Başlangıç Haber Xiaomi’nin gelecekteki akıllı telefonları full ekran parmak izi tarayıcılı olabilir!

Xiaomi’nin gelecekteki akıllı telefonları full ekran parmak izi tarayıcılı olabilir!

0

Çinli teknoloji devi, yeni bir patent başvurusu ile yine adından söz ettirmeyi başardı. Xiaomi’nin gelecekte çıkaracağı akıllı telefonlar, full ekran parmak izi okuyuculu olabilir. İşte yeni patent hakkında ilginç detaylar…

Xiaomi Telefonlarının Tüm Ekranı Parmak İzi Okuyabilir

Ekran altı parmak izi tarayıcıları, 2018’den beri amiral gemisi Android telefonlara özel bir işlev getirdi. Bu teknoloji üzerinde uzun süredir bir geliştirme yapılmıyordu. Parmak izi tarayıcısında yenilik yapmak çok zordu. Fakat, Xiaomi gelecekteki akıllı telefonları için yeni bir patent başvurusunda bulundu. Gelecek Xiaomi telefonlarının tüm ekranı parmak izi okuyuculu olabilir!

Çin’in ulusal patent veritabanına göre Xiaomi kısa süre önce, yeni bir parmak izi tarama teknolojisinin patentini aldı. Artık kullanıcı parmak izi tarayıcısını ekranın herhangi bir yerinde kullanabilecek. Tek bir noktadan değil tüm ekranla bütünleştiği için ekranın istenen bir noktasına dokunarak parmak izi okuyucu aktifleşecek.

Artık telefon kilidini açmak için birçok deneme yapmaya gerek yok, parmağınızı ekran altı parmak izi tarayıcısına doğru bir şekilde yerleştirmeniz gerekmiyor. Artık ekranın herhangi bir noktasına dokunarak kilidi açabileceğiz. Yeni ekran tasarımı şu şekilde olacak.

İlgili İçerik: Apple’ın 2022 Lansmanında Tanıtacağı Yeni Cihazlar Açıklandı!

Kapasitif dokunmatik ekran katmanının altında ve normal AMOLED ekranın üzerinde bir dizi kızılötesi LED ışık vericisine sahip parmak izi okuyucu teknolojisi yer alacak. Kızılötesi LED alıcıları ve vericileri, full-ekran parmak izi tarayıcısının temel yapı taşı olacak.

İlk olarak, kullanıcı ekranda parmak izini taramak istediğinde, parmağıyla ekrana dokunur. Bu hareket, parmak ucunun konumunu ve şeklini kaydeder, ardından kızılötesi LED ışık vericileri dizisi, sadece parmak ucunun şekli ve konumunda ekrandan ışık yayar. Ardından, kızılötesi ışık parmak ucuyla temas ettikten sonra geri yansıtılacak ve kızılötesi ışık alıcılarına ulaşacaktır.

Çinli markalara baktığımızda Huawei 2020’de kendine ait full-ekran parmak izi teknolojisinin patentini sundu. Ancak bu teknoloji henüz resmiyet kazanmadı. Xiaomi’nin bu teknolojiyi yakında akıllı telefon pazarına getirebileceğini umuyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!