Telefona IMEI Atma ve Güncel IMEI Ücretleri

Telefona IMEI atma işlemi hakkında pek çok detay bulunuyor. IMEI atma, IMEI nasıl atılır, IMEI ücreti nedir gibi soruların yanıtlarını bu içerikte bulabileceksiniz. İşte Imei atma ile ilgili merak ettiğiniz her şey…

İnsanoğlunun en büyük icatlarından biri olan cep telefonları, artık herkesin kimliği olma durumuna gelmiştir. Dünyanın pek çok farklı ülkesinde, pek çok farklı markanın ürettiği aygıtlar mevcuttur. Sürekli yanımızda taşıdığımız, bütün kişisel bilgilerimizi içeren ve dünyadan haber almamızı sağlayan bu aygıtlar güvenlik konusunda kişiyi biraz tereddütte bırakabilmektedir.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından her cihaz için imei (Uluslar arası Mobil Cihaz Kodu) numarası atanmaktadır. Peki nedir bu imei numarası? Telefona nasıl imei atabiliriz? Imei atma ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Imei Atma İşlemi Nasıl Yapılır? - Telefona IMEI Atma
Imei Atma İşlemi Nasıl Yapılır? – Telefona IMEI Atma

Telefona IMEI Atma 2023 [Güncellendi]

Imei numarası, cep telefonlarına henüz üretim aşamasındayken atanan bir numaradır. Bu numara her cihaz için özeldir ve tektir. 15 haneden oluşan bu numarayı öğrenebilmek için cep telefonundan *#06# tuşlanması yeterlidir. Imei numarası sorgulamak için bir diğer yol ise, e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Imei numarasıyla SIM kart numarası genel olarak karıştırılmaktadır.

Imei atma işlemi ise genellikle yurt dışından satın alınan bir cep telefonunun Türkiye’de kullanıma açılabilmesi için, kişinin Türkiye’de kaydı bulunan diğer bir cep telefonunun imei numarasının yeni alınan telefona aktarılmasıdır.

Imei atma işlemi, ancak bazı programlar arayıcılığıyla gerçekleştirilebilir. En çok kullanılan programlar ise TGT MKT SN 2.0 Imei Değiştirme Programı, MTK Engineering Mode-MTK Modu  ve Write Code Imei Tool programıdır.

Telefona IMEI Atma Programları

Eğer telefona IMEI atmak istiyorsanız kullanacağınız birkaç yaygın ve basit IMEI atma programı bulunuyor. Bu programları sitemizden indirebilir ya da isimlerini arama motorlarında aratarak farklı kaynaklardan indirebilirsiniz. İlgili programları kullanarak telefonlara IMEI atmanız son derece kolaylaşacaktır.

Bu programların bilgisayarınızda doğru çalışması ve telefonunuzu sağlıklı görmesi için stabil bir işletim sistemi ortamına ve uygun driverlara ihtiyacınız olacaktır.

TGT MKT SN 2.0 İle IMEI Atma

TGT MKT SN 2.0
TGT MKT SN 2.0

TGT MKT SN 2.0 IMEI değiştirme programı ile imei numarası atabilmek için telefon ve bilgisayar arasında USB kablo ile bağlantı kurulması gerekmektedir. Cihazları bağladıktan sonra, ‘Bilgisayarım’ , ‘Yönet’ ve ‘Aygıt Yöneticisi’ adımlarını izlemek gerekmektedir. COM ve LPT yazan kısım bağlantı noktalarını belirten kısımdır. Cihazın bilgisayarınıza kaçıncı porttan bağlandığını öğrenerek, o portu seçmeniz gerekmektedir.

Sonrasında ‘Options Komutu’ kısmından imei bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Baund Rate komutundan ise 2G ve 3G’yi işaretledikten sonra, ‘com Port’ kısmına port numaranızı yazmanız gerekmektedir. Son adım olarak da önünüze çıkan kutucuğa atamak istediğiniz imei numarasını yazmanız gerekmektedir.

MTK Engineering Mode-MTK Kodu İle Imei Atma

MTK Engineering Mode
MTK Engineering Mode

MTK Engineering Mode–MTK Kodu ile de cihazlarınıza kolaylıkla imei  atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu program genelde Android mobil işletim sistemi içeren cihazlar için tercih edilmektedir. İlk yapmanız gereken Android cihazların uygulama dükkanı olan Play Store üzerinden  ‘MTK Engineering Mode’ adlı uygulamayı edinmektir. Uygulamayı indirdikten sonra kurulumu başlatmanız ve karşınıza çıkan ‘MTK Setting’ bölümüne tıklamanız gerekmektedir.

Cihazınız bir cep telefonu ise ‘Telephony’ seçeneğine basmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise GPRS yazan bir bölüm göreceksiniz. ‘Write IMEI’ yazan boşluğa cihazınıza atamak istediğiniz imei numaranızı yazın. ‘OK’ yazan butona bastıktan sonra işleminiz tamamlanmıştır. Fakat imei numaranızın tam olarak atanması için telefonu tamamen kapatıp tekrardan başlatmanızı öneririz. Telefonunuzu açtıktan sonra Imei numarasının atanıp atanmadığını *#06# tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

Write Code Imei Tool ile Imei Atma

Write Code Imei Tool
Write Code Imei Tool

Üçüncü imei atma programı olan Write Code Imei Tool ise genel olarak Çin’den ithal edilen cihazlar için tercih edilmektedir. Bu programla, mediatek işlemci sahip tüm cihazlara imei numarası atanabilmektedir. Tek hat ya da çift hat olması fark etmemektedir. Bu programın tek eksisi Apple markasının herhangi bir cihazında kullanılamıyor oluşudur.

1) Tüm MediaTek Cihazlarını Destekler:

Bu aracı kullanarak, tüm MediaTek tabanlı akıllı telefonlarda ve özellikli telefonlarda IMEI flashlayabilirsiniz. MediaTek tabanlı bir tablet kullanıyorsanız, Kod Yazma IMEI Aracı, IMEI’yi yanıp sönme konusunda size yardımcı olmayacaktır.

2) Tüm Windows Sürümleriyle Uyumlu:

WriteCode IMEI aracı, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 (32 bit ve 64 bit desteklenir) dahil olmak üzere Windows işletim sisteminin tüm sürümleriyle uyumludur.

3) Veritabanı Dosyaları Olmadan Flash IMEI:

Bu aracı, AP DB veritabanı dosyaları olmadan cihazınıza IMEI yazmak/flaş yapmak için kullanabilirsiniz. Bu özellik, Kod Yazma IMEI aracını diğerlerinden ayırır.

4) Desteklenen Özellikler:

Android akıllı telefonunuzda veya özellikli telefonunuzda IMEI yazdıktan sonra, RF Veritabanı, Read Caliber Veritabanı ve BSN veritabanı yazmak için bu aracı kullanabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Telefon IMEI Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Write Code Imei Tool programını yükledikten sonra çalıştırmaya başlayın. Karşınıza IMEI numarası yazabileceğiniz bir buton çıkacaktır. Butona, telefonunuza atamak istediğiniz imei numarasını yazdıktan sonra onaylamanız gerekmektedir. İşleminiz onaylamadan sonra gerçekleşmiş olacaktır.

Yurt dışından telefon satın almak vergi ve fiyat karşılaştırılması yapıldığında elbette daha cazip gelmektedir. Eğer siz de bu şekilde bir cihaz edinmeyi düşünürseniz, bahsedilen programlar sayesinde kolaylıkla imei atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içerikte indireceğiniz dosyaların arşiv parolası webdeyazilim.com olarak belirlenmiştir.

2023 IMEI Kayıt Ücretleri

Her geçen sene IMEI kayıt ücretleri enflasyon ve dolar endeksli olarak artıyor. 2023 yılı itibarı ile yurt dışından telefon getirip kayıt ettirmenin ücreti 20.000 TL olarak belirlendi. Önceki IMEI kayıt ücreti ise 6.091 TL olarak kayıtlara geçmişti. Bu ücret 2022 yılında 2.732 TL olarak kayıtlara geçti.

iPhone kullanıcıları IMEI kaydı için biraz daha fazla ücret ödemek zorunda kalabiliyor. Android cihazlarda farklı telefonların IMEI noları ile kayıt yapılabiliyor. Böylece IMEI satın alma masraflarından kaçılmış oluyor.

Telefona IMEI atma ile ilgili sıkça sorulan sorular;

Cep telefonlarına çeşitli durumlarda IMEI atmak gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda yaşanan sorunlar, çözümler, bunların nasıl yapıldığı ile ilgili pek çok soru bulunuyor. Bu soruları sizin için bu kısımda derliyoruz. Eğer ihtiyacınız olan soru ve yanıt bu kısımda yok ise yorum yaparak sorunuzu bize ulaştırabilirsiniz.

iPhone imei atma işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle verilerinizi yedeklemeden bu işleme başlamamanız gerektiğini bilmelisiniz. Telefon sıfırlama ile yapılmaktadır.

Telefonunuzdaki SIM kartı çıkarın.

iPhone telefonlarda IMEI atma işlemi biraz daha farklı olabiliyor. Telefonun Ayarlar > Genel > tüm içerik ve ayarları sil kısmına girerek formatlayabilirsiniz. Formatlamada telefonunuzdaki tüm içerik silinecektir. Lütfen bu kısmı göz ardı etmeyin ve yedeklerinizi alın.

Telefon formatlanırken (sıfırlanırken) sabırla bekleyin ve telefon açıldıktan sonra SIM kartınızı takın. Bu işlem size 3 aylık geçici IMEI kayıt imkanı sunacak. (iPhone için)

Bu yöntem iPhone 7 ve altındaki telefonlarda denenmiştir ve çalışmaktadır.

Xiaomi telefonlara imei atma işlemi nasıl yapılır?

Başlamadan önce mutlaka yedek alın! Bootloader kilidinin açık olması gerekmektedir. Bu işlem imei’si kapanmamış ya da imei’si kapanmış ama bootloader kilidi olmayan telefonlarda geçerlidir. Diğer telefonlar için Box gereklidir.

 • CMD ekranı geldiğinde devices yazıp bağlı cihazları kontrol edin.
 • fastboot flash qcndosyaniz.img yazın. (qcn sizin kendi sürümünüz için indirdiğiniz imaj dosyası olmalı)
 • Bu kısımda bağlı olan cihazınıza işlem yapılıyor olmalı.
 • Daha sonra IMEI rebuilder programını açıp kendi telefonu
 1. Telefona ait TWRP dosyanızı indirin.
 2. Telefonunuzu fastboot moduna alın. Ses kısma + power ile kapalı telefonu açarsanız fastbook’a girmesi gerekir.
 3. Xiaomi telefonların IMEI güncelleme ve yükleme işlemi IMEI Rebuilder adlı program ile yapılmaktadır. Programın son sürümüne buradan ulaşabilirsiniz. (Link kırılırsa yorum atın.)
 4. Fastboot için minimal adb fastboot programını kullanmanız gerekecek. Bu Dosyayı da indirdikten kurun ve kurulum dizinine girin. 1. maddedeki TWRP dosyasını bu dizine atın.
 5. minimal adb fastboot programının kurulum dizinindeki cmd-here adlı uygulamayı çalıştırın. CMD ekranı gelecek. Bu ekrana ise devices yazın.

Cihazları listelemesi gerekiyor. Eğer fastboot modundaki telefonunuzu bağlamışsanız listede telefonunuz görünür. Bu aşamadan sonraki kısmını videodan görebilirsiniz:

Xiaomi İmei Atma

IMEI atma programı önerir misiniz?

IMEI programı telefon markasına ve modeline göre değişiklik gösterir. Doğrudan marka model önermek yanlış olur. Marka model belirtirseniz yardımcı olabiliriz.

Redmi note 8 Imei atma işlemi nasıl yapılır?

iki önceki başlıkta Redmi note 8 için Imei atma örneği verdik. Bu kısımdaki detayları takip etmenizi öneririz.

Kaçak telefona Imei atma yöntemi güvenli midir?

Kaçak telefon kullanmanın başlı başına riskleri vardır. Imei atma işlemi profesyonel şekilde yapıldığında risk teşkil etmez. İşlemi yapan kişinin yetenek ve etik değerlerine bağlı olarak riskli / risksiz olabilecek bir işlemdir.

Poco X3 pro Imei atma işlemi nasıl yapılır?

Poco X3 pro Imei atma işlemi diğer telefonlar gibi kendine has olabiliyor. Tek bir yöntem ile tüm telefonlara yapılamayan bu işlemin de Poco X3 pro için özel birkaç metodu var. Bunlardan biri için şöyle bir video izlemenizi öneririz:

Samsung telefonlara Imei atma işlemi nasıl yapılır?

Bu içerikteki bilgiler Samsung telefonları da kapsamaktadır. İçerikte yer alan İmei değiştirme yöntemlerinden birini ve size en uygun olanı seçerek telefonunuzun Imei problemini çözebilirsiniz.

Tuşlu telefona Imei atma işlemi nasıl yapılır?

Tuşlu telefonlar genellikle Imei atılan değil Imei numarası alınan telefonlardır. Bazı durumlarda Imei kapanma sorunu yaşanan bu telefonlara da Imei atmak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda profesyonel destek almanızda fayda var. Eski ve tuşlu telefonlara Imei atmak güncel telefonlara nazaran daha zordur.

Bunun en temel sebeplerinden biri eski tip tuşlu telefonlara uygun ekipmanın ve dokümanın olmamasıdır.

Yurt dışı telefona imei atma işlemi nasıl yapılır?

Imei sorunu genellikle yurt dışı telefonda gözlemlenir. Bu telefonlar için Imei kaydı yapmak zorunludur çünkü telefonun pek çok fonksiyonu çalışmaz. En önemlisi de telefon görüşmeleri, SMS gibi mobil teknolojiler kullanılamaz. Bu sebeple yurt dışı telefonlara imei repair yapmak son derece önemlidir.

Yurt dışı telefonların Imei reapir işlemini pek çok telefoncu yapmaktadır.

Rootsuz Imei atmak mümkün müdür?

Bazı telefon marka ve modellerinde rootsuz IMEI repair işlemi yapılabiliyor. Fakat her telefonda rootsuz Imei işlemi yapılamayabiliyor. Bu yazı içerisindeki örnek marka modeller ile kendi cihazınıza nasıl Imei repair yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Uzaktan Imei atma hakkında bilgi verir misiniz?

Imei repair yapılacak cihazlara fiziksel müdahale etmek gerekebilir. Bu yüzden uzaktan Imei repair işlemi pek tercih edilmez. Genellikle telefonu telefon teknik servislerine götürmek yerinde bir karardır.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

“Telefona IMEI Atma ve Güncel IMEI Ücretleri” üzerine 11 yorum

 1. S23 Ultraya imei atıcam elimde xiaomi redmi note 8 var. imei işleminden sonra samsung s23 ultraya gelicek güncellemelerde bi sorun olur mu.

  Cevapla
 2. samsung a107f modeline imei atmak istiyorum programları indirdim ama çalışmıyor yardım eder misin

  Cevapla
 3. Write Code Imei Tool ile Imei Atma bu programla nasıl atılacağını anlatmamışsın bir tek diğerlerinde anlatım mevcut

  Cevapla

Yorum yapın