Başlangıç WhatsApp WhatsApp Business Nedir? Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Business Nedir? Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

0

Günümüzün popüler iletişim uygulamalarından birisi olan WhatsApp, dünya üzerinde milyonlarca kişi ve şirket tarafından kullanılmaktadır. Bireysel kullanıcılar normal WhatsApp sürümü kullanırken, şirketler ek özelliklere sahip WhatsApp Business sürümünü kullanmaktadır. Bu yazıda sizler için WhatsApp Business hakkında çeşitli bilgilere yer veriyor olacağız.

WhatsApp Business Hakkında Bilmek İstedikleriniz
WhatsApp Business Hakkında Bilmek İstedikleriniz

WhatsApp Business Nedir?

Firmaların müşterileri ile daha rahat iletişim bir kurabilmesi için tasarlanan WhatsApp Business, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlar için kullanımı ücretsiz olan gelişmiş bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Facebook Inc. şirketinin sahip olduğu WhatsApp, bu sürümü ile işletmelere ve iş yerlerine hitap eden oldukça kullanışlı bir uygulamadır.

WhatsApp Messenger gibi bir tasarıma sahip olan ve aynı mantıkla çalışan WhatsApp’ın  Business sürümü, küçük işletmelerinin müşterileri ile iletişimlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bu uygulama üzerinden işletme sahipleri, müşterilerine otomatik mesajlar gönderebilir ve müşterilerinden gelen mesajları otomatik yanıt sistemi ile cevaplayabilirler.

WhatsApp Business, çeşitli özellikler ile birlikte müşterilerle daha gelişmiş bir iletişim deneyimi yaşatmaktadır. Katalog sistemi ile ürünlerinizin sunumunu yapabilir, fiyatlarını bildirebilir ve resimlerini müşterileriniz ile paylaşabilirsiniz. Normal WhatsApp ile bu süreçlere her müşteri için tekrar tekrar girilirken, bu WhatsApp sürümü ile ürünler eklenebilir ve tüm müşterilerin bu ürünlere ve diğer bilgilere rahatlıkla ulaşması sağlanabilir.

WhatsApp Business Nasıl İndirilir?

Android işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlarda WhatsApp Business, Google Play Store üzerinden indirilir. Play Store haricinde farklı kaynaklardan .apk dosyası olarak indirilip kurulabilir. Ancak bu yöntem pek güvenli değildir ve tavsiye edilmez. Resmi ve ücretsiz bir sürümü varken Google Play Store dışından uygulama indirmek pek sağlıklı değildir.

iOS işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlar için ise App Store üzerinden ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlamak mümkündür.

WhatsApp Business Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın ilk açılışında karşınıza hizmet koşullarının yer aldığı bir sayfa çıkacaktır. Kullanıcının buradaki şartların okuyup sonrasında ise kabul edilmesi gerekir.

Bir sonraki adımda ise kayıt olunması gerekir. Bu aşamada öncelikle bulunduğunuz ülkenin alan kodunu seçmeli daha sonrasında ise telefon numaranızı girmeniz gerekmektedir. Telefonunuza gelen doğrulama kodunu ilgili alana girdikten sonra ise kayıt olma işlemi tamamlanır. Bazı firmalar telefon numarası yerine VoIP hizmeti kullanarak özel numaralar kiralayabilirler. Kiralanan numaralar çoğu zaman +850 ile başlar. Alınan hizmet sayesinde belirlenen numaraya sms alabilen ve gönderebilen bir panel temin edilir. WhatsApp üzerinden gelecek olan doğrulama mesajı bu panel üzerinden alınır ve doğrulama tamamlanır.

Kayıt işleminden sonra uygulamanın telefon rehberine ve fotoğraflarına erişmesine izin vermeniz gerekmektedir. Bu sayede rehberinizde bulunan tüm kişileri WhatsApp uygulamanıza ekleyebilir ve cihazınızda bulunan fotoğrafları uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz.

İşletme profilinizi oluşturmak için ise öncelikle uygulamamanın keşfet bölümüne girmeli daha sonrasında ise İşletme Profiline giriş yapmanız gerekmektedir. Bu alanda işletmenizin adı, adresi ve açıklamalar gibi bölümleri doldurabilir, mesai saatlerinizi belirleyebilirsiniz.

Tüm bu işlemler bittikten sonra WhatsApp Business üzerinden, kayıtlı olan kişilerle konuşma başlatabilirsiniz.

Benzer WhatsApp İçerikleri:

WhatsApp gibi uygulamaların günlük yaşantımızda çok önemli yerleri var. Sadece iletişim kurmak için değil, keyifli vakit geçirmek için de pek çok özelliği bulunan bu tür uygulamalardan istifade etmek, çağın nimetlerinden yararlanmak, zamanı yakalamak oldukça önemli. Bu tür yenilikler ve teknolojiler hakkında sürekli bilgi almak için sitemizi takipte kalmayı unutmayın. Sonraki yazılarda görüşmek üzere…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!