WiFi Şifre Değiştirme ✔️ Modem Şifre Değiştirme 2023

WiFi şifre değiştirme işlemi evinde internet bulunan birçok kişinin sorunlar yaşaması halinde başvurduğu yöntemlerden biridir. Bazı durumlarda internet şifreniz birçok kişinin eline geçebilir ve siz farkında olmadan kullanım gerçekleşebilir. Böyle bir olayın yaşanması halinde internet hızınız yavaşlar ve kullanımınız çok daha hızlı bir şekilde artış gösterir.

Dolayısıyla önlem almanın en iyi yolu WiFi şifre değiştirme işlemini yapmaktadır. Oldukça kolay olan ve ağlar hakkında bilgisi olmayan kişilerin bile yapabileceği bu uygulamayı, içeriğimizin devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Internet Şifresi Değiştirmek (WiFi şifre Değiştirme) Neden Gereklidir?

Ağınıza yabancıların girmesi güvenliğiniz için büyük tehdit oluşturur. Ağınızdaki trafiği koklayarak veri sızdırabilen kişilerin ağınıza hiç giremiyor olması gerekir. Ağınızdaki en etkili güvenlik duvarı ise şifredir. WiFi şifrenizin güçlü ve sürekli değiştiriliyor olması ağ güvenliğiniz için son derece önemlidir.

Ağınıza giren biri ağdaki herkesin hareketlerini izleyebilir ve ağdaki tüm verilere erişebilir. Eğer ağda güvenlik duvarı yoksa (genelde ev internetlerinde olmaz) saldırganları durduracak bir engel de yok demektir.

Internet şifresini değiştirmek bu ve benzer sebeplerden dolayı oldukça önemlidir. Bu yüzden Internet şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi, modem şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi, WiFi şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi bu içerikte detaylandırıyor olacağız.

WiFi Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?
WiFi Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

WiFi Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

WiFi şifre değiştirme işlemi oldukça basit ve herkes tarafından yapılabilecek bir işlemdir. Genellikle evinize bir internet bağlattığınızda size otomatik olarak bir şifre verilir ve bunu kullanmaya devam edersiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda birçok kişinin ağa bağlanması sonucunda internet hızında sorunlar yaşanabilmektedir.

Ayrıca tanımadığınız kişiler WiFi şifrenizi öğrenerek izinsiz bağlantı gerçekleştirebilirler. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu WiFi adını veya şifresini değiştirmektir.

İnternet şifrenizi değiştirmek istiyorsanız bazı bilgilere erişmeniz gerekmektedir. Bu bilgilere erişerek birkaç dakika içerisinde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Ancak bunun için kablolu bir bağlantı üzerinden işlem yapmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü şifrenizi değiştirmeniz halinde bağlı bulunan tüm cihazlardan otomatik olarak çıkış yapılacaktır.

Modem Arayüzüne Girerek Şifre Değiştirin!

WiFi şifrenizi değiştirmek için modem arayüzüne girmeniz gerekir.
WiFi şifrenizi değiştirmek için modem arayüzüne girmeniz gerekir.

WiFi şifrenizi değiştirmek istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken modem arayüzüne erişmek olmalıdır. Modem arayüzü ise sahip olduğunuz modem markası ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Fakat gerekli bilgiler genellikle modem kutusu üzerinde veya sözleşmede yazmaktadır. Modem arayüzüne bağlanacağınız adresi tarayıcı çubuğuna yazarak giriş yapabilirsiniz. Bu adres genellikle aşağıdakiler gibi olmaktadır:

 • 168.0.1
 • 168.8.1
 • 168.1.1
 • 168.255.255
 • 168.0.0
 • 168.2.1

Eğer bunların hiçbiri işe yaramıyorsa ve hiçbir noktada adrese de ulaşamadıysanız internet servis sağlayıcınızı arayarak adresinizi öğrenebilirsiniz. Veya sahip olduğunuz modemin kullanma kılavuzunda da bu adrese ulaşabilmeniz mümkündür.

Eğer adrese ulaşmayı başardıysanız ve kullanıcı adı şifre girme ekranı karşınıza geldiyse girebilmek için yine modeminizi kontrol edebilirsiniz. Gerekli bilgilere ulaşamadıysanız aşağıdaki kombinasyonları deneyebilirsiniz.

modem arayüz varsayılan şifreler
modem arayüz varsayılan şifreler
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: admin
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: ttnet
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: root
 • Kullanıcı Adı: root – Şifre: root
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: turktelekom
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: 1234
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: superonline

Tüm bu kombinasyonları denemeniz halinde muhtemelen arayüze erişim sağlayabileceksiniz. Eğer hiçbiri işe yaramıyorsa modeminizin arkasını, altını, kullanma kılavuzunu kontrol etmeniz gerekiyor. Yine de bir sonuca ulaşamıyorsanız servis sağlayıcınızı arayabilirsiniz. Ya da modeminizi resetleyebilirsiniz.

Tüm bu yöntemler ile erişim yöntemlerine ulaşamıyorsanız, modeminize format atmanız gerekebilir. Fakat bu durum yeni bir kurulum gerektirecektir. Bunun için bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır. Eğer giriş yapmayı başardıysanız bir sonraki adımı inceleyebilirsiniz. (Detaylar için tıklayın)

Modem Ayarları Üzerinden WiFi Şifre Değiştirme

modem arayüz üzerinden wifi şifresi değiştirme
modem arayüz üzerinden wifi şifresi değiştirme

Modem arayüzüne girmeyi başardıysanız, artık WiFi şifrenizi rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Bunun için arayüz içerisinde WiFi sekmesini bularak gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca aynı ekran üzerinden internetinizin ismini değiştirebilir veya bağlantı ayarları ile oynayabilirsiniz.

Fakat detaylı işlemleri bilmeden yapmanız internete erişiminizi tamamen engelleyebilir. WiFi şifrenizi değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Arayüz içerisinde menü üzerinde bulunan “Kablosuz Bağlantı Ayarları”, “WiFi Ayarları”, “Şifre Ayarları”, “WLAN Temel Ayarları” veya benzer isme sahip olan seçeneğe tıklayın.
 • Açılacak olan sayfada “WLAN Anahtarı”, “WiFi Şifresi” ve benzeri isme sahip olan yazının yanındaki veya altındaki kutucuğa yeni şifrenizi girin.
 • Yeni şifrenizi bir yere not ettikten sonra “Uygula” butonuna tıklayın.
modem arayüz kablosuz şifre ayarları
modem arayüz kablosuz şifre ayarları

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra WiFi şifreniz değişecek ve ağa bağlı olan tüm cihazlar otomatik olarak çıkış yapacaktır. Eğer cihazlarınızdan tekrar bağlantı kurabilmek istiyorsanız yeni şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

Ayrıca aynı sayfa üzerinden internet isminizi değiştirebilir ve güvenlik yöntemini düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında modem arayüzü üzerinden bağlı cihazları görebilir ve engelleyebilirsiniz.

WiFi Şifre Değiştirme Türk Telekom

Türk Telekom için WiFi şifrenizi değiştirmek için ilgili modemin arayüzüne giri kablosuz ayarları yapmanız gerekiyor.

Tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne girebilirsiniz. Arayüze erişmek için modem arayüz şifresini biliyor olmanız gerekir.

192.168.1.1

Bu adresi tetiklediğinizde sizi modem arayüz şifresi ekranı karşılamalıdır.

WiFi Şifre Değiştirme Türk Telekom

Modem arayüzüne girdikten sonra kablosuz ayarların nerede olduğunu bulmanız gerekiyor. Bu ayar modemden modeme farklılık gösterir çünkü her modemin kendi admin arayüzü olur.

İlgili modemdeki ayarlar aşağıdaki şekilde gösterilmiştir. Kablosuz ayarlarını bulun.

türk telekom modem wifi şifre değiştirme

Kablosuz ayarlara girince şifre alanlarını bulun ve güçlü bir şifre yazın.

türk telekom modem wifi şifre değiştirme

Şifreyi yazdıktan sonra uygula diyerek kaydedin. Modeme WiFi ile bağlı tüm cihazlarda giriş yapmaya çalışın. Sorun çıkarsa yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

WiFi Şifre Değiştirme Vodafone

Vodafone kullanıcıları için de WiFi şifresini değiştirmenin yöntemi aşağı yukarı aynıdır. En genel ifade edile Vodafone kullanan kişiler WiFi şifrelerini şu şekilde değiştirebilirler:

WiFi Şifre Değiştirme Vodafone

192.168.1.1 adresine gidin ve modem arayüzüne erişin. Varsayılan kullanıcı adı ve şifresi:

 • Kullanıcı adı: vodafone
 • Şifre / Parola: vodafone

Kullanıcı hesabınıza girdikten sonra anasayfada Kablosuz Ağ Adı ve Kablosuz Şifre yazan bölümü görürsünüz. Kablosuz Şifre yazan yerden WiFi şifrenizi değiştirebilirsiniz. Buraya yeni şifrenizi yazıp Uygula butonuna tıklayabilirsiniz.

WiFi Şifre Değiştirme SuperOnline

SuperOnline kullanıcıları için Modem Wifi şifresi değiştirme aşamalarını başka bir içerikte detaylandırmıştık. İlgili içeriğe giderek SuperOnline modem WiFi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

WiFi Şifre Değiştirme (Telefondan)

Telefonunuzda Google Chrome yada Safari gibi web browserlarından birini açın ve adres satırı alanına 192.168.1.1 yazın.

WiFi Şifre Değiştirme (Telefondan)

Çıkan sayfada kullanıcı adı ve şifre isteyecek. Kullanıcı adı ve şifrenin varsayılan hali bu içeriğin en başında bulunuyor. Modeminizin varsayılan kullanıcı adını ve şifresini hatırlamıyor iseniz kendi koyduğunuz bir şifre var ise onu deneyebilirsiniz.

İlgili sayfadaki varsayılan modem arayüz şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Modemi hangi firmadan aldıysanız varsayılan şifrelerini bu içerikten bulabilirsiniz. Örnek: Türk Telekom Modem Arayüz Şifresi

Modem arayüzünüzde Wi-Fi temel ayarları, kablosuz ayarları, wifi ayarları gibi bir ayar olmalıdır. Bu kısma girerek Wi-Fi şifresini değiştirip kaydettiğinizde WiFi şifre değiştirme işlemini telefondan yapmış olacaksınız.

WiFi Şifre Değiştirme TTnet

WiFi Şifre Değiştirme TTnet için nasılsa Türk Telekom için de aynıdır. Eski adı ile TTnet olan Türk Telekom için olan modem WiFi şifresini değiştirmenin yöntemleri bu yazı içerisinde yer almaktadır. Türk Telekom için WiFi şifresini değiştirmek için pek çok doküman bulmak mümkün. Bu içerikteki Türk Telekom başlığını inceleyeniz.

WiFi Şifre Değiştirme D Smart

D Smart kullanıcıları için WiFi şifresini değiştirme adımları da diğer hizmetlerin şifre değiştirme adımları ile neredeyse aydınır.

Tarayıcınızda 192.168.1.1 adresini açın

D-smart wifi şifresi

Kullanıcı adı admin şifre d-smart olmalıdır. Varsayılan olan bu kullanıcı adı ve şifre olmazsa şifrenizi öğrenin ya da modemi resetleyin. (Modem Arayüz Şifresini Unuttum)

D-smart wifi şifresi

İlk defa giriş yaptığınızda şifreyi değiştirmenizi isteyebilir. İster yeni şifre yazın isterseniz atla diyerek sonraki sayfaya geçin.

