İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak

Akıllı olmayan televizyonlara internet bağlamak bazı durumlarda oldukça gereklidir. İnternet özelliği olmayan TV’ye internet bağlamak olarak da ifade edilen bu konu hakkındaki detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Akıllı televizyonlarla internete bağlanmak, Netflix’den film izlemek veya Beinsports’dan süper ligi takip etmek oldukça kolaydır. Diğer yandan, Akıllı Tv (Smart Tv) özelliğine sahip olmayan televizyonlarda bunu yapmak mümkün değildir. Normal televizyonlarda en fazla USB bağlantısıyla film izlenebilmekte veya HDMI kablosuyla laptop-bilgisayar yansıtılabilmektedir. Mevcut televizyonunuz akıllı tv özelliğine sahip değilse ve televizyonunuzdan memnunsanız televizyonunuzu değiştirmenize gerek kalmadan akıllı tv sahibi olabilirsiniz. Şimdi İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak için yapılması gerekenleri anlatmaya başlayalım…

internet özelliği olmayan TV'ye internet bağlamak
internet özelliği olmayan TV’ye internet bağlamak

İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak 2023

Smart TV özelliğine sahip olmayan bir televizyona bu özelliği kazandırmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Google Chromecast, akıllı televizyon özelliği kazandırabilen bir medya oynatıcısıdır. Bu cihazı televizyonunuza bağlandığınızda telefonunuzu bir kumanda olarak kullanarak televizyonunuza akıllı televizyon özelliği kazandırabilirsiniz. Youtube, Netflix ve diğer servisler Google Chromecast tarafından kullanılabilir hale gelmektedir. Bu ürünün herhangi bir aylık ödemesi bulunmamakla birlikte bir kez satın aldığınızda dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Akıllı televizyonunuza HDMI bağlantısı sağladıktan sonra cep telefonunuza “Google Home” uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Android telefonunuza Google Home uygulamasını indirdikten sonra çalıştırmanız durumunda cep telefonunuz televizyonunuzun kumandası haline gelmektedir.

Google Chromecast Ürünü
Google Chromecast Ürünü

Google Chromecast Kurulumu

Kurulumu gerçekleştirmek için 1 adet Android işletimine sahip cep telefonuna ve bir adet de HDMI portu olan televizyona sahip olmanız yeterlidir. Chromecast cihazını televizyonunuzun HDMI portuna bağlayın ardından da cihazla birlikte gelen USB kablosunu da televizyona bağlayın. USB kablosundan güç alan Chromecast cihazı televizyonunuza HDMI ile bağlantı sağlayacaktır. Tüm bu işlemler bittikten sonra televizyonunuzu çalıştırın ve HDMI bağlantı seçeneğini seçin.

WiFi Özelliği Olmayan TV’yi İnternet Bağlamak

Google Home uygulamasını da cep telefonunuza indirin ve çalıştırın. Hizmet şartlarını ve Gizlilik politikasını onaylayın ve Google anasayfasına gidin. Sağ üst köşede yer alan cihaz simgesine tıklayın ve cep telefonunuzla eşleşen Chromecast cihazınızın televizyonla eşleştiğini onaylayın ve kuruluma başlayın.

Telefonunuza ve televizyonunuza bir kod gönderilecektir akabinde kod doğruysa bir sonraki aşamaya geçin. Chromecast’i kablosuz bir Wi-Fi ağına bağlayın ve Wi-Fi şifresini seçin. Telefonun da ilgili Wi-Fi ağına bağlı olması gerekmektedir. Kurulum işlemine devam edin ve kurulum bittiğinde televizyonunuz artık Smart TV özelliği kazanmış olacaktır. Bir diğer değişle WiFi Özelliği Olmayan TV’yi İnternet Bağlama işlemi gerçekleşmiş olacak.

Google Chromecast ürününün fiyatı 299 TL’dir (Temmuz 2023) ve olumlu birçok değerlendirmesi de bulunmaktadır.

Xiaomi Mi TV

İnternet Olmayan Televizyona İnternet Nasıl Bağlanır sorusunun bir diğer cevabı da Xiaomi Mi TV cihazıdır. Türkiye’de en çok satılan cihazlardan olan Xiaomi Mi TV’nin fiyatı 1.149 TL’dir. (Temmuz 2023) İçeriğimizin başında tanıttığımız Google Chromecast ürününden ise en büyük farkı kendi uzaktan kumandasına sahip olmasıdır.

