Başlangıç WhatsApp WhatsApp Profilime Kim Baktı Uygulamaları Gerçek Mi?

WhatsApp Profilime Kim Baktı Uygulamaları Gerçek Mi?

0

Stalker’ların profilden profile gezdiğini hepimiz biliriz. Fake hesaplar ile istedikleri hesabı yakın takibe alıp bilgi edinen bu kişiler bir de kendi hesaplarına kimin baktığını merak ediyor. Aslında birilerinin profiline stalk amaçlı bakan biri kendi hesabını kimin stalkladığını merak ediyor. Genelde Instagram üzerinde karşılaşılan bu durum WhatsApp için de geçerli. WhatSapp profilime kim baktı uygulamaları tam da bu işi yaptığını iddia eden uygulamalar. Bu içerikte profilime kim baktı uygulamalarının gerçekten işe yarayıp yaramadığını tartışıyor olacağız.

whatsapp profilime kim baktı uygulamaları gerçek mi
whatsapp profilime kim baktı uygulamaları gerçek mi

WhatsApp Profilime Kim Baktı Uygulamaları Hakkında:

WhatsApp profilinize kimlerin baktığını söylediğini iddia eden uygulamalara WhatsApp profilime kim baktı uygulamaları deniyor. Tabii bu iddia uygulamayı çıkaran kişilerin iddiası. Halk arasında da oldukça yaygın bir kullanımı olan bu ifadenin aslında asılsız olduğunu anlamak çok da zor değil.

İlk olarak Facebook ve Twitter için çıkan profilime kim baktı uygulamaları daha sonralarda Instagram için çıktı. Instagram profilinize kimlerin baktığını gösterdiğini iddia eden uygulamalar o kadar yaygınlaştı ve o kadar isim yaptı ki “profilime kim baktı” ifadesi artık WhatsApp ve diğer yaygın uygulamalar için de kullanılmaya başladı.

Instagram profilime kim baktı uygulaması geçmiş zamanlarda iki şekilde piyasada tutunuyordu. Ya kullanıcıları tamamen aldatma amaçlı kuruluyordu bu uygulamalar. Ya da bir uygulama izni ile elde edilen veri tabanından bilgiler sunuluyordu ki bu %100 sonuç vermiyordu. İlk yöntem tamamen kandırmaya yönelik sahte uygulamaların tercih ettiği yöntemdir. Bu yüzden üzerinde durmaya gerek yok. İkinci yöntem ise, Instagram hesabınız ile izin verdiğiniz bir web uygulamasının (Instagram ile giriş yap ve erişime izin ver) hesabınızı çeşitli şekillerde kullanabiliyor olmasını temel alıyor. Yani hesabınız ile hangi profilleri ziyaret ediyorsanız bunun bir kaydı tutuluyor. Eğer profilini ziyaret ettiğiniz kişi, sizin profilinizi ziyaret edenleri görmek için kullandığınız uygulamayı kullanıyor ise, sizin o kişinin hesabını stalkladığınızı anlayabiliyor.

Yani bu bilgiyi Instagram sunucularından değil kendi biriktirdiği verilerden ediniyor. Ne kadar kullanıcı bu uygulamayı kullanıyor ise o kadar doğru sonuç alınabiliyor. Fakat herkes bu uygulamayı kullanmadığı için sonuç genelde hüsran oluyor.

WhatsApp Profilime Kim Baktı Uygulamaları Gerçek Mi?

profilime kim baktı uygulamaları
profilime kim baktı uygulamaları

Instagram üzerinden verdiğim örnek ile olayı biraz anladığınızı sanıyorum. WhatsApp için de benzeri bir durum söz konusudur. WhatsApp profilinize kimin baktığını bildiğini iddia eden uygulamalar genellikle sizleri aldatıyordur. Bu tür uygulamaları kullanarak kişisel verilerinizi tehlikeye atmamalısınız.

Eğer Instagram örneğinde olduğu gibi bir WhatsApp uygulaması, kullanıcılarının hareketlerini izliyor ve depoluyor ise bu bilgiler içinde kimin hangi profili izlediğini bilmesi muhtemel. Fakat bu bilgiyi WhatsApp sunucularından almadığı için kesin bir yöntem olmadığını da bilmek gerekiyor. Bu gibi uygulamalar genelde sizden tüm verilerinizi alıp karşılığında kendi kullanıcılarının verilerinin bir kısmını tekrar size gösterir. Yani eğer profilinize bakan kişi de bu tür uygulamaları kullanıyor ise ancak o zaman profilinize bakan kişiyi görebilirsiniz. Aynı şekilde eğer siz bu bilgiyi görebiliyor iseniz, profiline baktığınız başka birisi de sizin stalker olduğunuzu görecektir. Tabii bunu görmesi için yine bahsi geçen profilime kim baktı uygulamasını kullanması şart.

Sonuç

WhatsApp profilime kim baktı uygulamaları %100 doğru sonuç vermez. Bir çoğu sahte uygulamadır ve hiç bir fonksiyon içermez. Sadece kişisel verilerinize erişmek için kurulmuş bir sahtekarlık düzeneğidir.

Bazı uygulamalar da kendisini kullanan kişiler arasında bilgi paylaşımı yapar. Bu da kişisel verilerinizin kontrolsüzce işlenmesi sorununu ortaya çıkarır. Rehberinizdeki herkesin numarasını ve ad soyad bilgisini ele geçirmelerine kesinlikle izin vermemelisiniz. Böyle uygulamaları kullanarak rehberinizdeki herkesi tehlikeye atmaya hakkınız olmadığını hatırlatmak isteriz.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!