VPN ne demek? VPN Kelimesi ne anlama geliyor? ✔️ 2023

VPN ne demek sorusu özellikle internete aşina olmayan, ancak işleri dolayısıyla VPN kullanmak zorunda kalan kişiler için merak edilen bir soru. VPN, İngilizce “Virtual Private Network“ün baş harflerinin kısaltılmış halidir. İnternet trafiğinizi korumanın ve internette çevrimiçi gezinirken kimliğinizi gizli tutmanın en kolay ve en etkili yoludur.

Türkçe, “Sanal Özel Ağ” anlamına gelmektedir. Bir cihazda kullandığınız interneti, şifreli kullanmanız anlamına gelir. VPN kullanımı ile cihazınıza ait olan IP numarası ve konumunuz saptanamaz. Şifreli bağlantı, cihazınızda bulunan hassas verilerin kullanımında bir koruma sağlar. Bilgilerin güvenli bir şekilde iletilmesine yardımcı olur. Ayrıca, yetkisiz kişilerin işlemlerinizi görmesini engeller.

VPN Ne demek?
VPN Ne demek?

VPN Ne demek?

VPN uygulaması, çevrimiçi internet gezintisi sırasında verileri şifreler. Bağlantıyı kurmak ve sizi çevrimiçi duruma getirmek için bu korumalı verileri ISS’nize gönderir. VPN daha sonra verilerinizi deşifre eder. Kod çözücü bir halka olarak düşünülebilir. VPN şifreleme ile her iki veri akışı arasındaki kodlar şifrelenir ve bu kodlar kırılamaz hale gelir.

VPN olmadan, internet kullanıldığında, cihazdan ISP’ye veya bir Wi-Fi ağına aktarılan veriler şifrelenmez. İnternet işlemleriniz sırasında internet akışınızı görmek isteyen herkese karşı savunmasız bırakır. Aynı zamanda VPN kullanılmadığında IP izlenebilir hale gelir. VPN ne demek sorusunun cevabı, kısaca VPN internette sizi korur.

Daha ayrıntılı bilgi için diğer içeriğimize göz atabilirsiniz: VPN Nedir? Ücretsiz VPN Programları

Ücretli VPN Program ve Uygulamaları
VPN Ne demek?

VPN Ne demek? Avantajları Nelerdir?

VPN kullanımının birçok avantajı vardır. VPN kullanımını teşvik edecek öne çıkan faydalar ise:

 1. Çevrimiçi anonimlik sağlar.
 2. Bilgisayar korsanlarına ve hükümet tarafından takip edilebilir olmaya karşı bir koruma duvarı örer.
 3. İnternet üzerinden yaptığınız işlemler izlenebilir olmaktan çıkar.
 4. Sansür getirilen içeriklere erişmenize olanak tanır.
 5. Coğrafi kısıtlama ile çalışan sitelere giriş imkanı verir.
 6. Anonim bir şekilde içerik indirebilme şansı bulunur.
 7. Kişisel bilgilerinizin ele geçirilmesini engeller.
 8. Şirket çalışanlarına uzaktan erişimde güvenlik sağlar.

VPN Güvenli midir? Yasal mıdır?

VPN ne demek sorusunun cevabıyla endişe duyulan konu, güvenli ve yasal olup olmadığı hususu. VPN kullanmak güvenlidir. İnternet içerisinde kendi güvenliğinizi ve gizliliğinizi korumanız için VPN vardır. Aslında VPN’in kendisi bir güvenlik protokolüdür.

VPN Ne demek?
VPN Ne demek?

VPN kullanımının yasal olup olmaması ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Çin’de çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye’de 2017 yılından itibaren bazı internet sitelerine yasaklamaların gelmesiyle VPN kullanımı artmıştır. Devlet, gençleri  ve halkı koruma gibi nedenlerle kapatılan sitelere erişimi engellemek için VPN kullanımını yasakladı. Ancak bununla alakalı takibat yapılması düşük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

En Çok Tercih Edilen VPN Uygulamaları

VPN ne demek sorusunun ardından en çok merak edilen husus, hangi VPN’i kullanmalıyım? VPN, internette en çok tercih edilen ve kullanım alanı oldukça yaygın olan bir protokoldür. Bazı sitelere giriş yapabilmek veya yurtdışındaki bir siteye erişim sağlayabilmek için çok yararlı bir uygulama olarak görülüyor.

Bununla birlikte bazı oyun, film ve arşiv sitelerine girişte büyük kolaylık sağlıyor. Aylık olarak cüzi miktarlara satın alabileceğiniz uygulamalar olduğu gibi, ücretsiz olarak kullanabilenler de var.

Ücretli VPN Program ve Uygulamaları
VPN Ne demek?

Ücretli VPN Program ve Uygulamaları

Uygulamaların ücretli olmasının nedeni, VPN kullanımında sundukları ek araçlar. Ülke kısıtlaması olmadan, birden fazla cihazda rahatça ve reklamsız kullanabilmek için aylık belirli bir miktarda satılan VPN’ler bulunuyor. Bunlar içerisinde en iyileri:

Ücretsiz VPN Uygulama / Programları

Ücretsiz VPN uygulamaları, içerisinde birçok risk barındırıyor. Reklam yerleştirme, tarayıcı bilgilerini kaydetme ve aynı zamanda kimlik bilgilerini kopyalama gibi birçok risk bulunuyor. Ancak kısa süreli kullanımlar için para ödemek istemiyorsanız, önerilen en iyi uygulamalar:

 • Zenmate
 • Tunnelbear
 • Speedify
 • Proton
 • NordVPN

Yorum yapın