Başlangıç Haber Facebook Messenger ve Instagram, Uçtan Uca Şifrelemeyi 2023’e Erteledi

Facebook Messenger ve Instagram, Uçtan Uca Şifrelemeyi 2023’e Erteledi

0

Facebook Messenger ve Instagram, 2023’e kadar uçtan uca şifreleme özelliğini sunmayacak. Uçtan uca şifreleme nedir? Facebook neden böyle bir karar aldı? İşte haberin detayları!

Facebook ve Instagram’da Uçtan Uca Şifreleme Dönemi

Meta şirketi, uçtan uca şifreleme özelliğinin Instagram ve Messenger’da en erken 2022 yılında kullanıma sunulacağını açıklamıştı. Facebook Messenger ve Instagram’da güvenli bir şekilde mesajlaşmayı destekleyen bu özellik, alınan sonra kararla 2023’e ertelendi.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi Meta önemli bir açıklamada bulundu. Facebook ve Instagram mesajlaşmalarında uçtan uca şifrelemeyi 2023 yılına kadar kullanıma sunmayı planlamadıklarını belirtti. Facebook Messenger ve Instagram mesajlarını birleştirme planları başarıyla uygulandı. Yeni birleşik mesajlaşma sistemi, Messenger ve Instagram sohbetlerini birleştirmişti.

Messenger ve Instagram’da gönderilen mesajlar uçtan uca şifrelenecekti. Ancak bu seçenek varsayılan olarak açık değil. 2023 yılına kadar ertelendi. WhatsApp ise zaten uçtan uca şifreleme özelliğini sunuyor.

Meta’nın güvenlik şefi Antigone Davis, bu ertelemeyi kullanıcı güvenliğiyle ilgili endişelere bağladı. Uçtan uca şifreleme, yalnızca gönderen ve alıcının konuşmalarını göreceği anlamına geliyor. Bu özelliğin, platformun suç faaliyetlerini önlemeyle mücadele etmesine yardımcı olması isteniyor. Bu sebeple, çok daha gelişmiş bir uçtan uca şifreleme özelliği üzerinde çalışılıyor. Ertelemenin asıl amacı da bu.

İlgili İçerik: Facebook Messenger ve Instagram Arasında Grup Sohbetleri Yapılabilecek

Facebook, geçtiğimiz Ağustos ayında Messenger’da sesli ve görüntülü aramaları uçtan uca şifreleyeceğini duyurmuştu. WhatsApp ve Messenger, uçtan uca şifreleme desteğini kısmen sunuyor. Ancak, Facebook ve diğer platformlar artık Meta şirketine ait. Şimdi, Facebook Messenger ve Instagram mesajlaşmaları için uçtan uca şifreleme dönemi bekleniyor.

2023’e daha sıkı tedbirlerle girmeyi planlayan şirket, çocukları korumak ve istismar içerikli mesaj ve yayınları önlemek amacıyla bu özelliğini geliştiriyor. Uçtan uca mesaj şifreleme özelliği, küresel krizler sebebiyle daha da geliştirilip en uygun şekilde kullanıma sunulacak. 2023 yılını bekleyip göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!