YouTube para kazanma şartları nelerdir?

YouTube para kazanma şartları karşılandığında YouTube’dan düzenli olarak ödeme almak mümkün. Bu yazıda ek gelir ve ana gelir türünde ödeme almak için YouTube para kazanma şartlarını öğreniyoruz…

YouTube para kazanma şartları nelerdir?
YouTube para kazanma şartları nelerdir?

YouTube üzerinden para kazanmanız için belli başlı şartları karşılamanız şart. Bu şartları karşılayıp karşılamadığımızı bilmenin tek yolu ise şartları detaylı olarak öğrenmekten geçiyor.

YouTube para kazanma şartları;

YouTube para kazanma şartları, karşılandığında ek gelir ya da ana gelir elde etmenin önünü açar. Bu şartlar genel olarak şu şekilde listelenmekte;

  • 18 yaşından büyük olmak ya da 18 yaşından büyük yasal vasiye sahip olmak,
  • Son 1 yıl içinde herkese açık 4000 saatten fazla görüntüleme alma,
  • 1000 aboneye sahip olmak,
  • Reklam verenlere uygun içerik kuralları doğrultusunda içerik üretmek.
YouTube para kazanma şartları;
YouTube para kazanma şartları;

Hemen yukarıdaki 4 temel şart, YouTube para kazanma şartları olarak bilinmekte. Bu şartların hemen her birinin aynı anda yerine getirilmesi gerekir. Teoride bu şartlar yerine getiriliyor olsa bile kazanç gözlemlenmeyebilir. Bu noktada deneyimlere dayanan tavsiyelere ihtiyacımız olacak. Öncesinde hemen yukarıdaki başlıkları açalım…

18 yaşından büyük olma durumu

YouTube üzerinden gelir elde etmek için 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Tabii 18 yaşından küçük iseniz yasal bir vasinizin olması şart. Yasal vasiniz sizden sorumlu olan büyüklerinizdir. Onlar sizin adınıza yasal işlemleri yürütecektir. Böylece size sadece içerik üretmek kalır. Pek çok genç YouTuber bu yollar ile kazanç elde etmekte.

 4000 saat izlenme durumu

YouTube, birkaç sene öncesine kadar daha kolay para kazandıran bir servisti. Fakat pek çok kişi kısa yoldan para kazanmak için spam kanal oluşturarak spam içerik yayınladı. Bu durum YouTube’a, reklam verenlere ve içerik üreticilere büyük zarar verdi. YouTube ise bu durum karşısında birkaç önlem aldı. Bu önlemlerden biri ise 4000 saat herkese açık izlenme kuralı.

4000 saat herkese açık izlenme kuralı sayesinde yeni açılan kanalların para kazanma özelliği devre dışı tutulabiliyor. Eğer 4000 saat izlenemeyen bir kanalınız var ise zaten para kazanmasının açılmasına gerek yok. Çünkü hatırı sayılır kazanç elde etmek için 4000 saat izlenmeden çok daha fazlasını elde etmek gerek.

1000 aboneye sahip olma durumu

1000 aboneye sahip olma durumu
1000 aboneye sahip olma durumu

1000 abone şartı YouTube para kazanma şartları arasında en çok göze çarpanı. Eğer videolarınız çok insan tarafından görüntüleniyor ise bu her zaman iyi anlamına gelmez. Pek çok kişinin tıkladığı fakat kimsenin kanala ilgi göstermediği bir durumda içerik kalitesini sorgulamak gerekir. Sadece abone artışı varsa ve video görüntülemesi yoksa yine kanalı incelemek gerekir. Bu tür handikaplardan kurtulmak için abone sayısının 1000 olması oldukça önemli.

1000 aboneye ulaşacak kadar emek vermeyen ve kaliteli içerik üretemeyen kişilerin para kazanma özelliğinin açılmasına gerek yok. Çünkü 4000 saat ve 1000 aboneye ulaşamayan kişilerin o aşamaya kadar aldıkları etkileşim para değerine sahip değil. Bu yüzden kazanç elde edebiliyor olmak için 4000 saat ve 1000 aboneyi tamamlamış olmak gerekiyor.

Reklam verenlere uygun içerikler üretmek

İzlenme süresi ve abone şartından sonra en çok dikkat edilmesi gereken şart ise içerik türüdür. Reklam verenlerin ürün ya da hizmetlerini tanıtabilecekleri içerikleri oluşturmanız son derece önemli. Eğer farklı kategoride içerik üretiyor iseniz ve reklam verenlerin ürün ya da hizmetlerinin gösterilmeyeceği videolar yayınlıyor iseniz kazanç elde etmeniz mümkün değil.

YouTube Para Kazanma Şartları
YouTube Para Kazanma Şartları

İçeriklerinizin reklam ağına uygun olması kazancınızı da doğrudan etkiler. Her 1.000.000 izlenen video aynı oranda kazanç sağlamaz. İzleyicilerin sosyo ekonomik durumları, eğitim durumları, demografik bilgileri ve diğer detayları kazançlarınızı doğrudan etkiler. Bu yüzden olabildiğince kaliteli içerik üretip kendi kitlenize en iyi şekilde hitap etmeniz gerekir.

YouTube para kazanma şartları tamam, peki ya sonra?

YouTube’un para kazanabilmeniz için koyduğu engeller ve şartlar aslında daha sağlıklı bir içerik üretim ortamının oluşmasını sağladı. İçerik üreticiler, kazançlarını arttırmak adına daha kaliteli içerik üretmeye başladı. Eskiden herkes kanal açıyor ve öylesine video yüklüyordu. Tek bir videonun tutması ile gelir elde eden kanal sahipleri vardı.

Şimdilerde spammer adını verdiğimiz bu kişilerin işi oldukça zor. Artık daha ciddi içerik üreticileri YouTube’da içerik üretiyor. Bu durum son kullanıcı olarak bizlere doğrudan fayda sağlıyor. Bu sayede daha kaliteli içerik tüketebiliyoruz.

YouTube Para Kazanma Şartları
YouTube Para Kazanma Şartları

Para kazanması aktif olan bir YouTube kanalı yolun başındadır. Pek çok kişi para kazanma açılınca para kazanmaya başlayacağını düşünür. Fakat asıl iş bu noktadan sonra başlar. Düzenli olarak video içeriği üretmek, kaliteyi arttırmak, ekipmana yatırım yapmak ve kopya olmayan orijinal fikirler ile içerik üretmek son derece önemli. Bu şekilde kaliteli bir içerik üretim sürecine girilir ise büyümeyecek bir kanal yok. Büyüyen kanalların da bu şekilde büyüdüğünü görmek hiç de zor değli.

İlgini Çekebilir: İnternetten para kazanma yöntemleri (10 yöntem)

YouTube para kazanma şartları karşılandıktan sonra özveri ile çalışmaya devam edin. Kanalınızdaki istatistikleri sürekli olarak inceleyin ve analiz edin. YouTube Studio ile çokça vakit geçirin. Çıkarımlarda bulunarak kanal için daha iyi olacak yeni fikir ortaya atmak şart. Bu fikirleri kesinlikle hayata geçirin. Zamanla kanalınızın büyüdüğünü ve daha çok gelir elde ettiğini göreceksiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın