Telefon IMEI Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefon IMEI öğrenme, satın alınan cep telefonunun ülkeye yasal yollarla mı geldiğinin öğrenilebilmesi için uygulanan bir işlemdir. Özellikle piyasanın altında bir fiyatla satışa sunulan cep telefonlarında, akıldaki soru işaretlerini gidermek amacıyla uygulanmaktadır. Böylelikle illegal yollarla edinilen telefonların satışı engellenmektedir.

Telefon IMEI Öğrenme
Telefon IMEI Öğrenme

Yeni bir cep telefonu alınırken ilk önce telefonun donanımsal özelliklerine dikkat edilmektedir. Donanımsal olarak yeterli görülen cep telefonunun alım aşamasında, herhangi bir ihlal barındırıp barındırmadığı kontrol edilmektedir. Cep telefonları konusunda ön plana çıkan ihlallerin başında çalıntı veya kaçak olması gelmektedir. Böyle bir ihlali bulunan cep telefonundan uzak durmak için IMEI adı verilen numara üzerinden kontrol gerçekleştirilmektedir. IMEI numarası, her telefon için özel olarak üretildiğinden dolayı, ihlallerin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Bu sebepten ötürü, telefon alan her kullanıcının telefon IMEI öğrenme işlemi aracılığıyla IMEI numarasını kontrol etmesi gerekmektedir.

Telefon IMEI Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır? – Numara Çevirme

Telefon üreten firmalar, her cep telefonuna özel olarak bir IMEI numarası tanımlamaktadır. Günlük yaşantımızda kullandığımız kimlik numaralarıyla eşdeğer nitelikte olan IMEI numarası, üretildiği telefonun markası ve satın alış durumu hakkındaki bilgileri iletir. Telefonun ülke içerisine yasal yollarla mı yoksa illegal yollarla mı geldiğinin tespit edilebilmesini sağlar. Aynı zamanda telefon hakkında kayıp veya çalıntı bildirimi yapılıp yapılmadığının bilgisini verir. Telefonu kaybolan veya çalınan IMEI numarasını bilmesi durumunda, devletin yetkili kurumlarına şikâyette bulunabilir. İfade edilen bu sebeplerden dolayı IMEI numarasının önemi oldukça yüksektir. Her kullanıcının cep telefonuna ait IMEI numarasını bilmesi ve mutlaka bir yerlere not alması gerekmektedir. Bu kapsamda telefon IMEI öğrenme işlemi şu şekilde yapılmaktadır:

imei öğrenme kısayolu
imei öğrenme kısayolu
  • Telefonunuzun arama menüsünü açınız.
  • *#06# tuşlamasını yapınız.
  • Direkt olarak IMEI bilgileriniz ekrana gelecektir. Görüntülediğiniz bilgileri ekran görüntüsü yoluyla veya not alma yoluyla bir yere kaydediniz.
imei
imei

Cep telefonunu kullanarak IMEI numarası öğrenme işlemi belirtildiği şekilde kolayca yapılabilmektedir. Bu sebepten ötürü cep telefonunuzu başka kullanıcılara verirken dikkat ediniz. Siz farkında olmadan IMEI numaranızın ele geçirilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu durumda mağduriyet yaşamanız kaçınılmaz bir hale gelir.

Telefon IMEI Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır? – Ayarlar Menüsü

IMEI numarası nasıl öğrenilir?
IMEI numarası nasıl öğrenilir?

Kutusundan çıkarılmamış sıfır telefonlarda IMEI numarası konusunda herhangi bir sorun yaşanmazken, ikinci el telefonlarda IMEI numarası konusunda fazlaca sorun yaşanmaktadır. Yaşanabilecek sorunların önüne geçmek için telefonu satın almadan önce IMEI numarasının BTK üzerinden kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylelikle IMEI numarası hakkında kayıp veya çalıntı bildirimi olup olmadığının yanı sıra, hangi telefon modeli için üretildiği de tespit edilebilecektir. Bunun için öncelikle telefon IMEI öğrenme işleminin yapılması gerekmektedir. Eğer telefonun kutusu mevcutsa, kutu üzerindeki barkodda IMEI numarası da yazacaktır. Kontrolü bu şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer telefonunun kutusu mevcut değilse telefon ayarlarından da IMEI numarası öğrenme mümkündür. Bunun için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Telefonunuzun Ayarlar menüsünü açınız.
  • Ayarlar menüsünün genellikle en alt kısmında bulunan “Telefon hakkında” seçeneğine tıklayınız.
  • Telefon hakkında sayfasından “Durum” seçeneğine tıklayınız. Durum seçeneğini bulamamanız durumunda ilk olarak “Tüm özellikler” seçeneğine, sonrasında ise Durum seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan durum sayfasında “IMEI Bilgisi” şeklinde bir seçenek bulunacaktır. O seçeneğe tıklayarak IMEI numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

Telefonun SIM kart girişi kadar IMEI numarası olması gerekmektedir. Eğer telefonunuz çift SIM kart destekliyorsa iki adet IMEI numarasına sahip olmalıdır. Yalnızca SIM1’deki IMEI numarasını kontrol etmeyiniz. Aynı zamanda SIM2’yi de kontrol ediniz. SIM kartlar genellikle SIM1 kısmına takıldığı için, fark edilmemesi amacıyla SIM2’nin IMEI numarası kopyalanmaktadır. Bu durumda telefon sahibinin haberi olmamaktadır. Bu kapsamda IMEI numarası öğrenme işlemi için gerçekleştirilen anlatım, genel bir bakış açısıyla ifade edilmiştir. Her telefon modelinin farklı bir ayarlar menüsüne sahip olması sebebiyle bu yol tercih edilmiştir.

İlgini Çekebilir: Telefondaki Numaraları Sim Karta Aktarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefonumuzun IMEI adresini öğrenmek bazı durumlarda oldukça önemli olabiliyor. Özellikle yurt dışından gelen telefonların IMEI kaydı yapılırken IMEI numarasının öğrenilmesi gerekiyor. Sahip olduğumuz telefonun IMEI numarasını da gizli tutmamız gerekiyor. Telefonumuzun sürekli kullanılabiliyor olması için gerekli olan bu kimlik numarası, paylaşılmaması gereken özel bilgilerden biridir.

Yorum yapın