Başlangıç Haber MediaTek Dimensity 2000 İşlemci Geliyor! İşte Detaylar

MediaTek Dimensity 2000 İşlemci Geliyor! İşte Detaylar

0

MediaTek Dimensity 2000 işlemci öyle bir geliyor ki, Snapdragon’u tahtından edebilir! İşte, yeni MediaTek işlemcisi hakkında tüm detaylar!

MediaTek Dimensity 2000 İşlemci Özellikleri

Akıllı telefonların kalitesini belirleyen en önemli ölçütlerden biri de işlemcileridir. Mobil işlemci denince akla ilk gelen markalardan biri ise MediaTek oluyor. Firma, en büyük rakibi Snapdragon’dan bile daha iddialı olacak mobil işlemcisini tanıttı. MediaTek Dimensity 2000 işlemcide, ARMv9 mimarisi kullanıldığı açıklandı. Yeni mobil işlemci, Samsung’un 4nm üretim sürecinden çıkacak.

Digital Chat Station, MediaTek mobil işlemciyle alakalı bazı bilgiler sızdırdı. MediaTek Dimensity 2000; 3.0 GHz hızında çalışan bir Cortex-X2 ana çekirdeğe, üç Cortex-A710 çekirdeğine ve dört A510 çekirdeğine sahip olacak. Bu temelde Snapdragon 898 ve Exynos 2200 ile aynı kuruluma sahip olacak.

Samsung, AMD GPU kullanımına başlamış ve Huawei ise yeni yonga seti üretiminde zorluk çekmeye başlamıştı. Bu sebeple, MediaTek Dimensity 2000 işlemcisi, yeni Mali-G710 MC10 GPU’yu kullanan ilk yonga seti olabilir.

İlgili İçerik: MediaTek Kompanio 900T 5G Yonga Seti Tanıtıldı

G710 GPU, yerini aldığı G78’den %20 daha hızlı. Samsung’un AMD GPU’suna göre %30’luk bir artış hedefleniyor. Her halükarda G710, güç verimliliğinde %20 iyileştirme ve makine öğrenimi görevleri için %35 daha iyi performans vaat ediyor.

Hem CPU hem de GPU için performans, iki 4 nm düğümde elde edilebilecek saat hızları tarafından belirlenecek. Exynos 2200 işlemcisinin hedefi 3.0 GHz saat hızıyken, Qualcomm Snapdragon işlemci 3.09 GHz saat hızını hedefliyor. Ürünler ilgili testleri görmüş olsak da, nihai performansı hakkında bir şey söylemek için henüz çok erken. Exynos, Snapdragon ve MediaTek yeni mobil işlemcileri bu yılın sonunda veya en geç Ocak ayında tanıtılacaktır.

MediaTek’in 2021’in sonuna kadar yeni Dimensity serisini piyasaya sürmeyi planladığı bildirilmişti. Yarı iletken endüstrisindeki çip sorunları devam ettiğinden, çıkış tarihini öğrenemiyoruz. Ancak, yeni yonga setlerine sahip ilk ARMv9 telefonların 2022’nin başında çıkması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!