D-smart wifi şifresi

Sonraki ekran modem arayüzünüzün anasayfası olacaktır. Üst menüde bulunan Hızlı Kurulum‘a tıklayın ve kurulum sayfasını görüntüleyin.

D-smart wifi şifresi

Modem kurulumunu henüz yapmadıysanız hızlı kurulum menüsünden kolayca yapabilirsiniz. Sadece wifi şifresi değiştirmek istiyorsanız sol panelden kablosuz sekmesine tıklayın. Kurulum için adımları izleyin.

D-smart wifi şifresi

Hızlı kurulum ilk adımında Türkiye ve GMT+02:00 seçerek ileri butonunu tıklayın.

D-smart wifi şifresi

D-Smart ADSL seçeneğini seçerek devam edin. Farklı bir ADSL kullanıyorsanız onu seçmeniz gerekir.

D-smart wifi şifresi

PPPoE bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde ekleyin. Firmanın bunu vermiş olması gerekir. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz D-smart firmasından bu bilgileri talep edin.

Kablosuz ayarlarınızı yapılandırın. Bu kısımda yazacağınız Ağ Adı WiFi adıdır. Parola da WiFi şifrenizdir. İstediğiniz bilgileri yazıp ileri tıklayın.

D-smart wifi şifresi

Kurulumun tamamlanmasını bekleyin.

D-smart wifi şifresi

Bağlantının başarılı olduğunu teyit edin.

WiFi Şifre Değiştirme (Telefondan) Vodafone

Telefondan Vodafone WiFi şifresini değiştirmek diğer şifre değiştirme adımları ile aynıdır. Diğer operatörlerin ve sağlayıcıların WiFi şifre değiştirme adımlarına benzeyen bu adımlar ise şöyledir:

Yine telefonunuzun internet tarayıcısına girerek adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın.

WiFi Şifre Değiştirme (Telefondan) Vodafone

Bu sayfayı açtığınızda kullanıcı adı ve parola soracaktır. Buradaki modem arayüz şifresi vodafone için admin vodafone ya da vodafone vodafone şeklindedir.

 • Kullanıcı Adı: vodafone
 • Parola: vodafone
WiFi Şifre Değiştirme (Telefondan) Vodafone

Eğer şifre böyle değilse Vodafone müşteri hizmetlerini arayarak bu konuda bilgi alınız.

WiFi Şifre Değiştirme (Telefondan) Vodafone

Ana menüde bulunan Yerel Ağ sekmesine tıkladığınızda Kablosuz Ağ Şifreleme ayarını göreceksiniz. Bu ayara tıklayın / dokunun.

WiFi Şifre Değiştirme (Telefondan) Vodafone

WPA önceden paylaşılan anahtarı alanına Wifi şifrenizi yazın ve kaydedin. WiFi şifreniz böylece telefondan değiştirilmiş olacak.

WiFi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bu içerikte sizlere tüm internet sağlayıcılar ve modemler için Wifi şifrelerinin nasıl değiştirildiğini resimli olarak anlatıyoruz. İçeriğimizin geri kalanını inceleyerek size en uygun şifre değiştirme yöntemini bulabilirsiniz.

WiFi şifresini değiştirmek modemden modeme ve internet sağlayıcısından internet sağlayıcısına farklılık göstermektedir. Bu sebeple içeriğin geri kalanındaki bilgilere göz atmanızda fayda var.

WiFi Şifre Değiştirme SuperBox

SuperBox WiFi şifresi değiştirmek için yine adres çubuğunuza 192.168.1.1 yazmanı gerekir.

WiFi Şifre Değiştirme SuperBox

Eğer arayüzünüz yukarıdaki gibi ise nispeten daha eski olan SuperBox modemlerini kullanıyorsunuzdur. Yeni modem arayüzü şu şekilde olabilir:

WiFi Şifre Değiştirme SuperBox

Bu alana gireceğiniz kullanıcı adı ve şifreyi bilmiyor iseniz; genellikle kullanıcı adı admin, kullanıcı şifresi ise modemin üzerinde yazaran Wifi şifresidir. (superonline ya da Superonline da olabilir)

Modemin üzerindeki WiFi şifresi varsayılan olarak superbox modem arayüz şifresi olarak kullanılabilir. Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra;

WiFi Şifre Değiştirme (Telefondan) Vodafone

Yerel Ağ sekmesinde Kablosuz Ağ şifreleme bölümüne giderek WiFi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

WiFi Şifre Değiştirme (Telefondan) Turkcell

Turkcell kullanıcıları da WiFi şifrelerini değiştirmek istediklerinde tarayıcının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne erişmelidir.

Daha sonra modem arayüz kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak kablosuz ağ ayarlarına gitmeli ve WiFi şifrelerini değiştirmelidir.

IP 192.168.1.1 Şifre Değiştirme

192.168.1.1 genellikle varsayılan modem arayüz IP’sidir. Modem arayüzüne erişmek için bu adresi tarayıcının url alanında tetiklemek yeterlidir.

Bu adresteki kullanıcı adı ve şifreye modem arayüz şifresi adı verilir. Modem arayüz şifreleri modemler ve internet sağlayıcı firmaların isteği doğrultusunda şifrelendirilir. Varsayılan modem arayüz şifresi olarak geçen bu şifreler araştırılarak bulunabilir.

IP 192.168.1.1 Şifre Değiştirme

Bu şifreyi girip yönetim ayarlarından hesap yönetimine giderek varsayılan modem arayüz şifresini değiştirebilirsiniz.

Vodafone WiFi Şifre Değiştirme

Vodafone WiFi şifresini değiştirme adımları diğer operatör internet şifresi değiştirme adımları ile aynıdır. Sadece vodafone modem kullanıcı adı şifre farklıdır. Yazının önceki bölümlerinde bu konuda bilgi verilmiştir.

SuperOnline WiFi Şifre Değiştirme

Yazının önceki kısımlarında SuperOnline wifi şifresi değiştirme ile ilgili bilgiler verilmiştir. Daha fazla bilgi için Superonline Modem Şifresi Değiştirme (Resimli) ✔️ başlıklı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Modem Şifre Değiştirme

Modem şifre değiştirme işlemi oldukça basittir. Modem wifi şifresi ve modem arayüz şifresi değiştirmek için bu içerikteki bilgileri kullanmanız yeterlidir. Tüm şifre değiştirme adımlarını resimli olarak anlatmış bulunuyoruz.

Turk Telekom Zyxel Modem WiFi Şifre Değiştirme

Türk Telekom kullanıcıları genellikle Zyxel modem kullanıyor. Türk Telekom tarafından verilen bu modemde wifi şifresini değiştirmek oldukça basittir.

Turk Telekom Zyxel Modem WiFi Şifre Değiştirme

Tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne gidin. Kullanıcı adı admin şifre turktelekom olmalıdır. Başka bir şifre var ise modemi resetlemeniz gerekebilir. Bu şifreyi kaybetmemenizi öneririz.

Ağ Ayarları menüsünde alt öge olarak bulunan Kablosuz bağlantısını tıklayın ve kablosuz bağlantı ayarlarını yapılandırın.

Kablosuz için güvenlik seviyesi ayarından WiFi şifresi belirleyin ve kaydedin. İşlemler bu kadar.

Umarız içeriğimiz sayesinde WiFi Şifre Değiştirme işlemini tam anlamıyla anlamış ve uygulayabilmişsinizdir. Benzer sorunlar yaşamanız halinde aynı adımları uygulayarak benzer işlemleri sınırsız kez yapabilirsiniz. Böylece daha güvenli bir internet ortamı oluşturabilir ve davetsiz misafirlerin gelmesini engelleyebilirsiniz. Benzer bir içerik olan Bilgisayar WiFi Görmüyor! Başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın