TTNET Şifre Değiştirme – Modem Şifre Değiştirme ✔️ 2023

İnternet, özellikle son yıllarda her evin baş tacı oldu. İnternet kullanılmayan, modemi olmayan ev neredeyse kalmadı. TTNET ise kendini alanında kanıtlamış bir marka olarak uzun yıllardır kullanıcılarına hizmet vermekte. Farklı kota ve fiyatlarda birçok seçeneği bulunan TTNET modemlerinde, internet kullanımı ve kişisel bilgilerin güvenliği için modem şifresi yer almaktadır. TTNET şifre değiştirme işlemi de modemlerdeki bu şifre baz alınarak yapılmaktadır.

TTNET Şifre Değiştirme - TTNET Modem Wifi Şifre Değiştirme
TTNET Şifre Değiştirme – TTNET Modem Wifi Şifre Değiştirme

Kurulumu yapılan modem şifreleri rakam ve harf karakterlerinden oluşmaktadır ve güvenlik nedeniyle oldukça karmaşıktır. Dolayısıyla şifreler kolayca karıştırılabilir ya da unutulabilir. Böyle bir durumun önüne geçebilmek için modem şifrenizi hatırlayacağınız bir biçimde değiştirebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için TTNET modem şifreleri nasıl değiştirilir? Hangi adımları izlememiz gerekir? sorularını cevapladık. Gelin hep beraber bir göz atalım.

TTNET Modem Şifre Değiştirme

TTNET, modem arayıcılığı ile internet hizmeti sağlayan bir kuruluştur. Ev ve iş yeri gibi günümüzün büyük çoğunluğunu harcadığımız yerlerde interneti rahatlıkla kullanabilmemizi sağlar. TTNET’in hizmet sunduğu modem markaları genellikle Airties, ZyXEL ve TP-Link’tir. Modemizin genel ayarlarını yapabilmek ve şifre değiştirebilmek için modem arayüzüne giriş yapmanız gerekmektedir. TTNET şifre değiştirme işlemi de IP adresi, kullanıcı adı ve şifre ile gerçekleştirilmektedir.

Modem Arayüzü
Modem Arayüzü

TTNET’in hizmet sunduğu modemlerin arayüzüne giriş yapabilmek için internete bağlı olabileceğiniz telefon ya da bilgisayar gibi bir cihaza ihtiyaç vardır. Modeme WiFi ağı kullanarak ya da ethernet kablosu arayıcılığı ile bağlanabilirsiniz. TTNET modem arayüzünün IP adresi varsayılan olarak 192.168.1.1’dir. İnternete bağlanma işlemini gerçekleştirdikten sonra bir tarayıcı açıp arama çubuğuna bu IP adresini girmeniz gerekmektedir.

Karşınıza sizden kullanıcı adı ve şifre isteyen bir sekme çıkacaktır. TTNET şifre değiştirme işlemlerinde marka fark etmeksizin modem arayüzlerine giriş ekranı aynıdır. Karşınıza çıkan sekmedeki kullanıcı adı bölümüne admin, şifre kısmına ise ttnet veya turktelekom yazarak giriş yapabilirsiniz. Karşınıza modeminize bağlı tüm cihazları görebileceğiniz bir sekme çıkacaktır. Bu sekmeden kolaylıkla ayarlarınızı yapabilir, TTNET şifre değiştirme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hatalı Giriş Uyarısında Yapılması Gerekenler

TTNET şifre değiştirme işlemi için modem arayüzüne giriş yapılamıyorsa ilk olarak modem üzerinde bulunan ışıklar kontrol edilmelidir. İşlem gerçekleştirilmeden üzerinde Power ve WLAN yazan ışıkların yandığından emin olunmalıdır. Ancak bu şekilde modeminiz aktif duruma gelir ve WiFi ağınız görünebilir olur. Modem Arayüz Şifresini Unuttum Ne Yapmam Gerekir?

Modem arayüzüne yukarıda bahsedilen kullanıcı adı ve şifreyi girdiğinizde hatalı şifre uyarısı veriyorsa, TTNET’in resmi internet sitesinde kullanabileceğiniz fabrikasyon şifreleri bulunmaktadır.

Şifreyi önceden değiştirip unutmanız durumunda da, TTNET modeminize reset atarak fabrikasyon ayarlarına ulaşabilir, sisteme giriş yapabilirsiniz. TTNET’in Airties, TP-Link marka modemleri için kullanıcı adı admin, şifre ‘ttnet’ şeklinde yazılmalıdır. Zyxel marka bir modeme sahipseniz yine kullanıcı adına admin, şifre bölümüne ise ‘turktelekom’ yazarak modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz.

TTNET Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

TTNET IP adresinden modem arayüzü sayfasına giriş yaptıktan sonra takip etmeniz gereken adımlar Ağ, Ağ Ayarları ve Bağlantı Ayarları şeklindedir. Bağlantı ayarları kısmında ise Kablosuz Ağ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Sonrasına karşınıza çıkan seçeneklerden WPA2-PSK yazılı seçeneği tıklamanız gerekmektedir.

Bu şifrenizi en güvenli halde oluşturabileceğiniz seçenektir. Karşınıza çıkan boş bir buton göreceksiniz. Bu butona oluşturmak istediğiniz yeni şifrenizi girmeniz beklenmektedir. Şifrenize karar verip, sisteme girdikten sonra uygula seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Şifrenizi yazıp, onayladıktan sonra bütün modem bütün cihazlardan otomatik olarak çıkışını gerçekleştirecektir. Böylece, haberiniz olmadan hiçbir cihazda internetiniz kullanıma açık bir şekilde kalmaz.

Kişisel bilgilerinizin çalınmaması, adınıza suç işlenmemesi ve kota aşımları gibi problemlerden kurtulmak için düzenli aralıklarla modem şifresini değiştirmeniz gerekmektedir. Telefondan ya da bilgisayardan bahsettiğimiz adımları kullanarak TTNET şifre değiştirme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

TTNET ile Türk Telekom firmaları birleşti. Bu sebeple Türk Telekom ve TTnet artık tek bir operasyon haline geldi. Araştırdığınız kaynaklarda bu ikisinin aynı firmayı temsil ettiğini lütfen unutmayın.

Eski modemlerde TTNET modem şifresi gibi bilgiler işe yarayabilir. Fakat yeni modemlerde Türk Telekom varsayılan modem ayarları ve şifreleri bilinmelidir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın