Başlangıç Haber WhatsApp Uçtan Uca Şifreli Yedeklemeler Sunmaya Başladı

WhatsApp Uçtan Uca Şifreli Yedeklemeler Sunmaya Başladı

0

WhatsApp, uçtan uca şifreli bulut yedeklemelerinin beta testine başladı. Pek çok Android ve iOS beta kullanıcısı bu özellikten yararlanmaya başladı. İşte tüm detaylar.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreli Bulut Yedekleme Özelliğini Getiriyor

WhatsApp’ın uçtan uca şifreli bulut yedeklemeleri, beta testindeki kullanıcılara sunuldu. iOS için WhatsApp 2.21.200.14 betası ve Android için WhatsApp 2.21.21.5 beta sürümünde bu özellik kullanıcılara ulaşmaya başladı.

WhatsApp’ın yeni güncellemesi, kullanıcılara şifreleme seçeneği sunarak Google Drive ve iCloud’da depolanan yedekleri korumayı amaçlıyor. WhatsApp yedeklerinde depolanan mesaj geçmişi ve medya dosyalarına ekstra bir güvenlik katmanı da eklendi. WhatsApp’ın Android sürümündeki iletişim bilgileri bölümünü de yeniden tasarladığı fark edildi.

iOS için beta sürümüne gelen uçtan uca şifreli bulut yedeklemeleri iPhone kullanıcılarının dikkatini çekti. Beta testindeki iOS ve Android kullanıcıları yeni özelliğe kavuştu. Yeni özelliğin yakın zamanda betadan çıkıp tüm kullanıcılar için aktif olması bekleniyor.

İlgili İçerik: WhatsApp Yedekleme Nereye Kaydedilir?

WhatsApp, geçtiğimiz ay uçtan uca şifreli bulut yedeklemeleri özelliğini duyurmuştu. Bu özellikle kullanıcıların mesaj geçmişi ve Google Drive ile iCloud’da bulunan medya dosyaları güvence altına alınıyor. Özellik tamamen kullanıcının isteğine bağlı aktif ediliyor.

WhatsApp bilgilerinizi bundan böyle uçtan uca şifreleme ile bulut yedeklemesi yaparak üçüncü taraflardan koruyabilirsiniz. Bunlara Google ve Apple da dahil. Bu içeriklere WhatsApp ekibi bile erişemeyecek. Yedekleme işleminden sonra kullanıcının parolasını mutlaka hatırlaması gerekiyor. Kullanıcı şifresini unutur veya telefonunu kaybederse, şifrelenen yedekler geri yüklenemeyecek.

Uçtan uca şifreli yedek alırken yeni bir parola oluşturmak yerine, iOS cihazlarda 64 bit Whatsapp şifreleme anahtarı da kullanılabilir. WhatsApp Android kullanıcıları için yeni bir tasarım düşündü. Profil fotoğrafının hemen altındaki Sohbet, Ses ve Video butonları ve yeni bir iletişim bilgileri bölümü test ediliyor. Şimdilik bu değişiklik, Android beta sürümünde görülmüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!