Windows 11, Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirmeyi Zorlaştıracak

Windows 11 işletim sistemi Ekim ayında kullanıcılarla buluşacak. Ancak, yeni nesil Windows, kullanıcıları epey zorlayacak bir hamle yaptı. Windows 11 ile birlikte kullanıcılar, varsayılan tarayıcıyı değiştirme konusunda zorluk yaşayacak. Ancak Microsoft, bu hamlesini haklı çıkarıyor. Microsoft, Windows 11 kullanıcılarının varsayılan uygulamalar üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasına izin vereceğini iddia ediyor.

Windows 11, kullanıcıların varsayılan tarayıcıları değiştirmesini zorlaştıracak. Bu, kullanıcıların varsayılan internet tarayıcılarını Microsoft Edge’den Google Chrome’a ve Mozilla Firefox’a ayarlamasını zora sokacak.

Windows 11’e yeni bir tarayıcı yüklediğinizde ve ilk kez bir Web bağlantısı açtığınızda, bir istem göreceksiniz. “Her zaman bu uygulamayı kullan” yazan seçeneği işaretleyerek tarayıcıyı sisteminizde varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz. Aslında bu adımlar, Windows 10’daki ile aynı.

Windows 10’da, Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar yolunu takip ederek istediğiniz zaman farklı tarayıcılar arasında geçiş yapabilirsiniz. Fakat bu, Windows 11’de zahmetli bir süreç olacak.

Bu nedenle, Windows 11’deki varsayılan tarayıcınızı yenisiyle değiştirmek istiyorsanız, ‘Varsayılan uygulamalar’ listesinden bu yeni tarayıcıyı seçmeniz ve ardından her dosya veya bağlantı türü için tek tek seçmeniz gerekecek. Microsoft, varsayılan seçenek olarak Chrome veya Firefox gibi yeni bir tarayıcı seçeceğiniz zaman, Edge’i denemeniz için ek bir istem verecek. Bu arada Brave, Google, Mozilla, Opera ve Vivaldi gibi rakipler, bu geçişle ilgili endişelerini dile getirdiler. Ancak Microsoft, bu kararından dönmeyecek.

Windows’u şekillendirmeye yardımcı olan müşteri geri bildirimlerini dinleyerek böyle bir karar aldığını belirten Microsoft, Windows 11’in zaman içinde gelişmeye devam edeceğini açıkladı. Yani, varsayılan tarayıcıyı değiştirme sürecinin kullanıcı deneyimini iyileştirmeye dayandığını iddia etti.

Windows 11 şu anda test aşamasında; geliştiricilere ve meraklılarına bir önizleme olarak sunuluyor. Bununla birlikte, Microsoft’un yeni işletim sistemini Ekim ayında genel kullanıma sunması bekleniyor.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın