Başlangıç Haber MediaTek Dimensity 9000 İşlemci Tanıtıldı! İşte Özellikleri

MediaTek Dimensity 9000 İşlemci Tanıtıldı! İşte Özellikleri

0

MediaTek, amiral gemisi Android telefonlar için yeni işlemcisini tanıttı. İşte, Qualcomm’u devirecek güçte MediaTek Dimensity 9000 işlemcisinin özellikleri!

MediaTek Dimensity 9000 Tanıtıldı

MediaTek Dimensity 9000 işlemcisi tanıtıldı. MediaTek’in yeni yonga seti, Qualcomm’un en büyük rakibi olacak. Premium Android telefonlarda kullanılacak olan mobil işlemci, amiral gemisi yonga seti sınıfında yer alıyor. TSMC tarafından 4nm üretim süreci üzerine inşa edilen ilk yonga seti olan MediaTek Dimensity 9000, Bluetooth 5.3 ‘ü destekleyen dünyanın ilk akıllı telefon işlemcisi olacak.

Piyasadaki en pahalı Android telefonlara Qualcomm işlemcileri hakim. MediaTek Dimensity 9000 5G işlemcisi ise bu kuralı bozacak. MediaTek, yeni mobil işlemcisinin üretiminde Tayvan merkezli bir şirketle ortaklık kurdu.

Yongaları daha küçük ve hızlı hale getirmeye yardımcı olan N4 yonga üretim süreci kullanıldığı açıklandı. Ve bu özelliğe sahip dünyanın ilk yonga seti olduğu belirtildi. MediaTek, Arm’ın Cortex-X2 adlı güçlü bir yeni bilgi işlem çekirdeğine sahip ilk akıllı telefon çipi olacağını da açıkladı.

MediaTek, Qualcomm ve Samsung Electronics ile birlikte dünyada 5G akıllı telefon işlemcilerini üreten üç firmadan biri. Huawei ise ABD yaptırımları sebebiyle bu sahneden çekildi. MediaTek, Çin pazarında Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi markaları müşterisi olarak kabul ediyor. Yani bu marka telefonlar için yonga seti üretiyor. Şimdiye dek bu markalar da üst seviye telefonları için Qualcomm’a güveniyordu.

İlgili İçerik: MediaTek Dimensity 2000 İşlemci Geliyor! İşte Detaylar

MediaTek’in finans müdürü David Ku, 9000 çipinin, bu müşterileri amiral gemisi cihazlarında MediaTek’i kullanmaya ikna etmeyi amaçlayan bir dizi yonga setinden ilki olduğunu açıkladı. Ku, “Bir ürün yeterli değil, bu bizim başlangıç noktamız.” diyerek Dimensity 9000’in devamının geleceğini ima etti.

4G akıllı telefon işlemcileri 10 dolardan alıcı bulabiliyor. 5G işlemciler 30 dolardan başlayarak 50 dolarlık fiyat etiketi ile satılabiliyor. MediaTek’in 5G’ye geçiş sebebi muhtemelen bu işlemcilerin daha pahalıya satılacak olması.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!