En İyi Dövüş Filmleri: En İyi 21 Dövüş Filmi İzle ✔️ 2023

Aksiyonlu ve heyecanlı dövüş filmleri ülkemizde çok fazla izlenmekte ve beğenilmektedir. Bunun sebebi ise filmin verdiği heyecanın yüksek olması ve maceranın asla bitmemesi, filme ayrılan vaktin en iyi şekilde geçirilmesidir. Bu etkiye sahip film kategorisinin ilk sıralarında dövüş filmleri gelmektedir. İşte sizler için hazırladığımız en iyi dövüş filmleri listesi…

En İyi Dövüş Filmleri: En İyi 13 Dövüş Filmi İzle
En İyi Dövüş Filmleri: En İyi 13 Dövüş Filmi İzle

IMDB Sıralamasına Göre En İyi Dövüş Filmleri

Tarihe adını yazdırmış dövüş filmlerinden adını sanını bilmediğiniz dövüş filmlerine kadar pek çok dövüş filmi bulunuyor. Fakat bazıları kendi kategorilerini temsil edecek kadar, bazıları ise film sektöründe kültleşecek kadar iyi.

Senaryosundan oyunculuğuna soluksuz izleyeceğiniz en iyi 10 dövüş filmi listemizde ilk sıra halen izlemeyenlerin pişman olacağı, izlediğinde “yahu ben bu filmi daha önce neden izlememişim” diyeceği bir başyapıt.

1. Dövüş Kulübü (Fight Club) – IMDB: 8.8

Dövüş Kulübü (Fight Club) IMDB: 8.8
Dövüş Kulübü (Fight Club) IMDB: 8.8

Gizemli bir tarafı olan bu filmde, sıradan bir hayat yaşamakta ve sıkıcı olan bir adam Jack konu edilmektedir. Jack, uzun zamandır uyku problemi yaşamaktadır ve bu psikolojik sorunlarından kurtulmak amacıyla grup terapisine katılmaktadır.

Bu terapiler sırasında Marla isimli bir kadın ile tanışır ve sonra hayatı tamamıyla değişir. İlerleyen zamanlarda Tyler Durden ortaya çıkmaktadır. Bu adam oldukça gizemlidir ve bilinmeyen gizemli olayları bulunmaktadır. Filmin düşündürücü kısmı ve gizemi ise Tyler Durden’nın kim olduğu ve Jack’in yaşantısında nasıl bir yere sahip olduğudur.

Filmin ilerleyen sürelerinde yavaş yavaş oluşumuna şahit olduğumuz bir kulüp vardır. Bu kulüp sonraki sinema tarihinde asla unutulmayacak bir ortama dönüşür. Gizeminin bir yanını koruyan bu kulübün sadece dövüş kulübü olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz. İzlemeyenlerin film izlemek adına çok şey kaybedeceği bu film, kült filmler arasına girmeyi başarmış en iyi dövüş filmleri arasında yer alır.

2. Altın Yumruk (Drunken Master) – IMDB: 7.6

Altın Yumruk (Drunken Master) IMDB: 7.6
Altın Yumruk (Drunken Master) IMDB: 7.6

Bu film, izleyicisine heyecanı zirvede yaşatmaktadır. Filmin başrol oyuncusu Jackie Chan’dir. Won Fei Hung adlı genç, oldukça önemli olan dövüş hocasının yani amcasının yanına gönderilmektedir. Bu karar, Won Fei’nin çok iyi bir dövüşçü olması için verilir.

Won Fei, amcasından öğrenebileceği özel teknikler ile yenilmez bir savaşçı olmayı hedeflemektedir. Fakat amcasının yanına gittiğinde büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Bunun sebebi ise amcasının yaşlanmış ve alkolik olmasıdır. Alkolik olan amcası vermiş olduğu eğitimler sırasında öğrencisinin sakatlanmasına bile sebep olmuştur.

En iyi dövüş filmleri arasında yerini koruyan bu film, esrarengiz birkaç detay ile soluksuz seyir keyfi sunuyor.

3. Ip Man 1-2 (Yip Man) – IMDB: 7.6

Ip Man 1-2 (Yip Man) IMDB: 7.6
Ip Man 1-2 (Yip Man) IMDB: 7.6

Macera ve aksiyon filmi olan Ip Man 2, 1949 yılı Hong Kong’da geçmekte olup ustanın göz kamaştırıcı yükselişi ile sanatını duyurmak için girmiş olduğu mücadeleleri konu edinmektedir.

Gerçek hayattan uyarlanarak çekilen bu film, eski filmlerin çoğunda olduğu gibi bilgisayar ortamının kolaylığı ile çekilmemiştir. Gerçek oyunculuk, gerçek ustalık ve gerçek bir dövüş hikayesi arayanların, en iyi dövüş filmlerinden biri olan IP Man 1 ve 2’yi kesinlikle izlemesini tavsiye ediyoruz.

4. Kırmızı Kuşak (Redbelt) – IMDB: 6.8

Kırmızı Kuşak (Redbelt) IMDB: 6.8
Kırmızı Kuşak (Redbelt) IMDB: 6.8

Jiu-Jitsu adlı dövüş sanatının eğitimini, polis akademisinde veren Mike Terry, sıradan sayılabilecek bir öğretmendir. Bu sporun bir yarışa dönüşmesini istememesi ise onun hayat felsefesidir. Bu idealist kişiliğe sahip olan öğretmen, tesadüf eseri meşhur bir adamı dövülmekten kurtarır ve bu şekilde film sektöründen bir iş teklifi alır.

Mike, hayat felsefesine ters düştüğü için bu teklifi kabul etmek ile etmemek arasında kalır. Fakat bu işin içerisinde olmaya zorlanmaktadır. En iyi dövüş filmleri arasında kendisine yer bulan bu film, günümüz teknolojisinden uzak çekilmiştir. Bu sebeple oyunculuk, karakter ve senaryo ağır basmaktadır.

5. Aslan Yürek (Lionheart) – IMDB: 6.2

Aslan Yürek (Lionheart) IMDB: 6.2
Aslan Yürek (Lionheart) IMDB: 6.2

En iyi dövüş filmleri arasında yer alan Aslan Yürek filminde, Paralı asker olan Lynon Gaultier, Los Angeles’ta yaşamakta olan erkek kardeşinin berbat bir şekilde dövüldüğünü öğrenir. Bu sebeple Afrika’da bulunan Fransız birliğinden kaçar ve kardeşini kurtarmaya gider. Ancak kardeşini kurtarması için para gerekir.

Bu parayı bulmak için yasal olmayan sokak dövüşlerine katılır. Bir yandan da kafasının bir köşesinde olan kardeşini dövenlere karşı duyduğu intikam düşüncesi bulunmaktadır. İzleyenlerin hayran kaldığı, defalarca kere izlenmeyi hak eden, Jean-Claude Van Damme’ın mükemmel oyunculuğunu konuşturduğu Aslan Yürek filmini mutlaka ama mutlaka izleyin. 

6. Tek (The One) – IMDB: 5.9

Tek (The One) IMDB: 5.9
Tek (The One) IMDB: 5.9

En iyi dövüş filmleri arasında yer alan The One filminde, Gabriel Yulaw isimli gencin yaşadıkları konu edilmektedir. Filmin ana karakteri, Alternatif evrenlerin bulunduğu dünyada benliğini aramakta ve tek bir benlikte olmayı istemektedir. Gabriel’in amacı kendisine ait benlikleri ele geçirerek insanüstü bir varlık olmayı başarmaktır.

Bu amacını başaran Gabriel, bunun sonunda ne olabileceğini düşünmemekte ve bu konu hakkında bir fikre sahip olmamaktadır. Gabriel’in son hedefi olan Gabe, şerif departmanında görevli birisidir. Gabe’in hayatı ise Gabriel’in gelişi ile kaosa dönüşmektedir.

7. Tekken Serisi – (IMDB: 5.8)

Tekken (IMDB: 5.8)
Tekken (IMDB: 5.8)

En iyi dövüş filmleri arasında yer alan Tekken  filminde, Uluslararası Tekken yarışmasına katılmak isteyen Jin Kazama ismindeki genç çocuğu konu almaktadır. Jin Kazama annesi ile birlikte yaşamaktadır. Fakat annesi Anvil, gecekondu mahallesinde Tekken tarafından öldürülmektedir.

Bu sebeple annesinin intikamını anlamaya karar veren genç, Tekken’in kim olduğunu öğrenmesi ile beraber daha fazla hırslanır. Ancak burada edinmiş olduğu arkadaşları ve beklemediği ilişkisi, Jin’in aklını bulandırmaktadır.

