Başlangıç Haber YouTube, Video Erişilebilirliğini Genişletiyor

YouTube, Video Erişilebilirliğini Genişletiyor

0

Popüler video paylaşım sitesi YouTube, hem görsel hem de işitsel anlamda erişilebilirlik özelliklerini geliştiriyor. Canlı yayınlara otomatik altyazılar eklenecek. İşte, YouTube’un yakında kullanıma sunacağı yeni özellikler!

YouTube, Erişilebilirlik Konusunda Önemli Adımlar Atıyor

YouTube, hem görme sorunları olan hem de İngilizce dilinin konuşulduğu ülkelerdeki izleyicileri için harika özellikler getiriyor. Video erişilebilirliğini genişletme kararı alan şirket, videolara birden fazla sesli parça ekleme seçeneğini test ediyor. Görme sorunu olan izleyiciler için sesli video anlatımları oldukça kullanışlı olacak. YouTube, bu özelliğin 2022’nin ilk çeyreğinde geleceğini açıkladı.

YouTube, minimum 1.000 abonesi olan kullanıcılar için otomatik altyazılara izin veriyordu. Yeni özellikle birlikte, artık tüm canlı yayınlarda otomatik altyazılar kullanılabilecek. 13 farklı dilde altyazı özelliği önümüzdeki aylardan itibaren aktif olacak. Otomatik olarak çevrilen altyazılar, hem iOS hem de Android telefonlara gelecek. Böylece yabancı dildeki bir videonun anlamını öğrenmek için PC’ye dönmeye gerek kalmayacak.

Bu ince ayarlar, içerik oluşturucuların altyazı eklemesini de daha fazla izleyicinin katılım sağlamasını da mümkün kılacak. Platformun hem görme hem de işitme sorunları olan kişiler için geliştirdiği altyazı ve sesli parça ekleme özellikleri gelecekte daha da geliştirilecek. Canlı otomatik altyazılar, şimdiye dek kısıtlı dil seçenekleri sunuyordu. Artık 13 dile otomatik olarak çevrilecek altyazılar sayesinde paylaşılan videolar daha geniş bir kesim tarafından izlenebilecek.

İlgili İçerik: YouTube para kazanma şartları nelerdir?

Şirket, yeni video erişilebilirlik özelliğini web ve mobil için kullanıma sunuyor. PC, Android ve iOS kullanıcıları ilerleyen dönemlerde YouTube’da içerik oluşturmaktan ve video izlemekten daha büyük bir keyif alacak. Mobil kullanıcıları altyazılı bir videonun tamamını değil de, sadece ilgi çeken bölümlerini izleyebilecek. Bunu da platformdaki ‘Konuşma metnini aç’ özelliği sayesinde yapabilecek. Halen test aşamasında olan erişilebilirlik özelliklerinin detayları şimdilik bu kadar.

İlk yorumu sen yap!

Ne düşünüyorsun?

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen Adınızı Girin!

Exit mobile version