Android Sürüm Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu içerikte Android sürüm yükseltme adımları anlatılmıştır. Sürümü yükseltilemeyen Android telefonlar için de sürüm yükseltme notları içerir.

Android sürüm yükseltme işlemi ile telefonunuzu daha yeni bir hale getirmek istemez misiniz? Veya telefonunuz artık eskisi kadar performanslı değilse ve yeni uygulamaları yüklemede güçlük yaşıyorsanız da sürümünüzü yükseltmeniz tüm sorunları çözebilir. Bu nedenle Android sürüm güncelliğini kontrol etme ve yükseltme işlemlerini öğrenmek gerekiyor. Bu içeriğimizde Android sürüm yükseltme işlemi nedir ve nasıl yapılır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Android Sürüm Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?
Android Sürüm Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Android Sürüm Yükseltme Nedir?

Android işletim sistemine sahip telefonların Android sürüm numaraları farklıdır. Eğer güncel bir Android sürümü kullanmayan bir Android kullanılıyor ise bu Android sürümü yükseltilmelidir. Güvenlik ve kararlılık için Android telefonlarda sürüm yükseltme ve güncelleme hayati önem taşır.

Android işletim sistemine sahip telefonlar zaman zaman sürüm ve güvenlik güncellemeleri alırlar. Bu güncellemeler ile birlikte telefonlar günümüz uygulamalarına ve sistemlerine uygun hale getirilir. Eğer telefonunuz çok eski değilse ve telefonu olabilecek en güncel sürümde kullanıyorsanız muhtemelen yeni güncellemeleri de kurabilirsiniz anlamına gelecektir. Güncelleme yapmadığınız taktirde ise telefonunuzun performansı gün geçtikçe düşecek, yeni uygulamalar telefonunuz için kullanılamaz olacaktır.

Android Sürüm Güncelleme

Android sürüm güncelleme işlemi elle yapmanız gereken bir işlem değildir. Telefonunuza manuel bir güncelleme atmak yerine telefonun size sunduklarını atmanız her zaman daha güvenli ve sağlıklı olacaktır. Telefonunuza yeni bir güncelleme geldiğinde bunu bildirim olarak size iletecektir. Fakat görmemeniz veya farkına varmamanız halinde güncelleştirmeleri kontrol etmek için yapabileceğiniz bir şey bulunuyor.

Android Sürümünü Öğrenme ve Güncelleştirme Sorgulama

Öncelikle yapmanız gereken Android sürümünüzü öğrenmeniz ve güncelleştirme alıp almadığınızı kontrol etmektir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Yazılım Güncelleme Kontrolü
Yazılım Güncelleme Kontrolü
 • Telefonunuzun menüsünden “Ayarlar” uygulamasına girin.
 • Sayfayı en aşağıya kaydırarak “Sistem” veya “Yazılım Güncellemesi” sekmesini bularak tıklayın.
 • İndir ve Yükle” seçeneğine tıklayarak sistemin arama yapmasını bekleyin.

İşlem sonucunda “Yazılımınız Güncel” uyarısı ile karşılaşırsanız sürüm yükseltme işleminiz olmadığını anlayabilirsiniz. Fakat “Yeni bir güncelleme mevcut” yazısı ile karşılaşırsanız yeni bir güncellemeniz var demektir. Böylece Android sürümünü yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Android Sürüm Yükseltme İşlemi

Android Sürüm Yükseltme İşlemi
Android Sürüm Yükseltme İşlemi

Eğer yeni bir güncelleme ile karşılaştıysanız, ilk olarak belirtilen güncellemeyi indirmeniz istenecektir. Bu güncellemenin indirilmesi internet hızınıza ve dosyanın boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. İndirme süresinde telefonunuzu şarj etmeyi ve şarj seviyenizi 80 üzerine getirmeyi unutmayın. İndirme tamamlandıktan sonra ise telefonunuz kurmak için sizden izin isteyecektir.

Buna onay vermeniz halinde telefonunuz kapanacak ve bir süre sistemi güncellemek için kullanılmaz durumda olacaktır. Bu süre zarfında telefonunuzun şarjının bitmesi olumsuz sonuçlar doğuracağı için mutlaka şarj işlemini daha öncesinde gerçekleştirin. İşlem tamamlandığında ise telefonunuz yeni sürümü ile birlikte açılacaktır.

Böylece sürüm yükseltme işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz. Fakat bazı Android güncellemelerinin sürüm yükseltmeden ziyade güvenlik amaçlı olduğunu da belirtelim. Çeşidi ne olduğu fark etmeksizin bu güncellemeleri yapmaya özen gösterin.

Root ile Android Sürümü Yükseltme

telefona root atma
telefona root atma

Telefonunuzun sürümünü üçüncü parti yazılımlar yardımıyla istediğiniz sürüme yükseltebilir veya düşürebilirsiniz. Fakat üreticiler telefonunuzun donanımına göre sürüm güncellemesi yaptıkları için bunun manuel olarak gerçekleştirilmesini önermezler. Manuel olarak yapılan Android sürüm yükseltme işlemleri telefonunuzun parçalarına zarar verebilir ve telefonunuzu kullanılmaz duruma getirebilir.

