Google Asistan, Hızlı İfadeler Özelliğini Duyurdu

Android 12 Beta’da bulunan yeni özellik, ‘Hey Google’ komutunu atlamaya izin veriyor. Google Asistan’ın yeni ‘Hızlı İfadeler’ özelliği hakkında tüm detaylar sizlerle…

Google Asistan’a Hızlı İfadeler Özelliği Geliyor

Google Asistan sayesinde ‘Hey Google’ ile sesli komutlar vererek telefonumuzda hızlı işlemler yapabiliyoruz. Aramalar ve alarmları kapatmak için kullandığımız ‘Hey Google’ komutunun yerini ‘Hızlı İfadeler’ alacak. Google Asistan, Hızlı İfadeler özelliğini kullanıma sunarak daha işlevsel bir hale gelecek.

Bazı Google Pixel kullanıcıları ‘Hızlı İfadeler’ adlı yeni bir Google Asistan özelliği ile karşılaşıyor. Bu özellik, Hey Google komutunu atlayarak sesli komutlarımızla telefonumuzda daha hızlı işlemler yapmamızı sağlıyor.

İlgili İçerik: Google, İki Adımlı Doğrulamayı Milyonlarca Hesapta Etkinleştirecek!

Hızlı İfadeler özelliğinin Ayarlar’da etkinleştirilmesi gerekiyor. Ardından alarmları durdurmak, aramaları yanıtlamak ve diğer birkaç işlemde kullanılabilir. Hızlı İfadeler özelliği hatırlatıcılar, zamanlayıcıları sıfırlama, ses seviyesini kontrol etme, müzik parçalarını atlama gibi pek çok eylemde kullanılabilecek.

XDA Developers tarafından keşfedilen Google Asistan Hızlı İfadeler özelliği, Android 12 beta ve Google App 12.39.17.29 sürümüne sahip Pixel 3 XL cihazda ortaya çıktı. Google’ın yeni Asistan özelliği şimdilik sadece Google Pixel telefonlarda mevcut.

Hızlı İfadeler, bir çağrı aldığınızda veya alarm/zamanlayıcı çaldığında Google Asistan’ı beklemeye alıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, “Hey Google” sözcüklerini söylemek zorunda kalmadan bir telefon aramasını yanıtlayabilir veya reddedebilir. Çağrılarda “Cevapla” veya “Reddet” komutunu, alarmlarda “Dur” veya “Ertele” komutunu kullanabilir.

Google Asistan uygulamasında ayarlardan etkinleştirilmesi gereken Hızlı İfadeler özelliği, not alma, ses ayarı, hatırlatıcı gibi işlemlerde kullanılabiliyor. Özelliğin hangi bölümlerde kullanılabileceğini siz seçiyorsunuz. Hızlı İfadeler, Android 12 ile gelen bir özellik olarak görünüyor. Bu konuda henüz Google tarafından bir açıklama gelmedi.

Google Pixel serisi yeni özelliği ilk alacak akıllı telefonlardan. İleride belki farklı marka ve model telefonlarda da bu özelliği görürüz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın