Superonline Modem Şifresi Değiştirme (Resimli) ✔️ 2023

Superonline modem şifresi değiştirmefazlaca kişinin şifreyi bilmesi sebebiyle internet hızında düşüşler yaşayan kullanıcılar, hız düşüşleriyle ilgili problemleri gidermek amacıyla böyle bir yöntem uygulayabilmektedir. Böylece şifre vermek durumunda kalınan kişilerin internete bağlantı sağlaması engellenmektedir. 

Superonline Modem Şifresi Değiştirme
Superonline WiFi Şifresi Değiştirme

Gerek ev internetinde gerekse kamuya açık alanlardaki internetlerde çok fazla kullanıcının erişim sağlaması sebebiyle yavaşlamalar meydana gelebilmektedir. Kablosuz bir ağa bağlı olduğu düşüncesiyle bağlantı gerçekleştiren kullanıcılar umarsızca interneti tüketmektedir. Durum böyle olunca internetin asıl sahibi de durumda etkilenmektedir. Kendi internetinden yeterli verimi alamaz hale gelmektedir. 

İnternete bağlı olan her cihazdan tek tek çıkış yapmak mümkün olmayacağı için şifre değiştirme yolu izlenmektedir. Böylelikle internete bağlanacak olan cihaz sayısının kontrolü daha kolay gerçekleşecektir. 

Turkcell tarafından sağlanan Superonline internet hizmeti için de böyle bir çözüm yoluna başvurulabilmektedir. Kullanıcılar, bu sebepten ötürü Superonline modem şifresi değiştirme işleminin nasıl yapılacağı konusunda araştırma yapmaktadır. 

Superonline Modem Şifresi Değiştirme – Arayüz Şifresi

Kablosuz internet sahibi olan kullanıcıların yaşamış olduğu sorun yalnızca internet hızının düşüşü konusunda olmamaktadır. Aynı zamanda internete izinsiz erişim sağlayan kullanıcıların varlığı da önemli bir sorundur. İnternetin şifresini bir şekilde öğrenen kişilerin erişim sağlamasını engellemek adına öncelikli olarak modem arayüzüne giriş şifresinin değiştirilmesi gerekmektedir.

Arayüz şifresinin diğer kullanıcılar tarafından biliniyor olması yeni oluşturulacak olan şifrelerin de kolaylıkla öğrenilebilmesi anlamına gelmektedir. Bu sebepten ötürü Superonline modem şifresi değiştirme konusu kapsamında ilk olarak arayüz şifresi değiştirilmelidir. Bunun için şu adımlar izlenmelidir: 

Adım 1: İnternet ağınıza bağlı olduğunuz bir bilgisayarı kullanarak internet tarayıcısına giriniz. 

İnternet tarayıcısının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak “Enter” tuşuna basınız. 

Adım 2: Devamında ise modem arayüzüne girmek için kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz. Eğer modem kurulum aşamasında değişiklik yapmadıysanız kullanıcı adınız “admin” şifreniz ise “superonline” olacaktır. Eğer bu şekilde değilse modemin alt kısmındaki bilgilendirme kâğıdından öğrenmeniz mümkündür.

Adım 3: Kullanıcı adı ve şifreyi girerek “Oturum aç” butonuna tıkladıktan sonra “Oturum Açma Parolasını Değiştir” şeklinde bir buton gelecektir. Butona tıklayınız ve modem arayüzüne girerek kullandığınız şifreyi değiştiriniz.

Adım 4: Panele giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılayacaktır. Üst menüden Yerel Ağ bağlantısını tıklayın. Daha sonra sol panelde bulunan Kablosuz Ağ Ayarları bağlantısına tıklayın.

Adım 5: Kablosuz Ağ Şifreleme ayarları altında SSD adınızı (WiFi Adı) ve WPA Paylaşılan Anahtar’ı görebilirsiniz. Bu anahtar WiFi şifrenizdir. İstediğiniz bir ifadeyi yazarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Modem arayüz şifresini değiştirmeksizin yapılan Superonline modem şifresi değiştirme işlemi güvenlik sorunlarının yaşanmasını engelleyemeyecektir. Modem şifresi yalnızca internet bağlantısı sağlama konusunda işe yaramaktadır. Arayüz şifresi ise internet bağlantısıyla ilgili tüm değişikliklerin yapılması konusunda işe yaramaktadır. 

Arayüz şifresinin değiştirilmemesi durumunda modem şifresinde yapılan değişikliklerin bir anlamı kalmamaktadır. Arayüz şifresini bilen bir kişi, internet ağınıza herhangi bir şekilde bağlantı sağlayabildiği anda internete bağlı tüm cihazlarınıza ulaşabilmektedir. Hatta bu cihazlar aracılığıyla kişisel birçok veriyi ele geçirmesi bile mümkün olabilmektedir. 

Superonline Modem Şifresi Değiştirme
Superonline Modem Şifresi Değiştirme

Superonline Modem Şifresi Değiştirme – Kablosuz Ağ Şifresi

Elbette bir internet ağına izinsiz şekilde yapılan girişleri engellemek adına yalnızca ara yüz şifresini değiştirmek yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda kablosuz internet şifresinin de değiştirilmesi gerekmektedir. Kablosuz internet ağına güçlü bir şifre belirlenmesi durumunda yaşanabilecek tüm olumsuz girişimlere karşı önemli ölçüde tedbir alınmış olacaktır. 

Aynı zamanda kullanım yoğunluğundan dolayı yaşanan hız yavaşlamalarının önüne geçilecektir. Bu düşünce yapısı içerisinde bakıldığında son derece faydalı olan Superonline modem şifresi değiştirme işlemi için şu adımlar izlenmelidir: 

  • İnternet tarayıcısının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak “Enter” tuşuna basınız. 
  • Güvenlik seviyesini yükseltmek adına değiştirmiş olduğunuz arayüz kullanıcı adı ve şifresini girerek oturum açınız. 
  • Üst kısımdaki sekmeler arasından “Yerel Ağ” sekmesine tıklayınız. 
  • Sol kısımdaki “Kablosuz Ağ Ayarları” seçeneğine tıklayınız. 
  • Açılan sayfadan “Kablosuz Ağ Şifreleme” seçeneğine tıklayınız. 
  • Seçeneğin alt kısmında detaylar açılacaktır. “WPA önceden paylaşılan anahtarı” ismiyle ifade edilen kısmı bulunuz. 
  • Hemen alt kısmındaki “Parolayı Göster” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle eski şifrenizi görebilmeniz de mümkün olacaktır. 
  • Görmüş olduğunuz eski şifreyi silerek yerine yeni şifrenizi yazınız. 
  • Sonrasında ise “Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız. 

İlgini Çekebilir: Modem Arayüz Şifresini Unuttum Ne Yapmam Gerekir?

Superonline interneti için kullanılan farklı modem modelleri olması sebebiyle Superonline modem şifresi değiştirme konusunda ufak farklılıklar yaşanabilmektedir. 

Fakat tüm modemlerde hemen hemen aynı prensip takip edildiği için benzer seçenekleri kullanarak işlemi tamamlamak mümkün olmaktadır. Modem arayüzüne giriş yapıldıktan sonra ufak bir inceleme sonucunda kablosuz ağ şifresinin değiştirileceği alana ulaşılabilmektedir. 

Şifre değişikliği yapılırken internet sahibinin dikkat etmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Oluşturulacak olan yeni şifrenin izinsiz erişimlere engel olmak adına güçlü olması gerekmektedir. Basit tuş kombinasyonları kullanmak yerine farklı karakterlerden oluşan karışık bir şifre tercih etmek daha faydalı olacaktır.

Modem şifre değiştirme neden gereklidir?

Modem şifresinin değiştirilmesi güvenlik açısından oldukça önemli. Modem şifresinin düzenli aralıklarla değiştiriliyor olması modem ve modeme bağlı cihazların güvenliğini sağlamak için gerekli. Sadece modem şifresi değil, pek çok şifrenizi düzenli aralıklarla benzersiz karakterler ile değiştirmek güvenlik açısından son derece gerekli.

Güçlü şifreler oluşturmayla ilgili internette güvende olmak ve şifre kırma yazılarımızı okumanızı tavsiye deriz. Ayrıca Wifi şifre kırma yazımızda WiFi ağlarının nasıl kırıldığını teorik olarak anlattık. Buradaki bilgiler sayesinde kendi modeminizin şifresini daha güçlü hale getirebilirsiniz.

WiFi Şifre Değiştirme Hakkında Ek Bilgiler;

Modeminizin şifresini değiştirmek ile modeminizden yayın yapan WiFi ağınızın şifresini değiştirmek aynı şeyler değildir. Genellikle modem şifresi değiştirme ve wifi şifresi değiştirme ifadeleri karıştırılır.

Modem şifresi değiştirmek, modemin arayüz şifresini değiştirmektir. Müşteri hizmetlerini aradığınızda ya da herhangi birinden yardım talep ettiğinizde modem şifresi değiştirmek istiyorum diyerek karşıdaki kişiyi yönlendirmiş oluyorsunuz. Modeminizin arayüz şifresini değiştirmek istediğiniz durumlarda modem şifresi değiştirmek istiyorum diyebilirsiniz.

Modeminizin WiFi şifresini değiştirmek için ise wifi şifremi değiştirmek istiyorum demeniz yeterlidir. Müşteri hizmetlerinde çalışan personeller bazen sizi anlamakta güçlük çekebilir. Bu yüzden daha net ve daha doğru ifadeler kullanarak doğrudan wifi şifresi değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm internet sağlayıcıları için modem şifresi değiştirme

Superonline’da olduğu gibi Türk Telekom, Türknet, NetSpeed, Millenicom ve diğer sağlayıcılarda da WiFi şifresi benzer şekilde değiştirilir. WiFi şifresini değiştirmek için teknik bilgiye sahip değilseniz hizmet sağlayıcınızı arayıp detaylı bilgi almanız gerekir. Eğer hizmet sağlayıcınızda böyle bir destek hizmeti bulunmuyor ise wifi şifre değiştirme işlemini yapmanın basit birkaç adımı vardır.

modem bilgilerinin yer aldığı etiket
modem bilgilerinin yer aldığı etiket

Kullanıyor olduğunuz modemin üzerinde marka ve model bilgilerinin yer aldığı bir etiket bulunur. Bu etikette yazan marka ve modeli internete yazın ve sonuna modem arayüz şifresi ekleyerek aratın. Örnek arama sorgusu: tp link archer c5v modem arayüz şifresi

Kendi modeminizin şifresini arattığınızda varsayılan modem şifresine ulaşırsınız. Eğer modem arayüz şifrenizi bilmiyorsanız bu yöntemle varsayılan şifresini öğrenebilirsiniz. Eğer internette bulduğunuz herhangi bir şifre işe yaramıyor ise 2 çözüm önerimiz var.

Modem arayüze erişerek wifi şifresi değiştirin;

Modemin üzerinde bulunan etiketi kontrol ederek modem arayüz şifresi var mı yok mu kontrol edebilirsiniz. Eğer şifre burada yer alıyor ise modem arayüzüne erişip wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Superonline modem şifresi değiştirme

Eğer modem üzerinde modem arayüz şifresi yer alıyor ve şifreyi kabul etmiyor ise modem arayüz şifresi değiştirilmiştir. Modemi resetleyerek modem arayüz şifresini modem üzerinde yazdığı hale getirebilirsiniz. Modem resetlemeyi ise modem üzerinde bulunan küçük bir deliğe iğne yardımı ile yapabilirsiniz. Modem marka ve model numaranızı yazarak sonuna resetleme ifadesini ekleyin ve internette küçük bir araştırma yapın. Örnek sorgu: tp link archer c5v modem resetleme

Modem arayüzüne eriştikten sonra wifi şifre değiştirme işlemlerinizi yapabilirsiniz. WiFi Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda da konu hakkında bazı bilgilere yer vermiştik. Bu yazıya da göz atarak modem şifre değiştirme işleminizi yerine getirebilirsiniz.

SuperOnline Modem Arayüzü ne işe yarar?

Pek çok modemde bulunan modem arayüzü SuperOnline modemlerde de bulunur. Modem ile ilgili ayarların çoğu bu arayüzden yapılır. Modemin şifresini değiştirmek için kullanılan ayarlara modem arayüzü üzerinden erişilir.

Superonline modem şifresi değiştirme

Modemle ilgili yapılacak tüm ayarlar modem arayüzü üzerinden yapılabilmektedir. Modem arayüz kullanıcı adı ve şifrenizi SuperOnline müşteri hizmetlerinden alarak modem arayüzüne giriş yapın ve bu içerikteki tarifleri uygulayın. Superonline modem şifresini bu sayede değiştirebilirsiniz.

SoperOnline Modem Şifresi Değiştirmek neden Önemlidir?

WiFi ağınıza bağlanan kişiler modem arayüzü varsayılan şifrenizi biliyor ise modem arayüzünüze erişir. Burada bazı ayarları kendine göre düzenleyerek uzaktan ağınıza erişebilir. Ağdaki kullanıcıları istismar edebilir. Bu sebeple ağınızın güvenliğini sağlamanız son derece önemlidir.

Superonline modem şifresi değiştirme

Ağ güvenliğinizi sağlamak için yapmanız gereken ilk şey ise modem şifrenizi değiştirmektir. Varsayılan modem arayüz şifreleri kolaylıkla kırılır. Bu yüzden karmaşık ve zor şifreler kullanarak modem arayüz şifrenizi değiştirmenizi öneririz.

SuperOnline Şifre Değiştirme işlemleri nasıl yapılır?

Bu içerikte sizler için SuperOnline Şifre Değiştirme işlemlerini anlattık. Bu bilgileri kullanarak internet ve wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu şifrelerin yanı sıra modem arayüz şifrenizi değiştirmeyi de yine bu içerik içerisinde öğrenebilirsiniz.

Yorum yapın