Başlangıç Haber Google Haritalar’a Yeni Rotalar ve Özellikler Geliyor!

Google Haritalar’a Yeni Rotalar ve Özellikler Geliyor!

0

Google Haritalar, çevre dostu rotalar ve bisikletçiler için navigasyon gibi yeni özelliklere kavuşuyor. İşte detaylar!

Google Haritalar’ın Sunacağı Yeni Özellikler Neler Olacak?

Google, yeni çevre dostu uygulamaları ile gündemde. Haritalar’a çevre dostu rotaların yanı sıra özel bisiklet navigasyonu ve karbon ayak izini azaltacak daha fazla özellik getiriyor. Google Haritalar uygulamasının çevre dostu rota özelliği, yakıt açısından en verimli rotayı önerecek. Bunu yaparken de Google’ın Al algoritmalarını kullanacak.

Google Haritalar, kullanıcılarının karbon ayak izini azaltmayı amaçlayan yeni özellikler sunuyor. İnsanların işe giderken daha çevreci seçimler yapmasına yardımcı olabilecek bisiklet ve scooter paylaşım bilgileri de bu özellikte yer alıyor.

Google Haritalar, en düşük yakıt tüketimi için optimize edilmiş rotaları önerecek. Navigasyon özelliği ise bisikletçilere rotaları hakkında önemli detaylar verecek. Bu sayede kullanıcılar yakındaki istasyonları ve kaç aracın mevcut olduğunu hızlı bir şekilde kontrol edebilecek.

Google, Çarşamba günkü bir blog gönderisiyle, Google Haritalar’ın kullanıcılar için kullanıma sunduğu tüm yeni özellikleri ayrıntılı olarak açıkladı. Haritalar’dan hem yakıt tasarrufu açısından en verimli rotalar hem de en hızlı rotalar kontrol edilebilir. Beklenen varış zamanı ile yakıt tasarrufu harita üzerinden karşılaştırılabilir.

İlgili İçerik: Google Asistan, Hızlı İfadeler Özelliğini Duyurdu

Google, bu çevre dostu uygulamanın yıllık 1 milyon tondan fazla karbon emisyonunu önleme potansiyeline sahip olduğunu öne sürdü. Bir başka deyişle, yılda 200 binden fazla aracın trafikten çekilmesi anlamına da geliyor. Google Haritalar güncellemesi şimdilik ABD’de kullanıma sunuldu. 2022’de Avrupa ve diğer pazarlarda da kullanıma açılacak. Çevre dostu rota özelliği hem Android hem de iOS cihazlarda etkinleştirildi.

Bisiklet sürücüleri yolculuk hakkında tahmini varış süresi, ilerleme durumu, yükseklik gibi detayları yeni navigasyon özelliği sayesinde ekranı açık tutmadan da takip edebilecek.

Google Haritalar ayrıca kullanıcıların Berlin, New York, Sao Paulo ve Taipei gibi şehirlerde kaç araç olduğunu kontrol etmelerini sağlamak için yakındaki bisiklet ve scooter istasyonları hakkında bilgi veriyor. Kullanıcılar, istasyona girmeden önce bir park yeri temin edebilecek. Bisiklet ve scooter paylaşım bilgileri, dünya çapında 300’den fazla şehirde mevcut olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!