Imei Nedir? Imei ne işe yarar ve nasıl öğrenilir? ✔️ 2023

Imei nedir?, bu soru özellikle telefonlarla alakalı olarak en çok aranan soruların başında geliyor. İngilizce “International Mobile Equipment Identity” kelimesinin kısaltılmışı olan bu kelimeyi, Türkçe “Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği” olarak çevirebiliriz.

Sadece telefonlar için değil, aynı zamanda bilgisayarlar, uydu telefonları gibi cihazlar için de Imei numarası kullanılıyor. Imei, cihazın kimliği olarak tanımlanabilir. 15 basamaklıdır ve numaralar her cihaz için özeldir. Tek bir cihazı tanımlamak için kullanılır.

Imei Nedir? Imei ne işe yarar ve nasıl öğrenilir?
Imei Nedir? Imei ne işe yarar ve nasıl öğrenilir?

Imei Ne Demek? Imei Numarası Nedir?

Imei nedir sorusunun cevabı olarak verilen cihaz kimliği konusunu açacak olursak, bu numaralar cihazların tanımlanması ve takip edilmesi için kullanılır. Cihaz çalındığında veya kaybolduğunda bu numaralar, cihazın takip edilmesi veya işlevsiz kılınması için yardımcıdır. Çalınma veya kaybolma anında bildirilen Imei’lerin kapatılması sonucu cihaz kullanılamaz hale gelir.

Imei numarası, cihazların genellikle pil kısmına yapıştırılan etiketlerden okunabilecek veya cihazlarda bazı kodlar ile öğrenebilecek 15 basamaklı sayılardır.

Imei Nasıl Bulunur?

Imei nedir, nasıl bulunur sorusunun cevabı için; cep telefon pillerinin üzerinde bulunan etiketleri kontrol edilebilirsiniz. Eğer cihaz üzerinde göremiyorsanız, cihaz kutusunun üzerinde veya içerisinde gelen kitapçıklarda bulunabilir. Eğer bunlara sahip değilseniz de bazı kodlar aracılığıyla Imei bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Android

Imei Nasıl Bulunur? Imei nedir

Android telefonlarda, imei nedir sorusunun cevabı için izlenecek adımlar:

  • Adım 1: Telefonun arama kısmını açınız.
  • Adım 2: *#06# ‘yi tuşlayınız.
  • Adım 3: Arama kısmına bastığınızda imei numaralarını gösteren bir kutucuk açılacaktır.

İkinci bir yol olarak ayarlar kısmına girdikten sonra, “Telefon Hakkında” bölümünden imei numaralarına ulaşabilirsiniz.

IOS

Bazı iPhone’larda imei numarası SIM kart tepsisine kazınmış haldedir veya imei numarası arka kapağa kazınmıştır. Diğer iPhone telefonlar için ise imei numaralarına ulaşabileceğiniz adımlar:

  • Adım 1: Ayarları açınız.
  • Adım 2: Genel kısmına giriniz.
  • Adım 3: Hakkında’ya dokununuz.
  • Adım 4: Açılan pencerede “Seri Numarası” bölümündeki sayılar Imei numaranızdır.

Daha fazla bilgi için diğer içeriğimize de bakmayı unutmayın: Telefon IMEI Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Imei Numarası Ne İşe Yarar?

İmei numaralarının en önemli avantajı cihazları izlenebilir kılmalarıdır. Imei numaraları sayesinde yer tespiti yapılabilmektedir. Suçluların yakalanmasında ilgili birimlere yardım sağlar. Yurtdışından ülkeye giren telefonların tespiti için kullanılabilir.

Telefonun takip edilmesi ile birlikte, telefonun uzaktan kontrol edilmesine imkan tanır. Birçok telefon uzaktan kontrol edilebilme özelliklerine imei sayesinde kavuşmaktadır. İstenilen zamanda cihaz kullanımı kısıtlanabilir.

Imei Klonlama Nedir?

Imei klonlama, bir telefonun imei numaralarını yani kimliğini bir başka telefona kopyalarak kullanım sağlama işlemidir. Bu işlem eski telefonlarda daha rahat yapılabiliyordu. Ancak günümüzde dokunmatik telefonların kullanımının yaygınlaşmasıyla, bu işlemi gerçekleştirmek zorlaştı.

İkinci el telefon kullanımlarında başka bir kişinin üzerine kayıtlı olan imei, bir başka telefona aktarılabiliyor. Yurtdışından alınan telefonlar bu sayede ücret ödemeden kullanıma açılabiliyor.

İsminize kayıtlı olan imei’leri öğrenmek veya imei’nin kimin üzerine kayıtlı olduğunu öğrenmek için turkiye.gov.tr üzerinden imei sorgulama yapabilirsiniz.

Bir diğer içeriğimizi de mutlaka ziyaret edin: Imei Atma İşlemi Nasıl Yapılır? Telefona IMEI Atma

İthalat Yoluyla Kaydedilen Imei Nedir?

Imei nedir sorusunun cevabı olarak verdiğimiz telefon kimliği yanıtından hareketle; yurtdışından ülkeye sokulan cihazların kimlik bilgilerinin bildirilmesi zorunludur. Ülke içerisinde kullanımda olan her telefonun devlete kaydı yapılmak zorundadır. Ülke içerisinde kullandığınız SIM kartları otomatik olarak imei numaralarını tanımlamaktadır. Eğer numara kayıtlı değil ise, 120 günlük bir kullanım hakkı tanınır. Süre dolduktan sonra cihaz kullanıma kapatılır.

İthal olarak getirilen telefonların kayıtları e-devlet üzerinden gerçekleştirilir. Dolayısıyla ithal yoluyla kaydedilen imei’ler, yurtdışından satın alınan ve ülke içerisine sonradan kaydettirilen cihazları tanımlar. Belirli miktardaki harcı ödeyerek cihazları kaydettirebilirsiniz.

Yorum yapın