USB bellek boyutuna sahip bu cihazı televizyonunuzun HDMI girişine bağlamanız yeterlidir. Televizyonunuzu açtıktan sonra HDMI kablolu bağlantı seçeneğini seçtiğinizde cihazınız Android TV özelliğini kazanmaktadır. Android TV 9.0 işletim sistemini içerisinde barındıran bu cihaz ile televizyonunuzda Spotify, YouTube, Netflix ve Twitch gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

Cihazın bir diğer avantajı ise 8 GB depolama alanına ve 1 GB RAM’e sahip olmasıdır. Cihazda 8 GB depolama alanı olduğu için Netflix filmlerini cihazınızın hafızasına indirerek internet olmadan da film izleyebilirsiniz. Cihazla birlikte gelen kumanda ise Mouse görevi görmektedir ve internette gezinme işlemlerini kumanda ile gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra WiFi Özelliği Olmayan TV’yi İnternet Bağlama işlemi tamamlanmış olacaktır.

Case 4U Tanix TX6 Ürünü
Case 4U Tanix TX6 Ürünü

Case 4U Tanix TX6

Bu cihazın Google Chromecast ve Xiaomi Mi TV’den farkı ise 4 GB DDR3 RAM’e ve 32 GB hafızaya sahip olmasıdır. Ayrıca cihazın yanında yer alan antenlerde çok daha yüksek internet çekim gücüne sahiptir. İnternet bağlantısı zayıf olan kullanıcıların tercih edebileceği Case 4U Tanix TX6 cihazının fiyatı ise 479 TL’dir. Android 9.0 işletim sistemine sahip bu cihaz ile Android işletim sisteminde çalışabilen uygulamaları televizyonunuzdan açabilirsiniz. HDMI bağlantı noktasına sahip tüm marka ve model televizyonlarla çalışmaktadır.

Cihazın paket içeriği;

  • TX6 TV BOX
  • HDMI Kablo
  • Güç Adaptörü
  • Uzaktan Kumanda

Smart Olmayan Tv İnternete Nasıl Bağlanır

Toparlamak gerekirse, internet bağlantınız iyiyse ve televizyonunuzun modeme olan uzaklığı yeterliyse Xiaomi Mi TV sizin için en ideal cihazdır. Bütçeniz kısıtlıysa Google Chromecast cihazını da seçebilirsiniz. Eğer internet bağlantınız kötüyse de Case 4U Tanix TX6 cihazınızı almalısınız. 3 cihazında çalışma prensibi aynıdır ve 3 cihazla da televizyonunuzu akıllı televizyon haline getirebilirsiniz.

USB kabloyla telefonu televizyona bağlama işleminin nasıl yapıldığı ilgili bağlantıda yer almaktadır.

WiFi Özelliği Olmayan TV’yi İnternet Bağlamak

İnternet özelliği olmayan TV'ye internet bağlamak

İnternet özelliği olmayan TV’ye internet bağlamak için medya oynatıcı ürünleri kullanabilirsiniz.

Televizyonu akıllı yapmak için satın alınabilecek medya oynatıcı modellerini incelemek ve fikir edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Televizyonların neredeyse bütün evlerde kullanıldığı su götürmez bir gerçek. Gelişen teknoloji ile birlikte tıpkı cep telefonları, kol saatleri gibi televizyonlar da akıllı televizyon olmaya başladı.

Bu sayede internete ve dizi-film izleme platformlarına televizyonlar üzerinden erişim sağlandı. Fakat akıllı olmayan televizyonlardan umudunuzu kesmeyin. Yazıda listelenecek olan medya oynatıcı modellerine göz atarak eski televizyonlarınızı akıllı televizyona dönüştürebilirsiniz.

1. Xiaomi Mi TV Stick

Xiaomi Mi TV Stick

İnternet özelliği olmayan TV’ye internet bağlamak için iyi bir ürün olan Xiaomi Mi TV Stick oldukça tercih edilen bir medya oynatıcıdır.

Medya oynatıcı modelleri listesinin en başında, tam bir fiyat-performans canavarı olarak gösterebileceğimiz Xiaomi markasının Mi TV Stick ürünü geliyor. 1080p FHD görüntüyü destekleyen Mi TV Stick, 1 GB RAM ve Android 9.0 ile destekleniyor.

Rakiplerinin içerisinde en ucuz medya oynatıcılarından biri olması onu göz önünde tutuyor. Diğer medya oynatıcı modellerine göre çok daha küçük olması da taşınabilirlik anlamında üstün bir performans sunuyor ve küçük bir ürün kullanarak televizyonu akıllı yapmak isteyenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Google Sesli Asistan özelliği, Bluetooth bağlantılı kumandası ve kolay kurulumu ile ön plana çıkan Xiaomi Mi TV Stick ürünü, dezavantaj olarak kullanıcılarına 4K izleme opsiyonu sunmuyor.

Bu cihazı kullanarak İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak mümkün hale gelir.

2. Xiaomi Mi Box S 4K

Xiaomi Mi Box S 4K

İnternet özelliği olmayan TV’ye internet bağlamak için sıklıkla tercih edilen bu ürün 4K olması sebebi ile sıklıkla tercih edilir.

Medya oynatıcı modelleri içerisinde en çok tercih edilen ürünlerden bir diğeri ise yine Xiaomi markasının Mi Box S 4K cihazı. Cihaz, Mi TV Stick’e göre olan fiyat farkını, 4K çözünürlüğü desteklemesi ile kapatıyor.

Taşınabilirlik anlamında da Mi TV Stick’e göre dezavantajlı olan bu ürün yerleşik kullanım için daha uygun bir cihaz olarak ön plana çıkıyor. Android 8.1 ve 2 GB RAM ile desteklenen cihaz, diğer medya oynatıcı modelleri arasında üstün bir performans sergiliyor.

Tıpkı Mi TV Stick gibi cihazda Google Sesli Asistan özelliği, Bluetooth destekli uzaktan kumanda mevcut. Bu cihazı kullanarak İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak mümkün hale gelir.

3. Case 4U C4U X96Q 4K Smart Android 10 TV Box

Case 4U C4U X96Q 4K Smart Android 10 TV Box

2 GB RAM, 16 GB hafıza ve Android 10.0 ile gelen bu cihaz tam anlamıyla bir fiyat-performans canavarı. Ucuz fiyatına karşılık, hızlı tepki özelliği, 4K çözünürlük desteği ve dört çekirdekli işlemcisi ile kullanıcı dostu olarak kendini ön plana çıkarmayı başarıyor.

İnternet özelliği olmayan TV’ye internet bağlamak için tercih edilen bir diğer ürün olan 3. Case 4U C4U X96Q 4K Smart Android 10 TV Box ürünü piyasada rahatlıkla bulunabilir.

Diğer medya oynatıcı modelleri arasında fazladan USB portu, Ethernet portu ve AV jakları ile kendine yer edinen X96Q muadillerine kıyasla daha ağır ve kaba bir görünüm taşıyor.

4. Case 4U Tanix TX6 4K TV Box

Case 4U Tanix TX6 4K TV Box

Son olarak İnternet özelliği olmayan TV’ye internet bağlamak için kullanılan Case 4U Tanix TX6 4K TV Box ürününden bahsedeceğiz.

Medya oynatıcı modelleri listemizin son ürünü olan Tanix TX6, 4 GB RAM ve 32 GB hafızası ile olağanüstü bir performansı gözler önüne seriyor. Android 9.0 desteği ile gelen bu ürün, Xiaomi Mi Box S ile yakın hatta daha düşük bir fiyat üzerinden satılıyor.

Buna rağmen özelliklerinin Mi Box S’den daha üstün olduğu bir gerçek. Diğer medya oynatıcı modellerine nazaran çok daha kaba bir görünüm ile gelen Tanix TX6, 4K çözünürlük desteği ile de kendinden söz ettirmeyi başarıyor.

İnternet özelliği olmayan TV’ye internet bağlamak hakkında şimdilik söylenebilecekler bu kadar, umarım sizlere faydalı bir yazı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkürler.

Televizyonu İnternete Bağlayan Cihaz Nedir?

TV Box adı verilen cihazlar televizyonu internete bağlayan cihaz olarak bilinir. İnternette ve teknoloji mağazalarında kolaylıkla bulacağınız bu ürünler içeriğimizde de listelenmiştir.
TV Box adlı bu ürünleri satın alarak televizyonunuzu internete bağlayabilirsiniz.
İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak da bu adımlarla aynıdır.

Smart olmayan TV İnternete nasıl bağlanır?

Smart olmayan TV yani akıllı olmayan TV’leri akıllı hale getirmek için harici cihazlar bulunur. Bu cihazlara TV Box adı verilir. Smart olmayan TV internete nasıl bağlanır sorusuna verilecek en doğru cevap ise TV Box’dır.
TV Box alıp televizyona bağladığınızda televizyonunuzla internete bağlanabilirsiniz.
İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak da bu adımlarla aynıdır.

Televizyona kablosuz internet nasıl bağlanır?

TV Box’lar içerisinde WiFi adaptör bulunur. Bu adaptör sayesinde cihazlar internete bağlanır. TV box internete bağlandığı için televizyonunuz da bağlanmış olur. Yani televizyona kablosuz internet bağlamak için bir adet TV Box’a ihtiyacınız vardır.
İnternet Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Bağlamak da bu adımlarla aynıdır.

Yorum yapın