YouTube MP3 Dönüştürücü Sitelerin Çalışma Mantığı

Günde milyonlarca insanın YouTube üzerinden mp3 indirmesini sağlayan YouTube mp3 indirme siteleri ve uygulamaları hangi mantıkla çalışıyor bu yazıda inceleyeceğiz.

Öncesinde YouTube mp3 dönüştürme ve indirme sitelerinden bahsettiğimiz birkaç içeriği listeleyelim. Bu başlıklardan ilginizi çekenleri daha sonra okumak üzere yeni sekmede açabilirsiniz.

YouTube videoları nasıl mp3 formatına dönüştürülüyor?

Video olan dosyaları mp3 gibi ses dosyalarına dönüştürmek için bir dizi işlem gerekiyor. YouTube’daki videoları mp3 olarak indirmenizi sağlayan bu siteler teoride şu şekilde çalışıyor:

  1. Kullanıcıdan alınan youtube linki arka planda açılıyor.
  2. Bu video sunucuya ya da cihaza indiriliyor.
  3. İndirilen video ffmpeg gibi yazılımlarla istenen formata (.mp3) dönüştürülüyor.
  4. Dönüştürülen mp3 dosyasının indirilebilir bağlantısı kullanıcıya servis ediliyor.
  5. Kullanıcı bu linke tıklayarak (mp3 indir) istediği youtube videosunu mp3 olarak indirmiş oluyor.

Bu senaryo mobil uygulamalarda da benzer şekildedir. Değişen sadece FFmpeg yazılımıdır. Başka yazılımlar da kullanılabilir.

Eskiden dönüştürme işlemi nasıl yapılıyordu?

Çok eskilerde sadece video indirebiliyorduk. Böyle durumlarda videoları indirip mp3 formatına kendimiz dönüştürüyorduk. Bunu yapmak için de format factory gibi programlar kullanıyorduk. Yeri gelmişken bu program hakkında da bilgi verelim:

Format Factory:

Bilgisayarınızdaki dosyaları başka bir dosya formatına dönüştüren bu program oldukça fazla dosya türü için destek veriyor. Örneğin PDF dosyasını DOC, TXT dosyasını HTML’e dönüştürebiliyor. Tabii .mp4 gibi video formatlarını .mp3 gibi ses dosyasına dönüştürebiliyor.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın