Başlangıç Haber OmniVision 200 MP Sensörünü Akıllı Telefonlar için Tanıttı

OmniVision 200 MP Sensörünü Akıllı Telefonlar için Tanıttı

0

Samsung’dan sonra bu kez de Omnivision, akıllı telefonlar için 200 megapiksel sensörünü ve diğer ürünlerini tanıttı. İşte detaylar…

CES 2022’de Omnivision’ın Yeni Sensörü de Görücüye Çıktı

CES 2022’de OmniVision fırtınası esti. Şirket, 200 megapiksellik OVBOB adlı yeni kamera sensörünü tanıttı. Bu sensör yakında yeni nesil akıllı telefonlar, web kameraları, VR kulaklıklar ve diğer cihazlarda yerini alacak. İşte şirketten bekleyebilecekleriniz.

Akıllı telefon kameraları ve 144 Hz ekranlar

Bu buluşlar arasında belki de en dikkate değer olanı, rekor kıran 200 megapiksele sahip OVBOB adlı bir akıllı telefon kamera sensörü oldu. Omnivision, her biri yalnızca 0,61 mikron boyutunda dünyanın en küçük piksellerini yarattı. Ayrıca, artırılmış önizleme ve video kalitesi için 16 hücreli bir renk filtresi dizisinin yanı sıra otomatik odaklama performansını iyileştirmek için %100 dört fazlı algılama sistemini de entegre etti.

2022’de ilk 200MP kameralı akıllı telefonlar piyasaya çıkabilir. Ancak henüz hangi telefon markaları bu sensörü cihazlarında kullanacak bilmiyoruz. Omnivision, 200MP sensörün amiral gemisi cihazlar için tasarlandığını açıkladı. Bu nedenle 200MP OmniVision sensörünün Samsung, Xiaomi, Huawei, Motorola gibi amiral gemisi üreticileri tarafından benimseneceğini düşünüyoruz.

İlgili İçerik: Xiaomi’nin gelecekteki akıllı telefonları full ekran parmak izi tarayıcılı olabilir!

Daha iyi web kameraları ve VR

Omnivision’ın duyurduğu bir başka iddialı kamera, Full HD video için geliştirilen ilk 1/7 inç 2MP OV02C web kamerası oldu. OV02C kamerası, ultra ince dizüstü bilgisayar çerçeveleri gibi son derece küçük alanlara sığacak kadar küçük. Aynı zamanda nispeten yüksek çözünürlüklü kayıt sağlayan bir kamera. Az alanda çok işler başarıyor. Dell bu sensörü yeni nesil Latitude dizüstü bilgisayarlarında kullandı.

Bu kameranın, neredeyse tüm dizüstü bilgisayar web kameralarının uzun süredir devam eden düşük kalitesine son vermeye yardımcı olacağını umuyoruz. Sanal gerçeklik (VR) meraklılarının ilgisini çeken ilk tam entegre arka aydınlatmalı sensör (BSI) ise OCOTA adıyla tanıtıldı. Göz takibi yapan global deklanşöre sahip bu sensör oldukça küçük bir yapıda. Bu kameranın, artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik uygulamalarının yanı sıra VR için büyük etkileri var.

Akıllı uygulamalar

Omnivision ayrıca çevre görüş kameraları, elektronik aynalar ve sürücü davranışlarını izleme gibi amaçlarla otomobillerde kullanılmak üzere yeni kameraları ve yeni bir güvenlik kamerasını da tanıttı. Bu kameraların hayatımızın çoğuna entegre olacak şekilde tasarlandığını düşünebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!