Başlangıç Haber Firefox Adres Çubuğuna Eklenen Reklamlar Nasıl Kapatılır?

Firefox Adres Çubuğuna Eklenen Reklamlar Nasıl Kapatılır?

0

Firefox, son güncellemeyle adres çubuğuna reklamları ekledi. Ancak bu reklamları devre dışı bırakmak mümkün? Firefox reklamları nasıl kapatılır? İşte haberin detayları!

Firefox Adres Çubuğuna Reklamlar Ekledi!

Mozilla Firefox tarayıcısı, son 93.0 güncellemesiyle birlikte yeni reklam moduna geçti. Firefox adres çubuğu artık yazdığınız anahtar kelimelere göre sponsorlu bağlantılar gösterecek. Birçok kullanıcı adres çubuğunda beliren bu reklamlardan rahatsız oluyor. Adres çubuğuna yazılan anahtar kelimelerle ilgili sponsorlu reklam linkleri burada karşımıza çıkıyor. Reklamlar, göz atma geçmişi ve arama önerilerinin yanında görünecek.

Mozilla, yeni reklam ortaklıkları kapsamında böyle bir uygulamaya geçti. Halihazırda her sayfa reklamlarla doluyken bu reklamların adres çubuğuna da eklenmesi, Firefox kullanıcılarını üzebilir. Mozilla, bu özelliği ‘Firefox Önerisi’ olarak adlandırıyor ve bunu devre dışı bırakmanın kolay bir yolu var.

Firefox Öneri özelliği hakkında açıklayıcı bir destek sayfası da yayınlandı. “Daha iyi ve güvenilir bir internet deneyimi için rehber olarak hizmet eden, hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak ilgili bilgileri ve siteleri ortaya çıkaran bir özellik” olarak ifade edildi.

Adres çubuğu göz atma geçmişi ve açık sekmeleri de içeriyor. Firefox Suggest yani Firefox Öneriler modu etkinleştirildiğinde, Mozilla’nın reklam ortaklarından gelen reklam linkleri de adres çubuğuna eklenecek.

İlgili İçerik: Firefox 91 ile Yeni Bir Gizlilik Özelliği Geldi

İyi haber; bu bölüm otomatik olarak adres çubuğunda gözükmeyecek. Firefox’u güncelledikten sonra dilerseniz öneriler özelliğini etkinleştirmeyebilirsiniz. “Önerilere izin ver” ve “Ayarlarda özelleştir” seçimini yapmak size kalmış. Mozilla, kullanıcılarına sponsorlu reklamlar sunmak için adMarketplace ile ortaklık kurdu.

Firefox Reklamları Nasıl Kapatılır?

  • Firefox tarayıcısında üst menü butonuna tıklayın.
  • Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik sekmesine tıklayın.
  • Adres Çubuğu seçeneklerine gidin ve Firefox Öneriler bölümünü açın.
  • Bağlamsal önerilerin yanındaki onay kutusundaki işareti kaldırın.

Firefox önerisi ve adres çubuğu önerilerini tarama geçmişi ve yer imlerinden kaldırmak için ilgili onay kutularındaki işareti kaldırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!