmak için öncelikle bazı kavramları öğrenmeniz gerekiyor. Bu kavramlar ilgi ve alakanıza göre ileride artış gösterecektir. En temel kavramlar aynı zamanda Penetrasyon testleri içinde kullanılan kavramlardır. Bunlar sqlmap, exploit, payload, metasploit, armitage, backdoor, xss ve xml gibi terimler – kavramlardır. Bu kavramları ilerde yazacağım yazılarda çoğaltır ve açıklarım.

Kali Linux nedir ve nasıl kullanılır ?

Bu kavramları Kali Linux kullandıkça ve araştırdıkça sık sık göreceksiniz. Kali Linux kullanımı da bu kavramlar ile mümkün. Kali Linux kullanmaya başladığınızda fareniz artık Terminal olacak. Terminal üzerine yazdığınız komutlar ile genel olarak bu kavramları kullanacak ve zaafiyet testlerinizi yapmış olacaksınız. Ekran çıktılarını öğrenecek ve bu çıktılara göre önlem almayı öğreneceksiniz.

Kali Kullanımı kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi elinizdeki malzeme aynı olsa da yapabilecekleriniz farklı farklıdır. Hayal gücünüz, sabrınız ve yeteneğinizin mükemmel kombinasyonu sonucunda her sistemde açıklar bulabilecek ve bu açıkların nasıl giderileceğini anlayabileceksiniz.

Kali Linux kullanmak, araba kullanmak ya da windows kullanmak gibidir. Tamamen size özgü stratejileri kabul etse de belli başlı kuralları vardır. Zaman içerisinde hep beraber Kali Linux‘u nasıl kullanacağınız hakkında bilgiler edineceğiz. Diğer tüm güvenlik açıkları ve zaafiyet testleri hakkındaki yazıları buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.

Önerilen Video:

3 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!