8. Geri Dönüş (The Philly Kid) – IMDB: 5.7

Geri Dönüş (The Philly Kid) IMDB: 5.7
Geri Dönüş (The Philly Kid) IMDB: 5.7

Güreş şampiyonluğunu kazanan Dillion McCabe, bu şampiyonluğundan sonra bir polis memurunu öldürme suçundan tutuklanmaktadır ve on beş yıl boyunca cezaevinde kalır. Cezası bittikten sonra özgürlüğe kavuşan şampiyon, kendi hayatını kontrol etmeye çalışmaktadır.

Bunun yanı sıra tutkusu olan dövüş sanatına yani mesleğine geri dönmeyi istemektedir. Mesleğine geri dönen Dillion, maçlarda başarılı olur fakat bu başarı yüzünden başına büyük belalar açılmaktadır. En iyi dövüş filmleri arasında yer alan Geri Dönüş’ü mutlaka izleyin.

9. Dövüş (Fighting) – IMDB: 5.6

Dövüş (Fighting) - IMDB: 5.6
Dövüş (Fighting) – IMDB: 5.6

Bir güvencesi olmadan yaşadığı küçük kasabadan çıkıp New York’a gelen Shawn MacArthur’u konu edinen bu dövüş filmi, New York’ta ilk olarak sokak satıcılığı yapan ve hayatını bu şekilde kazanan bir adamın hikayesini konu alır.

Daha sonra eski bir sokak dövüşçüsü ile tanışan karakter, Shawn’a yasa dışı olan yer altı dövüşlerinden bahsetmektedir. Çok para kazanabileceğini düşünen Shawn, bu dövüşlere katılıp kısa sürede yükselmektedir. Ancak bu dövüşlerin karanlık yüzü ile daha sonra tanışacaktır.

10. Özgürlük Savaşçısı (The Quest) – IMDB: 5.5

Özgürlük Savaşı (The Quest) - IMDB: 5.5
Özgürlük Savaşı (The Quest) – IMDB: 5.5

1920 yıllarında sokakta serserilik yapan Christopher Dubois adlı adam, silah kaçakçıları tarafından kaçırılmaktadır. Sonrasında bir korsana satılır. Bu korsanın adı Lord Dobbs’tur. Zaman geçtikçe korsan Dubois’i kick-boksçu Khao’na vermektedir.

Burada kalan Dubois bir süre sonra çok iyi olan dövüşçülerin olduğu Ghan-Gheng’e gitmeye karar vermektedir. Bu turnuvada başarılı olabilmesi için güçlü olmaktan daha çoğu gerekmektedir. En iyi dövüş filmleri listesinde kendine her zaman yer bulan Özgürlük Savaşı, köleliğe atıfta bulunan senaryosu ile pek çok izler tarafından beğenilmektedir.

11. Yenilmez (Undisputed) Serisi – IMDB: 6.2

Yenilmez (Undisputed) Serisi - IMDB: 6.2
Yenilmez (Undisputed) Serisi – IMDB: 6.2

Yenilmez serisini bir çok dövüş filmi hayranı çok iyi bilir. Eskiden bu yana serinin kurgusu oldukça iyi işleniyor. Serideki filmler arasındaki bağlantı çok iyi işlenmiş. Bu yüzden serideki tüm filmleri soluksuz izliyorsunuz. Film, seri olarak karşımızda. Bu yüzden baş roller değişiyor.

İlk olarak Wesley Snipes’ın başrolünü üstlendiği serinin sonraki filmlerinde başrolü  Scott Adkins alıyor. Oyunculuğu, fiziği ve dövüş teknikleri ile hemen her erkeğin saygısını kazanmış oldukça güçlü bir karakteri (Yuri Boyka) canlandıran Scott Adkins, rolünü en iyi şekilde yapmak için gerçek hayatta günün büyük bir bölümünü antrenman yaparak geçiriyor.

Yenilmez Serisi

Dövüş filmlerinin olmazsa olmazlarından biri de Yenilmez serisidir. Yuri Boyka karakteri ile pek çok dövüş severin kalbinde taht kuran Scott Adkins, estetik ve kaslı vücudu ile de seyir zevkinizi doruklara çıkarıyor. Gerçek hayatta da çok özel dövüş antrenmanları yapan aktör filmde tüm hünerlerini konuşturuyor.