Bu içeriklere göz at:

Yine de bu yöntem ile sürüm yükseltmek istiyorsanız üretilmiş olan Custom ROM yazılımlarını incelemelisiniz. En güvenilir ve en sağlıklı rom yazılımlarını kullanmanızı tercih ederiz. Ayrıca her Custom ROM kendine özel özelleştirme seçeneklerine ve farklı ara yüzlere sahiptir. Örnek ROM seçenekleri;

Umarız içeriğimiz sayesinde siz de Android sürüm yükseltme işleminin nasıl yapıldığını anlamış ve güncelleştirmelerin ne gibi faydalarının olduğunu öğrenmişsinizdir. Yaşayacağınız deneyim açısından her zaman güncel, sağlıklı ve kararlı bir telefon kullanmayı unutmayın.

Android sürüm yükseltme ile ilgili bazı sorular;

Android telefonunuzda sürüm yükseltmek istediğinizde çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlarla ilgili bazı soruları bu alanda listeliyoruz. Bu sorulara ait yanıtlar sizin sorununuzu çözmüyor ise lütfen sayfanın sonunda bulunan yorum alanından bizlere yorum bırakın.

Eski Telefon Android Sürüm Yükseltme nasıl yapılır?

Eski telefon Android sürüm yükseltme işlemi normal yollarla yapılamayan, fakat alternatif şekillerle belirli oranda mümkün olan bir işlemdir.

Eski Android telefonlara resmi olarak güncelleme gelmez. Fakat bu telefonlara root ve rom atma yolu ile sürüm yükseltilebilir. Gerekli tüm doküman ve dosyalara XDA Developers Forum üzerinden ulaşabilirsiniz.

Android 4.4.2 sürüm yükseltme nasıl yapılır?

Telefonunuzun marka ve modeline göre 4.4.2 uyumlu bir rom indirerek telefonunuzun sürümünü yükseltebilirsiniz. Detaylı bilgi edinmek için Android ROM hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra bu işlemlere başlayabilirsiniz.

Daha önce konu hakkında bilgi sahibi olmadan bu işlemlere başlamayın. Telefonunuzdaki tüm veriler silinebilir. Ayrıca telefonunuz çalışmaz hale gelebilir.

Android güncelleme almayan telefon nasıl güncellenir?

Android güncellemeleri almayan telefonlar resmi yoldan güncellenemez. Fakat telefonunuza uygun yeni sürüme sahip romlar yükleyerek telefonunuzun sürümünü yükseltebilir ve güncelleyebilirsiniz. Telefonunuz için en güncel, en stabil ve en kararlı ROM sürümünü bulup yüklemeyi deneyin.

Android son sürüm indir

Android bir işletim sistemi dağıtımıdır. Bu dağıtımın telefonunuz için olan sürümünü ve versiyonunu indirmek için telefonunuz için yayınlanmış sürümleri kontrol etmeniz gerekir.

Örneğin Samsung Galaxy A50 için Android’in son sürümü başka bir telefon modeline göre farklı olabilir. Android son sürüm indirmek için öncelikle telefonunuzun marka modelini belirtmeniz gerekir. Marka ve modele göre ROM bularak kendi telefonunuza en uygun Android ROM dosyasını indirebilirsiniz.

Android 4.4.4 sürüm yükseltme nasıl yapılır?

Diğer düşük android sürümleri gibi 4.4.4 sürümünü de resmi olarak değil de ROM yükleyerek yükseltmeniz gerekir. Bu içerikte yer alan bilgiler yardımı ile bunu nasıl ve nereden yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Yazılım güncellemesi indir

Telefonunuzdaki yazılım güncellemelerini indirmek için Ayarlar > Yazılım Güncellemesi yolunu izlemeniz yeterli olacaktır. Eğer güncelleme var ise ekranda görünecektir. Güncellemeler genellikle çeşitli iyileştirmeler içerir. Bu yüzden güncellemeleri yapmanız tavsiye edilir.

Android güncelleme nasıl yapılır?

Ayarlar > Yazılım Güncelleme yolunu izleyerek buradaki ilgili ayarı görüntüleyebilirsiniz. Eğer güncelleme gelmiş ise ayarlar uygulaması sizi yönlendirecektir.

Android sürümleri nelerdir?

 • Android 1.0
 • Android 1.1
 • Android 1.5 Cupcake
 • Android 1.6 Donut
 • Android 2.0 Eclair
 • Android 2.2 Froyo
 • Android 2.3 Gingerbread
 • Android 3.0 Honeycomb
 • Android 4.0 Ice Cream Sandwich
 • Android 4.1 Jelly Bean
 • Android 4.4 KitKat
 • Android 5.0 Lollipop
 • Android 6.0 Marshmallow
 • Android 7.0 Nougat
 • Android 8.0 Oreo
 • Android 9 Pie
 • Android 10
 • Android 11
 • Android 12
 • Android 13 (15 Ağustos 2022)

“Android Sürüm Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

 1. telefonumun surunumu 7.0 ve bazi uygulamalar çalışmıyor guncelleme yapmak istediğimde en son güncelleme bu diyor. ekstra yukseltme yapabilir mi

  Cevapla

Yorum yapın