En iyi Korku Filmleri ✔️ 2023 | +15 Korku Filmi

Bir başka film listesi ile yaz keyfinizde en iyi önerileri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. En iyi korku filmleri listemiz, hem daha önceden hatırladığınız hem de yeni duyacağınız filmler ile oluşturuldu. Güncellenecek olan listemizle çok farklı ülkelerden çok kaliteli yapımları tanıma imkanı yaratacağız.

Yaz sıcağının durağanlığı içerisinde adrenalin hissetmek istiyorsanız, pandemi sebebiyle evde kapalı kalmışsanız ve buz gibi sahnelerle içinizin ürpermesinin bir yolunu arıyorsanız, korku filmleri tam da bunun için var. Gerçek hayatla bağlantılı olanlardan, siyasi ve kültürel alt metni olanlara kadar izlemekten asla pişman olmayacağınız birbirinden güzel filmleri derledik.

En iyi Korku Filmleri
SıraKorku Filmi AdıYapımSüreIMDb Puanı
1Suspiria 197799 dk.7.3
2Poltergeist (Kötü Ruh)1982114 dk.7.3
3Psycho (Sapık)1960109 dk.8.0
4Let the Right One in (Gir Kanıma)2008114 dk.7.9
5Halloween (Yabancı)197891 dk.7.8
628 Days Later (28 Gün Sonra)2002113 dk.7.6
7The Others (Diğerleri)2001104 dk.7.6
8O (It)2017135 dk.7.3
9Watcher 202291 dk.6.3
10Get Out (Kapan)2017104 dk.7.7
11The Sixth Sense (Altıncı His)1999107 dk.8.1
12The Conjuring (Korku Seansı)2013112 dk.7.5
13The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği)1991118 dk.8.6
14Invasion of the Body Snatchers (Ceset Yiyicilerin İstilası)1978115 dk.7.4
15 A Nightmare on Elm Street (Elm Sokağı Kabusu)198491 dk.7.5
En iyi Korku Filmleri 2022 Listesi

En İyi Korku Filmleri 2022 (Güncel Liste)

En İyi Korku Filmleri
En İyi Korku Filmleri

IMDb üzerinden listeleri incelerken tek bir listeye veya puanlandırmaya takılı kalmak istemedik. Her ne kadar puan filmin kalitesini gösteriyor olsa da klasik filmlerle yeni çıkmış olan filmleri, keyifli ve adrenalin dolu zaman geçirtme olasılıkları doğrultusunda şekillendirdik.

Beklentimizi karşılayan filmleri ilk olarak sizlerle paylaşmak istedik. Her ne kadar bir hiyerarşi bulunmasa da listedeki her filmin beklentinizi karşılayacağı konusunda teminat verebiliriz. (Liste rastgele oluşturulmuştur.)

1. Suspiria | (1991) – 7.3/10

Şimdiye kadar yapılmış en eşsiz ve dahiyane korku filmlerinden biri olarak tarihe geçen Suspiria, Dario Argento‘nun en iyi Giallo filmi olarak karşımıza çıkıyor.

R dereceli olarak yayınlanan filmde dünyanın en iyi bale okullarından birinde eğitim gören bir genç kadının başına gelen esrarengiz olaylara tanık oluyoruz. Sadece gerilimi değil, aynı zamanda müzikleri de aklınızı başınızdan alacak.

2. Poltergeist (Kötü Ruh) | (1982) – 7.3/10

Steven Spielberg tarafından kaleme alınan bu filmde, banliyölere yönelik bir korku filmini izliyoruz. PG derecelendirmesiyle bir aile filmi olarak karşımıza çıkan yapım, R derecelendirmeli filmleri aratmayacak bir gerilim vaat ediyor. İşçi sınıfının, hızlı konutlaşmanın ve Reaganizm döneminin eleştirisi olan bu film, en iyi korku filmleri listesinde bulunmayı hak ediyor.

3. Psycho (Sapık) | (1960) – 8.0/10

Alfred Hitchcock denilince akan sular duruluyor. Başka bir kelam etmek bile gereksiz aslında. Amerikan slasher türünün en güzel örneklerinden olan, kendisinden sonra gelen birçok genre ve filmi etkilemiş bu film, mutlaka izlenmesi gereken en iyi korku filmlerinden biri.

