Internet Şifresi Nasıl Değiştirilir? Modem, Wi-Fi ✔️ 2023

İnternet şifresi nasıl değiştirilir sorusu, mevcut ev internetinde yavaşlamalar yaşayan veya yeni internet bağlatan kullanıcıların araştırdığı soruların başında gelmektedir. Birçok kişiye oldukça zor bir işlemmiş gibi gelse de birkaç dakika içerisinde Wi-Fi şifrenizi değiştirebilir ve istenmeyen kişilerin bağlanmasını engelleyebilirsiniz. Şifrenizi unutmanız halinde de benzer yöntemleri uygulayabilirsiniz. İçeriğimizde internet şifresi nasıl değiştirilir sorusunu yanıtlandıracak ve modem arayüzüne dair detayları sizlerle paylaşacağız.

Internet Şifresi Nasıl Değiştirilir?
Internet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Bugün evinize bir internet bağlattığınızda modem yardımıyla bunu paylaşabilir ve hem kablolu hem de kablosuz bir şekilde bağlantı gerçekleştirebilirsiniz. Akıllı telefon, tablet gibi cihazlarınızı internete bağlayabilmek için ise kablosuz bağlantıya ihtiyaç duyulmaktadır.

Ancak internetiniz bağlandığında size fabrika çıkışı rastgele bir şifre verilecektir. Veya bir süre sonra şifrenizi de unutabilirsiniz. Bu gibi durumlarda internet şifresi nasıl değiştirilir sorusu araştırılmaktadır.

Modem Arayüzüne Bağlanma

Modem Arayüzüne Bağlanma
Modem Arayüzüne Bağlanma

Wi-Fi ağınızın şifresini değiştirebilmeniz için ilk olarak modem arayüzünüze giriş yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi internete bağlı olan bir cihaz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kablolu bağlantı üzerinden bağlanmanız, sorun yaşamamanız açısından büyük önem taşımaktadır. Modem arayüzüne bağlanmak için, internete bağlı olduğunuzdan emin olduktan sonra tarayıcınıza aşağıdaki adreslerden birini girebilirsiniz.

 • 168.1.1
 • 168.0.1
 • 168.8.1
 • 168.255.1
 • 168.1.254
 • 168.2.1
 • 0.0.2

Bu adreslerin hiçbiri ile bir giriş sayfasına ulaşamıyorsanız, modeminizin üstündeki yazıları kontrol edebilirsiniz. Yüksek ihtimalle burada bağlanmanız gereken adres gösterilmektedir. Ayrıca modeminizin marka ve modeline göre de internet üzerinden adres sorgulaması yapabilirsiniz. Eğer giriş ekranına ulaşmayı sağladıysanız, burada belli kombinasyonları girmeniz gerekecek. Bunlar ise genellikle şöyledir:

 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: turktelekom
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: ttnet
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: Superonline
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: vodafone
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: 1234
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: password
 • Kullanıcı Adı: root – Şifre: root
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: yok
 • Kullanıcı Adı: admin – Şifre: admin

Daha önceden modem arayüzünde giriş bilgilerinin değişimi yapılmadıysa, yukarıda belirtilen kullanıcı adı ve şifreler ile giriş yapabileceksiniz. Bunun yanında yine modem kutunuzu inceleyerek burada giriş bilgilerinize ulaşabilir veya modelinize göre sorgulama yapabilirsiniz.

Hiçbir şekilde erişim sağlayamıyorsanız modeminizi resetlemeniz gerekmektedir. Ancak bu işlemi bir uzman yardımı olmadan yapmak internet erişiminizin kopmasına neden olabilir.

Kablosuz Bağlantı Ayarları Üzerinden İnternet Şifresi Değiştirme

Kablosuz Bağlantı Ayarları Üzerinden İnternet Şifresi Değiştirme
Kablosuz Bağlantı Ayarları Üzerinden İnternet Şifresi Değiştirme

Modem arayüzünüze kullanıcı adı ve şifrenizle başarıyla giriş yapabildiyseniz, artık kolayca internet şifrenizi değiştirebilirsiniz. Her modem arayüzü farklı bir tasarıma sahiptir ancak benzer özellikleri içerilerinde barındırmaktadırlar. Bu yüzden arayüz içerisindeki menüde “Kablosuz”, “Wi-Fi Ayarları”, “Kablosuz Bağlantı Ayarları” gibi seçeneklerden birini bulmanız gerekiyor. Daha sonrasında aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

 • Açılan sayfada “SSID1 Şifre”, “Wi-Fi Şifresi” ve benzeri başlığa sahip alanı bulun.
 • Yan tarafında yer alan boşluğa yeni şifrenizi girin.
 • Sayfanın altındaki “Kaydet” butonuna tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan hemen sonra modeminizin kablosuz ayarları resetlenecek ve mevcutta kablosuz olarak bağlı olan tüm cihazlardan çıkış yapılacaktır. Artık yeni şifrenizi girerek internetinize bağlanabilirsiniz. Ayrıca aynı sayfa içerisinden Wi-Fi adını ve bağlantı yöntemlerini değiştirebilirsiniz.

Burada tüm detaylarıyla internet şifresi nasıl değiştirilir sorusunu yanıtlandırdık ve modem arayüzüne dair detayları sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bu arayüz üzerinden internet bağlantınız ve modem ayarlarınız hakkında tüm bilgileri görüntüleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Yine de bir uzmandan yardım almadan bilmediğiniz şeyleri değiştirmeye kalkmayın. Aksi taktirde internet erişiminizi kaybedebilirsiniz. TP Link Modem Arayüzü Kullanma Kılavuzu başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

Modem ve internet teknolojileri hakkında daha fazla içeriğe göz atmak isterseniz sizin için birkaç bağlantı:

Yorum yapın