Başlangıç Haber Intel, Qualcomm için Çip Üretecek

Intel, Qualcomm için Çip Üretecek

0

Intel, Qualcomm için yeni anlaşma kapsamında çip üretimi yapacağını açıkladı. Bu atılımla, 2025 yılına kadar TSMC ve Samsung gibi rakiplerini yakalamayı amaçlıyor.

Intel, Amazon’un da yeni müşterilerden biri olacağını açıkladı. Pazartesi günü dökümhane fabrikalarında Qualcomm çipleri oluşturulmaya başlanacak. Rakiplerini 2025 yılına kadar yakalamak isteyen Intel, üretim aşamasına dair bir yol haritası belirleyecek.

Onlarca yıldır en küçük ve en hızlı bilgi işlem çiplerini üreten teknoloji devinin son müşterilerinden biri de Amazon olacak. TSMC ve Samsung, AMD ve Nvidia’nın Intel’den daha iyi performans gösteren çipler üretmesine yardımcı olduğu için, şimdilik bu rekabette bir adım geride kalan Intel, son gelişmeyle ipleri yeniden eline aldı.

Android telefonlara güç veren Snapdragon çiplerini geliştiren Qualcomm, Intel’in yeni Foundry Services faaliyetleri için ilk müşterisi olacakken, ilk yongaların ne zaman geleceği henüz net değil.

Bu arada, Amazon’un AWS hizmeti, Intel’in paketleme çözümlerini sunacak olan Foundry Services ile birlikte çalışacak. Yani Intel, Amazon için doğrudan çip üretip satmayacak.

Intel 20A teknolojisinin 2024 yılında hayata geçmesi planlanıyor. Qualcomm, tam da bu teknolojinin içinde yer alacak. Bu teknoloji, RibbonFET adlı yeni bir transistör mimarisi olacak.

Intel’in yeni CEO’su Pat Gelsinger, yeni işlemci üretimi işini duyurmuştu. Intel Foundry Services bu işin önemli bir parçasıydı. Hatta Intel, dökümhane işleri için 100’den fazla şirketler görüşmüştü. Üçüncü taraf şirketler için üretim yapan Intel, kendi yongalarını üretmenin ötesine geçmeyi hedefliyordu.

Şimdilik, Qualcomm ve Amazon, Intel’in yeni çip üretiminde yer alan, profili en yüksek ve en büyük ortakları oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!