4. Let the Right One in (Gir Kanıma) | (2008) – 7.9/10

En iyi korku filmleri listelerinde uzun süre kendisine yer bulan 2008 yapımı bu yapıt, özgün içeriğiyle öne çıkıyor. Klişelerden usandıysanız, mutlaka bir şans vermeniz gerekir.

Kuzey Avrupa filmleri içerisinde çarpıcı olarak nitelendirilen bu film, iki küçük çocuğunun arkadaşlıklarına odaklanırken, bilim kurgu dünyasında popülerleşen vampir imgesine yer veriyor.

5. Halloween (Yabancı) | (1978) – 7.8/10

En iyi korku filmleri dediğimizde, mutlaka bir Cadılar Bayramı vurgusu koymasak olmazdı. Bu ikonik günle alakalı izleyebileceğiniz en gerilim dolu yapımlardan biri de klişelerin ustası John Carpenter‘dan geliyor: Yabancı. Çok eleştirilen bir film olarak karşımıza çıkan Yabancı, dönemin kadına bakışı açısından eleştirel bir gözle de izlenebilir.

6. 28 Days Later (28 Gün Sonra) | (2002) – 7.6/10

Pandemiyle gerçek hayatta savaşırken, ölümcül bir virüs ile savaşma hikayesine kendisine konu edinen bir filmi atlayamazdık. Ancak odak noktamız virüs değil, virüse yakalanan insanlar.

Walking Dead ve daha nice zombi filmlerini aklınıza getirdiyseniz, farklı bir filme hazır olun, zira askerler tarafından korunan sığınak da güvenli bir ortam sunmuyor.

7. The Others (Diğerleri) | (2001) – 7.3/10

The Sixth Sense ile olan benzerlikleriyle dikkat çeken bir film. En iyi korku filmleri listemizde bulunmasının nedeni ise, The Sixth Sense izleyenler için farklı bir alternatif sunabilmek.

İkinci Dünya Savaşı ertesinde güneşe alerjisi olan çocuklarıyla hayatta kalmaya çalışan bir kadının, evinde gerçekleşen olaylara tanıklık ediyoruz. Gerilim seviyesi üst düzeyde.

8. O (It) | (2017) – 7.3/10

Dünyanın en iyi korku filmleri listesinde kendisine her zaman yer bulacak, ilk tanıtımında fırtınalar estirse de izleyenlerin bir kısmının bu büyük beklentisini karşılayamadığı söylenen, Stephen King şaheserinin sinemaya uyarlanmış hali, O.

Pennywise asla unutamayacağınız bir karakter olacak. Eğer önyargınızdan dolayı bir şans vermediyseniz, tekrar düşünmeniz için bu filmi de listeye ekliyorum….

9. Watcher | (2022) – 6.3/10

Listenin en düşük puanlı filmi. Genel olarak en iyi korku filmleri listelerinde düşük puanlı filmlere yer verilmez. Çünkü korku filminde, filmin kaliteli çekime sahip olması seyir zevkini arttıran bir durum.

Ancak önyargılı yaklaşmadan önce, filmin yeni olmasına bir şans verin! Yazımızın başlığının da en iyi korku filmleri 2022 listesi olduğu göz önüne alınırsa, 2022 yılı içerisinde şu ana kadar öne çıkan korku filmlerinden biri. Yeni evli bir çiftin yan komşularıyla olan gerilimli dakikaları korku ihtiyacını yeterince karşılayacaktır.

10. Get Out (Kapan) | (2017) – 7.7/10

Get OUT (Kapan) (2017) filmi, En iyi korku filmleri listesinde kendine sıklıkla yer bulan filmlerden biri. İlk vizyona girdiğinde büyük sükse yapmış bu yapımda, kız arkadaşının ailesi ile tanışmaya giden bir gencin hikayesini izliyoruz. Tanışma sırasında ne ters gidebilir ki?