Filmde dikkat çekici durumlardan biri dövüş sahnelerinin sürekli kesilip kırpılmamış olması. Yani pek çok dövüş filminde olduğu gibi kamera hileleri ile dövüşü şiddetli göstermek yerine bu filmde müsabakalar gerçekten de şiddetli canlandırılmış. Burada oyuncuların yeteneğinin de büyük payı var. İzlerken bu detaya kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Filmin ilk gösterimi 2002 yılında yapıldı. 2006’da Yenilmez 2, 2010’da Yenilmez 3 ve 2016 yılında Yenilmez 4 ile bu zevki tekrar tekrar yaşadık. Serinin tüm filmleri mükemmel. İzlemek isteyenler en baştan başlamalı.

En İyi Dövüş Filmleri Listesinin Olmazsa Olmazı…

Filmlerde özellikle dikkatinizi çekecek şeylerden biri dövüş sahnelerinin uzak plan çekilmesi ve sahnenin sürekli kesilmemesi. Kamera hileleri ile iki aktörü birbiri ile dövüştürmeye çalışan amatör dövüş filmleri ile kıyaslanmayacak kalitede dövüş sahnelerine sahip olan Yenilmez serisini izlemediyseniz mutlaka ama mutlaka baştan itibaren izleyin.

12. The Karate Kid (1984) Serisi – IMDB: 7.3

The Karate Kid (1984) Serisi - IMDB: 7.3
The Karate Kid (1984) Serisi – IMDB: 7.3

Bu listedeki dövüş filmlerini inceleyenlerin arasında 1970 den sonra doğmuş kişiler için çocukluğunun en iyi dövüş filmlerinden, hatta çocukluğunun en iyi filmlerinden biri Karate Kid’dir. 1984 de çekilmiş bu dövüş filmi 3 seriden oluşmaktadır. 2010’da seriye yeni bir film eklenmiştir ve Jackie Chan ile birlikte bu film de oldukça fazla beğeni almıştır. (IMDB 6.2)

Filmin ana karakteri Daniel, annesinin yeni bir iş bulması gerekçesi ile ailesi ile birlikte New Jersey’den Kaliforniya’ya taşınıyor. Yeni okul ve yeni düzen Daniel’ı olumsuz etkiliyor. Yeni okulundaki zorbaların şiddetine maruz kalan Daniel, aynı karate okuluna giden bu zorbalar ile baş edemiyor. Bir gün rastladığı gizemli yaşlı adamın ilerleyen zamanlarda kendisine hiç de alışık olunmayan yöntemler ile karate öğretmesi ile filmin heyecanı doruklara ulaşıyor.

13. Çelik Yumruklar (Real Steel) 2011 – IMDB: 7.1

Çelik Yumruklar (Real Steel) 2011 - IMDB: 7.1
Çelik Yumruklar (Real Steel) 2011 – IMDB: 7.1

En iyi dövüş filmleri arasına 2011 yılında girmiş olan ve Türkiye’de Çelik Yumruklar olarak bilinen Real Steel filmi, insanların kontrol ettiği robotları konu alan oldukça sürükleyici ve heyecanlı bir film. Hugh Jackman’ın başrolünü üstlendiği film, eski bir robot ve para kazanmaya çalışan bir babanın zirveye ulaşma hikayesini anlatıyor. 2020 yılında geçen hikaye bir baba oğul ilişkisini de temel alıyor.

14. Rocky Serisi

Rocky 1976

Bu dövüş filmleri listesini incelerken şimdiye kadar neden “Rocky neden yok!” dediğinizi varsayıyorum. Rocky’siz dövüş filmleri listesi ne kadar ciddiye alınabilir ki? Her neyse, seriyi bilenler zaten biliyor. Anlatmaya çok da gerek yok. Fakat seriyi halen bilmeyeniniz var ise;

Hayatınızda izleyebileceğiniz en iyi dövüş – box film serisi olacak desek yalan olmaz. Mükemmel bir film izleme deneyimi yaşamak için serinin ilk filminden izlemeye başlayın. Daha önce zaten izlemişseniz tekrar başlayın. Mutlaka ama mutlaka pişman olmayacağınız bir dövüş filmi serisi…

15. Warrior (2011)

Warrior (2011)

Başrolünde Venom ve Mad Max’ten tanıdığımız Tom Hardy bulunan Warrior filminde bir dövüşçünün hikayesi konu ediliyor. Dövüş filmleri arayanların mutlaka vaktini ayırması gereken kaliteli bir iş. Drama türündeki bu film 2011 yılında gösterime girdi ve 8,2 IMDB puanı almayı başardı.

