Başlangıç Mobil Cihazlar Imei Atma İşlemi Nasıl Yapılır? – Telefona IMEI Atma

Imei Atma İşlemi Nasıl Yapılır? – Telefona IMEI Atma

0

İnsanoğlunun en büyük icatlarından biri olan cep telefonları, artık herkesin kimliği olma durumuna gelmiştir. Dünyanın pek çok farklı ülkesinde, pek çok farklı markanın ürettiği aygıtlar mevcuttur. Sürekli yanımızda taşıdığımız, bütün kişisel bilgilerimizi içeren ve dünyadan haber almamızı sağlayan bu aygıtlar güvenlik konusunda kişiyi biraz tereddütte bırakabilmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından her cihaz için imei (Uluslar arası Mobil Cihaz Kodu) numarası atanmaktadır. Peki nedir bu imei numarası? Telefona nasıl imei atabiliriz? Imei atma ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Imei Atma İşlemi Nasıl Yapılır? - Telefona IMEI Atma
Imei Atma İşlemi Nasıl Yapılır? – Telefona IMEI Atma

Telefona IMEI Atma

Imei numarası, cep telefonlarına henüz üretim aşamasındayken atanan bir numaradır. Bu numara her cihaz için özeldir ve tektir. 14 haneden oluşan bu numarayı öğrenebilmek için cep telefonundan *#06# tuşlanması yeterlidir. Imei numarası sorgulamak için bir diğer yol ise, e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Imei numarasıyla SIM kart numarası genel olarak karıştırılmaktadır.

Imei atma işlemi ise genellikle yurt dışından satın alınan bir cep telefonunun Türkiye’de kullanıma açılabilmesi için, kişinin Türkiye’de kaydı bulunan diğer bir cep telefonunun imei numarasının yeni alınan telefona aktarılmasıdır. Imei atma işlemi, ancak bazı programlar arayıcılığıyla gerçekleştirilebilir. En çok kullanılan programlar ise TGT MKT SN 2.0 Imei Değiştirme Programı, MTK Engineering Mode-MTK Modu  ve Write Code Imei Tool programıdır.

TGT MKT SN 2.0 İle IMEI Atma

TGT MKT SN 2.0
TGT MKT SN 2.0

TGT MKT SN 2.0 imei değiştirme programı ile imei numarası atabilmek için telefon ve bilgisayar arasında USB kablo ile bağlantı kurulması gerekmektedir. Cihazları bağladıktan sonra, ‘Bilgisayarım’ , ‘Yönet’ ve ‘Aygıt Yöneticisi’ adımlarını izlemek gerekmektedir. COM ve LPT yazan kısım bağlantı noktalarını belirten kısımdır. Cihazın bilgisayarınıza kaçıncı porttan bağlandığını öğrenerek, o portu seçmeniz gerekmektedir.

Sonrasında ‘Options Komutu’ kısmından imei bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Baund Rate komutundan ise 2G ve 3G’yi işaretledikten sonra, ‘com Port’ kısmına port numaranızı yazmanız gerekmektedir. Son adım olarak da önünüze çıkan kutucuğa atamak istediğiniz imei numarasını yazmanız gerekmektedir.

MTK Engineering Mode-MTK Kodu İle Imei Atma

MTK Engineering Mode
MTK Engineering Mode

MTK Engineering Mode–MTK Kodu ile de cihazlarınıza kolaylıkla imei  atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu program genelde Android mobil işletim sistemi içeren cihazlar için tercih edilmektedir. İlk yapmanız gereken Android cihazların uygulama dükkanı olan Play Store üzerinden  ‘MTK Engineering Mode’ adlı uygulamayı edinmektir. Uygulamayı indirdikten sonra kurulumu başlatmanız ve karşınıza çıkan ‘MTK Setting’ bölümüne tıklamanız gerekmektedir.

Cihazınız bir cep telefonu ise ‘Telephony’ seçeneğine basmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise GPRS yazan bir bölüm göreceksiniz. ‘Write IMEI’ yazan boşluğa cihazınıza atamak istediğiniz imei numaranızı yazın. ‘OK’ yazan butona bastıktan sonra işleminiz tamamlanmıştır. Fakat imei numaranızın tam olarak atanması için telefonu tamamen kapatıp tekrardan başlatmanızı öneririz. Telefonunuzu açtıktan sonra Imei numarasının atanıp atanmadığını *#06# tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

Write Code Imei Tool ile Imei Atma

Write Code Imei Tool
Write Code Imei Tool

Üçüncü imei atma programı olan Write Code Imei Tool ise genel olarak Çin’den ithal edilen cihazlar için tercih edilmektedir. Bu programla, mediatek işlemci sahip tüm cihazlara imei numarası atanabilmektedir. Tek hat ya da çift hat olması fark etmemektedir. Bu programın tek eksisi Apple markasının herhangi bir cihazında kullanılamıyor oluşudur.

Önerilen İçerik: Telefon IMEI Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Write Code Imei Tool programını yükledikten sonra çalıştırmaya başlayın. Karşınıza IMEI numarası yazabileceğiniz bir buton çıkacaktır. Butona, telefonunuza atamak istediğiniz imei numarasını yazdıktan sonra onaylamanız gerekmektedir. İşleminiz onaylamadan sonra gerçekleşmiş olacaktır. Yurt dışından telefon satın almak vergi ve fiyat karşılaştırılması yapıldığında elbette daha cazip gelmektedir. Eğer siz de bu şekilde bir cihaz edinmeyi düşünürseniz, bahsedilen programlar sayesinde kolaylıkla imei atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içerikte indireceğiniz dosyaların arşiv parolası webdeyazilim.com olarak belirlenmiştir.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!