Aklınıza gelebilecek her şey ter gidiyor ve hem de korku öğeleriyle bezenmiş olarak bizlere sunuluyor. Mizahın kendisini yer yer gösterdiği bu filmde Jordan Peele, aynı zamanda çağdaş Amerika’nın kimlik politikalarının derinliklerindeki korkutucu gerçeklere de dikkat çekmek istiyor.

11. The Sixth Sense (Altıncı His) | (1999) – 8.1/10

https://www.youtube.com/watch?v=rYarYAcXkgQ

Eski, klasik, klişe ama tam bir efsane! M. Night Shyamalan için tarihi bir dönüm noktası. Birçok kez her türlü sanat alanında kullanılan metaforların esin kaynağı bir film. Şiddet ve kan öğelerini içerisinde barındırmadan ürperti hissetmeyi Edgar Allen Poe’nun kitaplarından tanıyanlar için tekrar izlenmesi keyif verecek bir yapım.

12. The Conjuring (Korku Seansı) | (2013) – 7.5/10

Paranormal Activity filmini sevdiyseniz, ben size kaliteli bir yapım daha önermek istiyorum. Konusunu gerçek bir hikayeden alıyor olması, tüylerinizi diken diken etmeye yetiyor bile.  Dünyaca ünlü çift Ed ve Lorraine Warren’ın paranormal bir olayı çözmek için gittikleri çiftlik evinde yaşadıkları uzun süre hafızalarınızdan çıkmayacak.

13. The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) | (1991) – 8.6/10

Kuzuların Sessizliği’ni kim bilmez dediğinizi duyar gibiyim. Ancak ilk listemizde böyle bir başyapıtı pas geçmek istemedik. Üzerinden 30 sene geçmiş olmasına rağmen hala etkileyici sahneleriyle hatırlanan bu filmi bir kez daha hatırlatmak istedim. Kült haline gelen filmde, Anthony Hopkins’i bir kez daha izlemekten asla pişman olmayacaksınız. Eğer hala izlemediyseniz, bu ikonik film korku duygunuza fazlasıyla hitap edecek.

14. Invasion of the Body Snatchers (Ceset Yiyicilerin İstilası) | (1978) – 7.4/10

En iyi korku filmleri tarihinin benzersiz bir üyesi daha; Ceset Yiyicilerin İstilası. İlk kez 1950’lerde tanıştığımız bu filmin, Philip Kaufman’ın yönettiği 1978 tarihli uyarlaması tam bir görsel şölen.

Korku ögelerinin yanı sıra gerçeklikle bağlantınızı kaybetmek istemiyor ve dönemin siyasi olaylarıyla harmanlanmış bir korku filmi var mı acaba diye düşünüyorsanız, bu film tam sizlik! Siyasi ve kültürel alt metniyle 1970’lerin en iyi korku filmlerinden biri olan bu eser, çarpıcı sonu, tarzı, kasvetliliği ile şimdiye kadar yapılmış en önemli korku filmlerinden biri.

15.  A Nightmare on Elm Street (Elm Sokağı Kabusu) | (1984) – 7.5/10

Elm Sokağı Kabusu yıllar içerisinde gelişen bir seri olmuş durumda. İzlememiş olanlar için bile tanıdık, klasik bir başyapıt. Heather Langenkamp’tan Nancy ve arkadaşlarının hayatta kalmak için uyanık kalmaya çalışırken yaşadığı çaresizlik ve Freddy Kruger’dan kurtulma çabaları, rüyaları bile etkileyecek bir korku deneyimi sunuyor. Korku klasiklerinden en çok bilineni izlemeyi daha fazla ertelemeyin!

En İyi Korku Filmleri
En İyi Korku Filmleri

En iyi korku filmlerinden bir tanesi olan bu film ile listeyi şimdilik noktalıyoruz. Daha sonra güncellenecek listeye eklenecek filmlerle birlikte daha farklı korku filmlerini sizinle buluşturmayı ve Netflix en iyi korku filmleri ile en iyi Türk korku filmlerini de paylaşmayı hedefliyoruz.

Diğer içeriklerimize de göz atmayı ihmal etmeyin:

Yorum yapın