16. The Fighter (2010)

The Fighter (2010)

Mark Wahlberg ile aksiyon ve dövüş filmleri bir başka oluyor. Transformers serisindeki sempatik tavırları ile hayran sayısını arttıran Mark, bu filmde Christian Bale muazzam bir performans sergileyerek oldukça başarılı bir iş çıkarmış.

Film hakkındaki gizemi bozmamak adına listedeki dövüş filmlerine pek ayrıntı vermiyorum. Ama emin olun bu listedeki dövüş filmlerini izlediğinize pişman olamyacaksınız.

17. Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

Hayata tutunmaya çalışan bir dövüşçünün hikayesini anlatan Million Dollar Baby, 2004 yapımı bir Amerikan filmi. 8,1 IMDB puanı alan ve Akademi ödülü kazanmış olan bu dövüş filminde yoğun şekilde drama ve dövüş görmek mümkün.

Filmin senaryosu, oyunculuğu ve etkileyici akışı başından sonuna kadar sıkılmadan izlemenizi sağlıyor. İzleyip etkisinde kaldığım dövüş filmlerinden biridir.

18. Never Back Down

Never Back Down

İki seriden oluşan ve Türkçe’ye “Asla Pes Etme” olarak çevrilen bu dövüş filminin iki farklı bölümü bulunuyor. 2008 ve 2011 yılında iki farklı bölüm olarak yayınlanan filmde MMA dövüş sporları için bolca sahne görmek mümkün.

19. Bloodsport

Bloodsport

Kansporu olarak Türkçe’ye çevrilen Bloodsport, Jean-Claude Van Damme efsanesinin efsane dövüş filmlerinden sadece biri. Eskilerde VCD player ile izlediğim bu film üç beş senede bir tekrar izlediğim harikulade bir başyapıt.

Jean-Claude Van Damme filmlerini bilmeyen dövüş filmleri seven ziyaretçimiz yoktur sanırım. Yine de varsa kendisi ile tanışmak adına tüm filmlerini kronolojik sıraya göre izlemesini tavsiye ederim. Aslan Yürek, Kansporu, Kana Kan, Evrenin Askerleri gibi filmlerini tekrar tekrar izleyeceğinizi ve asla bıkmayacağınızı garanti ederim.

20. Enter the Dragon

enter the dragon

Bruce Lee’nin efsanelerinden biri olan Enter the Dragon (Ejder Kalesi) mükemmel dövüş sahneleri ile dövüş filmleri arasında kültleşmiş filmlerden biridir. Başrolündeki büyük usta Lee’nin çok özel dövüş teknikleri, kişiliği ve asaleti filmi başka bir boyuta taşıyor.

Lee’nin ölmeden önce tamamladığı son film olan Enter the Dragon, 7,6 IMDB puanı almış. Bu puan 1 olsaydı bile insanların bu film konusunda ne dediğine bakmadan izlerdim. Hem de 10 kere…

21. Kan ve Kemik (Blood an Bone)

Kan ve Kemik

Adının hakkını tam anlamı ile veren bu dövüş filminde kan ve kemik bolca mevcut. Kemik kırılmaları, kan sıçramaları, vahşice canlandırılmış dövüş sahneleri ve daha fazlası Kan ve Kemik filminde sizleri bekliyor.

İzlerken yerimde duramadığım, aşırı keyif aldığım ve nabzımın hiç düşmediği bu filmi kesinlikle izlemenizi öneriyorum. Michael Jai White’ın başrolünü aldığı Kan ve Kemik 6,7 IMDB puanına sahip. Bu puanın üzerinde seyir zevki sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

En iyi dövüş filmleri listesi 2022 Sonuç

En iyi dövüş filmleri listemizin sonuna geldik. Sizin de sevdiğiniz dövüş filmlerini öğrenmek isteriz. Lütfen daha önce izlediğiniz en iyi dövüş filmlerini aşağıdan yorum yaparak bizimle paylaşın. Ayrıca en iyi hacker filmleri listemizi de mutlaka inceleyin. Diğer liste içeriklerinde görüşmek üzere.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın