Başlangıç Haber Microsoft, Windows 11 İşletim Sistemiyle İlgili Önemli Bir Adım Attı

Microsoft, Windows 11 İşletim Sistemiyle İlgili Önemli Bir Adım Attı

0

Microsoft, Windows 11 için minimum sistem gereksinimleri konusunda bir güncelleme yapıyor. Buna göre, Windows 11 işletim sistemi eski Intel ve AMD işlemcilere sahip bilgisayarlara da kurulabilecek. İşte detaylar…

Microsoft Windows 11 için CPU Listesini Güncelliyor

Microsoft, Haziran ayında Windows 11’in bazı eski işlemcili bilgisayarda kullanılamayacağını duyurmuştu. Windows 11 minimum sistem gereksinimleri gereğince, işletim sistemi eski bilgisayarlara yüklenemiyordu. Microsoft, Windows 11 minimum sistem gereksinimlerini daha fazla Intel CPU içerecek şekilde güncelledi. Şirket, şu an Windows 11 işletim sisteminin beta testini gerçekleştiriyor. Birkaç değişiklikle Windows platformuna görsel bir revizyon getirilecek.

Windows 11’i çalıştıracak bilgisayarlarda olması gereken minimum sistem gereksinimleri belirtilmişti. Bunlar;

  • 64-bit işlemci
  • 4 GB RAM
  • 64 GB bellek
  • UEFI güvenli önyükleme
  • Belirli grafik gereksinimleri
  • TPM 2.0 çipi idi.

İlgili İçerik: Microsoft Kararını Verdi: Spotify, Windows 11’e Entegre Edilecek

2017’den önceki CPU’lar desteklenmediği için Windows 11 kullanım alanı daralıyordu. Kullanıcıların CPU’larını yükseltmesi gerekecekti. Microsoft, buna çözüm olarak uyumluluk listesine birkaç Intel CPU daha ekledi. Uyumlu CPU listesine yapılan yeni eklemeler arasında Intel Core X serisi ve Xeon W serisi yer alıyor. Bu listeye son olarak Intel Core 7820HQ CPU’lar da eklendi.

Microsoft, DCH ‘Bildirime Dayalı, Bileşenli Donanım Destek Uygulamaları’ ile birlikte gelen yani daha güvenli bir sürücüye sahip sistemlerde Core 7820HQ yongasını destekleyeceklerini açıkladı. Windows 11 işletim sistemini destekleyecek işlemciler kesin olarak; AMD Zen 2 mimarisi ve üstü ile Intel 8. Nesil ve sonrası işlemciler yer alıyor.

AMD CPU’lara gelince; Microsoft listeye henüz bir AMD CPU eklemedi. İlk etapta AMD ile ortaklaşa AMD Zen işlemcilerini analiz ettiğini açıkladı. Birinci nesil AMD Zen işlemcilerin analizi tamamlandığında, AMD CPU’ların Windows 11 ile birlikte kullanılamayacağı sonucu ortaya çıktı. MacBook’lar için Windows 11 desteği hakkında da halen bir gelişme yok. Görünüşe göre MacBook kullanıcıları, TPM 2.0 gereksinimi nedeniyle Windows 11’i en azından resmi olarak yükleyemeyecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!