Modem Arayüz Şifresini Unuttum Çözümü ✔️ 2023

Modem arayüz şifresini unuttum sorunu sıklıkla yaşanan bir sorun. Biz de bu içerikte modem arayüz şifresini unutanlar için bazı özel bilgilere yer veriyoruz.

İnternet hizmeti veren telekomünikasyon şirketleri, verdikleri İnternet hizmetini sürekli olarak çeşitlendirmektedir. Süperbox gibi altyapı gerektirmeyen İnternet hizmetlerinin yanı sıra Fiber, ADSL ve VDSL gibi farklı bağlantı hızlarına sahip İnternet hizmetleri bulunmaktadır.

Her ne kadar İnternet hizmetlerinin çeşitleri artsa da, tüm sağlayıcılar mevcut hizmetlerini modem vasıtasıyla ev ve iş yerlerine dağıtmaktadır. Bu yüzdende modem arayüzü şifresini bilmek, İnternet hizmetini yönetmek için gereklidir.

Bu içeriğimizde ise Modem Arayüz Şifresini Unuttum sorunuyla karşı karşıya kalan kullanıcılarımızın şifre ile tekrardan Modem Arayüzüne ulaşması için yapması gerekenleri inceleyeceğiz.

Modem Arayüz Şifresini Unuttum
Modem Arayüz Şifresini Unuttum

Modem arayüzüne ulaşarak İnternet hizmetinizin güvenliğini arttırabileceğiniz gibi, Wi-Fi kablosuz modem şifrenizi de değiştirebilirsiniz. Modem arayüzünden İnternet bağlantı hızınızı da kontrol edebilir ve bağlantı hızını arttırmak için gerekli olan ayarlamaları yapabilirsiniz.

Modem Arayüz Şifresini Unuttum

Modem Arayüzü
Modem Arayüzü

Modem arayüz şifresini unuttuysanız birkaç farklı yöntemle arayüz şifrenize tekrardan sahip olabilirsiniz. TTNET, İnternet hizmetinden yararlanan müşterilerine ücretsiz modem vermektedir. ZyXEL, TP-Link ve TTNET gibi markalara sahip bu modemlerin arkasında fabrika ayarları sonrasındaki mevcut veriler yazmaktadır.

Örneğin, modeme reset attıktan sonra ağ adının ne olacağı ve şifresinin ne olacağı modemin arkasında modem ile birlikte gelen etikette yazmaktadır. Modem şifresini unuttuysanız modeme reset atarak modemi fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Modem Arayüzüne Nasıl Giriş Yapılır?

WiFi şifrenizi değiştirmek için modem arayüzüne girmeniz gerekir.
WiFi şifrenizi değiştirmek için modem arayüzüne girmeniz gerekir.

Modem arayüzüne giriş yapabilmek için modeme kablolu bağlantı yapmanız gerekmektedir. Router gibi araçlar kullanıyorsanız da ilgili bağlantıyı iptal ederek direkt olarak modeme bağlantı kurmanız önemlidir. Modem ile bilgisayarınız arasında bağlantı sağlandıysa Opera, Chrome veya Explorer gibi herhangi bir tarayıcının adres çubuğuna 198.167.1.1 adresini yazdıktan sonra Enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Modeme Nasıl Reset Atılır?

modeme nasıl reset atılır

Bazı modemlerin arkasında bazılarının ise sağ ve sol taraflarında küçük bir reset tuşu yer almaktadır. SIM kart aparatı veya ufak bir iğne ile modeme reset atabilirsiniz. Reset işlemini gerçekleştirmek için modemin açık olması gerekmektedir.

Modem açıkken reset tuşuna basılı tutun ve modem tekrardan kapanıp açılana kadar bekleyin. Belirli bir süre sonra (10 veya 15 saniye) modemin üzerindeki yeşil ışıklar yanıp sönecektir. Modem tekrardan aktif olduktan sonra varsayılan modem şifresi ile modem arayüzüne giriş yapabilir ve yeni bir arayüz şifresi tanımlayabilirsiniz.

Modeme reset atıldığında Wi-Fi ağ adı, şifresi, modem arayüz şifreleri ve ebeveyn kontrolleri gibi ayarların hepsi sıfırlanmaktadır.

Modeme reset attığınızda yani fabrika ayarlarına geri döndürdüğünüzde;

  • admin – admin
  • admin – ttnet
  • ttnet – ttnet
  • admin – 1234
  • admin – turktelekom

Kombinasyonlarıyla giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Türk Telekom kullanıcılarına gönderdiği modemlerde genellikle bu kombinasyonları tanımlamaktadır. Bu kombinasyonlardan herhangi birisiyle modem arayüzüne kolaylıkla bağlantı sağlayabilirsiniz.

İnternet Sağlayıcısı ile İletişime Geçmek

Modem arayüz şifresini bilmiyorsanız ve modeme reset atma işlemini de gerçekleştiremediyseniz yapmanız gereken şey İnternet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmektir. Müşteri hizmetlerindeki çalışanlar modeminize uzaktan bağlantı gerçekleştirerek sorununuzu çözeceklerdir.

Modem arayüz şifresini unutanlar için yayınladığımız bu içerik sayesinde modeminizin arayüz şifresine erişebilmeniz için bazı tavsiyelere yer verdik. Bu tavsiyeleri kullanarak modem arayüz şifrenizi sıfırlayabilir ve modem arayüzüne erişebilirsiniz. TP Link Modem Arayüzü Kullanım Kılavuzu içeriğimizi inceleyerek TP link modemlerin arayüzleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın