WordPress Seo Eklentileri: En iyi 5 SEO Eklentisi

WordPress SEO eklentileri sayesinde WordPress sitenizde SEO ayarlarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca bu eklentiler sayesinde güncel SEO tekniklerini takip etmek zorunda kalmadan, sadece yüzeysel bilgilerle iyi sonuçlar alabilirsiniz.

SEO Eklentileri bizlere bazı SEO kriterlerini ve kurallarını hatırlatmak için geliştirilmiştir. Sitemizdeki eksik ve fazlaları bize bildirerek düzeltmemizi sağlar. Düzeltirken de bizlere yardımcı olurlar. Bu ve benzeri özellikler WordPress SEO eklentilerinde mevcuttur.

WordPress Seo Eklentileri: En iyi 5 SEO Eklentisi
WordPress Seo Eklentileri: En iyi 5 SEO Eklentisi

Bu yazıda sizlere en iyi ve en çok kullanılan WordPress SEO eklentilerini listeliyor olacağız. Sıralamada herhangi bir öncelik bulunmamakta, sıralama tamamen rastgele olarak oluşturulmuştur. Listede bulunan eklentileri kişisel, kurumsal, E-Ticaret ya da herhangi bir WordPress sitesi için kullanabilirsiniz.

1. Yoast SEO

Dünya genelinde en çok tercih edilen WordPress SEO eklentilerinden biri Yoast SEO’dur. Bu eklentinin pek çok sitede tercih edilmesinin birkaç sebebi var:

  • Eklenti neredeyse ihtiyacınız olan tüm SEO geliştirmelerine uygundur.
  • Ücretli ücretsiz sürümleri mevcuttur. Ücret ödeyerek ek özellikler etkinleştirilebilir.
  • Tek sayfa SEO, çok sayfa için SEO ve içerik bazlı SEO için oldukça faydalıdır.
  • Sitemap oluşturma, robots.txt oluşturma, Sosyal Medya ve benzeri araçları sayesinde pek çok işi kolaylıkla yapmanızı sağlar.

Yoast SEO hakkında daha fazla bilgi almak için resmi eklenti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2. Rank Math SEO

Özellikle çok sık içerik üreten WordPress site sahiplerinin kullandığı Rank Math SEO eklentisi de oldukça popüler bir WordPress SEO eklentisidir. İçerisinde Yoast SEO’dan daha fazla efektif özellik bulunur. Fakat bu kadar fazla özelliğin her biri sizin sitenize uygun olmayabilir.

Eklenti sürekli olarak Google güncellemelerini takip ederek geliştiriliyor. Yenilikler direkt olarak güncelleme ile siteye eklenebiliyor. Rank Math SEO eklentisi özellikle içerik üretimi konusunda başarısından sıkça söz ettirse de içerisindeki SEO’yu destekleyici araçlarla da sıkça anılıyor.

Örneğin yazar linkinde yazan Author ifadesini değiştirmek için bir dizi işlem yapmanıza gerek kalmadan Rank MAth SEO kullanabilirsiniz. Ayrıca düzenleyip değiştirdiğiniz bir link otomatik olarak yeni versiyona yönlenecektir. Eski linkler tıklansa bile yeni versiyonunun yüklenmesi 404 sayfalarının görüntülenme oranını azaltacaktır.

Bu ve benzeri pek çok özellik Rank Math SEO eklentisinde yer alıyor.

Rank Math SEO hakkında daha fazla bilgi almak için resmi eklenti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3. All in One SEO

Eskilerin en popüler SEO eklentilerinden biri All in One SEO eklentisi olarak bilinir. Fakat rakiplerinin ek özellikleri ücretsiz vererek All in One SEO eklentisini geride bıraktığını söylemek mümkün. Bu yarışta her ne kadar geri kalmış gibi görünse de bu SEO eklentisi halen kullanılıyor ve halen güncel özellikler içeriyor.

Pek çok SEO eklemesini bu eklenti ile yapabilirsiniz. SEO için gereken tüm müdahaleleri bu eklenti ile yapabilirsiniz.

All in One SEO hakkında daha fazla bilgi almak için resmi eklenti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

4. SEOPress

Diğer SEO eklentileri kadar popüler olmasa da SEOPress eklendisi de kendi kitlesine sahip olan kullanışlı bir SEO eklentisidir.

Yapay zeka ile başlık ve meta oluşturma gibi yenilikçi özellikler ile rakiplerini yakalamak isteyen bu eklentide yenilikçi özellikler dikkat çekiyor.

İçerik oluştururken kullanıcıya çeşitli fikirler veren ve içeriğin SEO skorunu kendi algoritmasına göre yorumlayan bu SEO eklentisi ücretsiz olarak sunuluyor. Fakat PRO sürümü ile ek özelliklere 49$ karşılığında satın almanız gerekiyor.

SEOPress hakkında daha fazla bilgi almak için resmi eklenti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

5. SEO Plugin by Squirrly SEO

Bu WordPress SEO eklentisi yapay zeka ağırlıklı özellikler sunuyor. Bu özellikleri kullanmak için ise ayarlardan çeşitli özelleştirmeler yapılmasına olanak tanıyor. Diğer SEO eklentilerinden temel farkı yapay zeka yardımı ile bazı işleri daha da hızlandırıyor olması.

WordPress için SEO eklentisi arayanların ilk tercihi olmayacak bir eklenti olsa da SEO Plugin by Squirrly SEO eklentisi, daha iyi bir SEO deneyimi için tercih edilebilir.

SEO Plugin by Squirrly SEO hakkında daha fazla bilgi almak için resmi eklenti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Herhangi bir SEO eklentisi sizin yapmanız gereken işleri yapamaz. Sadece yapmanız gereken işleri otomatikleştirmek ve kolaylaştırmak için geliştirilen bu eklentileri tercih ederken deneyimli kaynakladan bilgi alınması önemlidir.

SEO’nun önemi nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama motorlarında yüksek sıralamalar almasını ve dolayısıyla daha fazla organic (doğal) trafik kazanmasını hedefler.

Bu, web sitenin tanınırlığını, marka bilinirliğini ve potansiyel müşteri sayısını artırarak, ticari amaçlarını destekler ve online pazarda rekabet avantajı sağlar. Ayrıca, arama motorları tarafından önerilen iyi SEO uygulamaları, kullanıcı deneyimini de iyileştirebilir.

En iyi WordPress SEO Eklentileri hangileridir?

Pek çok SEO eklentisi bulunsa da WordPress ile birlikte kullanılan en iyi SEO eklentileri Yoast SEO, Rank Math SEO ve All in One SEO eklentileridir.

WordPress’in SEO açısından artıları nelerdir?

WordPress’in SEO açısından artıları şunlardır:

Açık kaynak kodlu yapısı: WordPress’in açık kaynak kodlu yapısı, web sitenin arama motorları tarafından daha kolay taranmasını ve indekslenmesini sağlar.

SEO eklentileri: WordPress’e çok sayıda SEO eklentisi mevcuttur, bu eklentiler sayesinde SEO işlemleri kolay ve etkili bir şekilde yapılabilir.

URL yapısı: WordPress’in URL yapısı arama motorlarının daha kolay taramasını ve anlamasını sağlar.

Mobil uyumlu: WordPress web siteleri genellikle mobil uyumlu yapıdadır, bu da mobil kullanıcılar için daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve arama motorları tarafından öncelikli olarak sıralanmasını sağlar.

Yoast SEO gibi eklentilerin kullanımı: WordPress SEO eklentileri, web sitenin arama motorlarında daha yüksek sıralamalar almasına yardımcı olabilir.

Metin yapısı: WordPress, yazıların SEO için iyi yapılandırılmasını kolaylaştıran özelliklere sahiptir.

Başlık ve açıklama etiketleri: WordPress, başlık ve açıklama etiketlerini kolayca düzenlemeyi sağlar.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın