Başlangıç Haber AMD Ryzen 7 5700G APU İşlemciler Listelendi

AMD Ryzen 7 5700G APU İşlemciler Listelendi

0

AMD Ryzen 7 5700G ve Ryzen 5 5600G masaüstü APU işlemcileri perakende satış sitelerinde ortaya çıkmaya başladı. Tomshardware, birkaç Kuzey Amerika ve Avrupalı ​​perakende şirketinin yayınlamış olduğu yeni APU işlemcilerin fiyatlarını kaldırılmadan önce ele geçirmeyi başardı.

ama ryzen
ama ryzen

AMD Ryzen 7 5700G ve Ryzen 5 5600G APU İşlemciler Listelenmeye Başladı

AMD Ryzen 5000G Cezanne APU işlemci ailesi, Ryzen ana akım, Ryzen mobilite ve EPYC sunucu platformlarında piyasaya sürülen yepyeni Zen 3 çekirdeklerini içerecek APU işlemcilerden oluşuyor. Yeni işlemci serisi, AMD Ryzen 7 5700G, Ryzen 5 5600G ve Ryzen 3 5300G‘yi içeren üç işlemciden oluşacak.

Tomshardware, işlemcileri erkenden listeleyen ve fiyat olarak olması gerekenden daha yüksek fiyata listeleyen birkaç perakendeci şirketi tespit etti. Örneğin, Kanadalı perakendeci PC Canada, AMD Ryzen 7 5700G’yi 403 ABD Doları karşılığında listeye eklemiş ve bu, fiyat değerlendirmesine göre %12’lik bir fiyat farkı ile yapılmış.

AMD Ryzen 5 5600G, DirectDial’da 303 ABD Doları olarak listelenmiştir ve bu, fiyat değerlendirmesine göre %17’lik bir fiyat farkı yaratıyor. Aynı durum Avrupalı ​​perakendeciler için de geçerlidir, ancak fiyatları %10’un altındadır. Bu tür ön listeler genel olarak şişirilmiş fiyatlardan oluşmaktadır, ancak daha sonra işlemcilerin piyasaya sürülmesi ile birlikte fiyatlar olması gerektiği şekilde yeniden ayarlanacaktır.

Bu lansmanla ilgili ana sorun, AMD Ryzen 5000G APU işlemcilerin stok adedidir. AMD’nin dünya çapındaki distribütörlere kaç birim tedarik ettiğine dair rakamlara sahip değiliz, ancak talebi karşılamak için yeterli olmayabilirler.

Nihayetinde genel olarak, kripto madencilik nedeniyle Dünya genelinde bir ekran kartı kıtlığı yaşanıyor ve APU işlemciler giriş seviyesi oyuncu bilgisayarları için oldukça yeterli seviyede. Bu nedenle oyuncular veya kullanıcılar harici ekran kartı almak yerine APU sistemlere yönelmeye başladılar.

AMD Ryzen 7 5700G APU İşlemci Özellikleri

AMD Ryzen 7 5700G, bu serideki amiral işlemci olarak karşımıza çıkıyor. İşlemci, 8 çekirdek ve 16 threads özelliğine sahip olacak. İşlemcinin çekirdek hızına gelecek olursak, varsayılan çekirdek hızı 3,8 GHz boost ile 4,6 GHz’e çıkıyor. İşlemci, 65W güç harcamaktadır ve ayrıca 2,0 GHz civarında saat hızlarında çalışan 8 CU işlemcili bir Vega entegre ekran kartı barındırıyor.

Performans açısından bir karşılaştırma yapan Tomshardware, AMD Ryzen 7 5700G APU işlemcinin, Intel Core i7-11700 işlemciden çok daha hızlı olduğunu söylüyor. Öyle ki işlemci, %63 daha hızlı içerik oluşturma, %28 daha hızlı üretkenlik, %60 daha hızlı bilgi işlem ve 2.45 kat daha hızlı grafik performansı sunacak.

AMD, Ryzen serisi ile Intel işlemcilerin karşısında oldukça güçlenmişti. Pazardaki payını gittikçe arttırmaya devam etmek için yeni mimarilerini tanıtan AMD’nin ürünlerini ilk elden sizlere tanıtmaya devam edeceğiz.

AMD Ryzen 7 1800X İşlemci özellikleri hakkında bilgi almak isterseniz ilgili bağlantıyı takip edebilirsiniz. Ryzen 7 5700G APU işlemciler hakkında daha fazla detayı önümüzdeki günlerde yayınlayacağız. Tekrar görüşmek üzere.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!