WhatsApp Uçtan uca şifreleme nedir ?

Uçtan Uca Şifreleme

Gizlilik ve güvenlik DNA’mızda var, işte bu nedenle uygulamamızın en son sürümünde uçtan uca şifreleme özelliği de var. Uçtan uca şifrelendiğinde mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın, belgelerinizin, durum güncellemelerinizin ve aramalarınızın yanlış ellere düşmesi engellenmiş olur.

Uçtan uca şifreleme, siz ve mesajlaştığınız kişi WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa mümkündür.

WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını temin eder. Aradaki hiç kimse, hatta WhatsApp bile gönderilenleri okuyamaz. Mesajlarınız bir kilitle güvene alınmıştır ve kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. Bunların hepsi otomatik olarak olur: Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek yoktur.

Önemli: Uçtan uca şifreleme, her iki taraf da WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa, her zaman aktiftir. Uçtan uca şifrelemeyi kapatmak mümkün değildir.

Kişi bilgisi ekranındaki “Güvenlik kodunu onayla” ekranı nedir?

Her bir sohbette gönderdiğiniz mesajların ve yaptığınız aramaların uçta uca şifrelenmiş olduğunu onaylayan kendine ait bir güvenlik kodu bulunmaktadır.

Not: Onaylama işlemi opsiyoneldir ve sadece gönderdiğiniz mesajların uçtan uca şifrelendiğini onaylamak içindir.

Bu kodu kişi bilgisi ekranında QR kodu ve 60 haneli bir numara olarak bulabilirsiniz. Bu kodlar her bir sohbet için özgündür. Eğer her bir sohbete gönderdiğiniz mesajların uçtan uca şifrelenmiş olduğunu onaylamak isterseniz bu kodları sohbet ettiğiniz kişilerle karşılaştırabilirsiniz. Güvenlik kodları, siz ve sohbet ettiğiniz kişiyle paylaştığınız özel anahtarın görünür/somut versiyonlarıdır. Merak etmeyin, bu, anahtarın kendisi değildir, o her zaman gizli tutulur.

Uçtan Uca Şifreleme
Uçtan Uca Şifreleme

Bir sohbetin uçtan uca şifrelenmiş olduğunu onaylamak için

  1. Sohbeti açın.
  2. Kişi bilgisi ekranını açmak için kişi ismine dokunun.
  3. QR kodunu ve 60 haneli numarayı görmek için Şifreleme‘ye dokunun.

Eğer sohbet edeceğiniz kişiyle fiziksel olarak yan yanaysanız, biriniz diğerinin telefonundaki QR kodunu tarayabilir veya görsel olarak 60 haneli numarayı karşılaştırabilirsiniz. Eğer QR kodunu tararsanız, ve kod doğruysa, yeşil bir tik(onay) işareti belirecektir. Kodlar eşleştiğine göre, kimsenin mesajlarınızı okuyamayacağına ve aramalarınızı dinleyemeyeceğine emin olabilirsiniz.

Eğer kodlar eşleşmezse, büyük ihtimalle başka bir kişinin veya telefonun kodunu tarıyorsunuz demektir. Eğer karşınızdaki kişi WhatsApp’ı yeni yüklediyse veya telefonunu değiştirdiyse, onlara yeni bir mesaj göndererek kodu yenileyin ve sonra bu yeni kodu tekrar taramayı deneyin.

Eğer sohbet edeceğiniz kişiyle fiziksel olarak yan yana değilseniz, ona 60 haneli numarayı gönderebilirsiniz. Android, iPhone ve Windows Phone’da, QR kodu/60 haneli numara ekranındaki Paylaş tuşunu kullanarak 60 haneli numarayı SMS, e-posta vb. araçlarla karşınızdaki kişiye gönderebilirsiniz.

WhatsApp neden uçtan uca şifreleme sunuyor ve bu insanları güvende tutmak için ne anlama geliyor?

Güvenlik, WhatsApp hizmetinin çok önemli bir parçasıdır. 2016 yılında tüm mesajlaşma ve WhatsApp’taki çağrı için uçtan uca şifrelemenin uygulanmasını tamamladık, böylece hiç kimse, hatta biz bile, konuşmalarınızın içeriğine erişemeyiz. O zamandan beri, dijital güvenlik daha da önem kazandı. Bilgisayar korsanlarının yasadışı olarak büyük miktarda özel veriler elde ettikleri ve çalıntı bilgileriyle insanlara zarar vermek için teknolojiyi kötüye kullandıkları çeşitli örnekler gördük. Video görüşmesi ve Durum gibi daha fazla özellik sunduğumuzda uçtan uca şifrelemeyi bu özelliklere de taşıdık.

WhatsApp, mesajların içeriğini görme veya WhatsApp’daki çağrıları dinleme imkanına sahip değildir. Bunun nedeni, WhatsApp’da gönderilen iletilerin şifrelenip, şifresinin çözülmesinin tamamen cihazınızda gerçekleşmesidir. Bir mesaj telefonunuzdan ayrılmadan önce şifreleme kilidi ile korunur ve yalnızca alıcıda anahtarı bulunur. Buna ek olarak, anahtarlar gönderilen her mesajda değişir. Bütün bunlar perde arkasında olurken, cihazınızdaki güvenlik doğrulama kodunu kontrol ederek görüşmelerinizin korunmasını onaylayabilirsiniz.

Doğal olarak, insanlar güvenlik ekipleri için hangi uçtan uca şifreleme yönteminin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorlar. WhatsApp, güvenlik ekiplerinin insanları dünyada güvenli tutmak için yaptığı çalışmaları takdir etmektedir. Yürürlükteki kanunlara ve politikalara dayanılarak yasa uygulama taleplerini dikkatlice gözden geçirip doğruluyor ve yanıtlıyoruz ve acil taleplere verilen yanıtlara öncelik veriyoruz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın