Instagram Post Boyutu ve Oranları
Grafik Tasarım, Haber

Instagram Post Boyutu ✔️ Instagram Fotoğraf Boyutu 2022

Instagram paylaşımlarını en iyi şekilde tasarlamak için öncelikle hangi boyutlarda çalışma yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Instagram post boyutu fotoğraf ve videolar için birkaç farklı varyanttan oluşuyor.

Instagram fotoğraf boyutu ve Instagram video boyutu için birkaç taslak bulunuyor ve bu taslak boyutları bu içerikte sizlere listeleyeceğiz. En kaliteli paylaşımlar için en doğru boyutu seçmenin ilk adımını atmış olacağız…

Instagram Post Boyutu ve Oranları
Instagram Post Boyutu ve Oranları

Instagram Post Boyutu

Instagram post boyutu gönderiye göre değişiklik gösterir. Ayrıca post içinde yer alan ögelerin yerleşimi konusunda önceden bilgi sahibi iseniz bu bilgiler ölçünün boyutunu etkileyebilir. 9:16, 4:5, 1:1 ve 16:9 kavramlarına hakim iseniz paylaşım boyutu tercihinizin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Eğer bu terimlere aşina değilseniz bu terimleri izah edelim…

Instagram Post Boyutu - Ölçüler
Instagram Post Boyutu – Ölçüler

Hemen yukarıda Instagram ve pek çok sosyal medya sitesi için mobil paylaşım oranlarını görüyorsunuz. Bu oranlar ekranı ve uygulama alanını ne şekilde kullanacağınızı temsil ediyor. Aslında bu oranların bir anlamı var. En/Boy oranları dediğimiz bu oranlar fotoğrafın ve videonun eninin boyuna olan oranıdır.

Örneğin 1:1 (bir’e bir) en ve boyun 1 olduğunu yani ikisinin birbirine eşit olduğunu ifade eder. Yani fotoğraf ya da video eğer 1:1 ise karedir. 16:9 ise genişlik 16 ile ifade edilmiştir. Yani 16 büyüktür 9’dan anlamını taşır ki bu da enin boydan fazla olduğu anlamına gelir.

Tıpkı bilgisayar ekranlarımız, film oranları ve televizyon oranlarımız gibi. 4:5 ve 9:16 oranlarını da yukarıdaki resim yardımı ile daha iyi anlayabilirsiniz. Aslında Instagram Post Boyutu ya da fotoğraf boyutu dediğimiz şey oranlardan ibaret.

Bu oranlara göre oluşturduğumuz video ya da fotoğraf projesinin 1000px mi yoksa 5000px mi olduğu çok önemli değil. Fakat bir noktada önemli. Eğer 1:1 çalışma yapmak istiyorsanız ve bunu Instagram’da yayınlayacaksanız 5000×5000 çalışmanıza gerek yok. 1080×1080 ideal bir ölçü olacaktır. Dijital de olsa israf etmeyelim. 🙂

Instagram Fotoğraf Boyutu

Instagram Fotoğraf Boyutu
Instagram Fotoğraf Boyutu

En boy oranını anladığımızı düşünüyorum. Fotoğrafın eninin boyuna olan oranı aslında yapacağımız çalışmanın türünü belirliyor. Hemen yukarıdaki görsel Photoshop’un yeni belge oluşturma arayüzü. Buradaki hazır ayarlar mobil için önceden tanımlanmış ayarlar.

Burada bazı popüler telefonların ekran ölçülerini görmek mümkün. Instagram için hikayeyi hangi telefon ile yapacaksanız bu alanda ilgili telefonu seçebilirsiniz. Bu sayede çalışmanızı ölçü kaybı olmadan paylaşabilirsiniz. (Resimde gördüğünüz şablonlar bu ekranlara uygun çalışma yapmanızı sağlar)

Photoshop ekran şablonları sadece Instagram çalışmaları yapmanıza yaramaz. Çeşitli ekranlar için farklı tasarımlar yapmanız için hızlı şekilde belge oluşturmanızı sağlar. Bu yüzden tamamen Instagram odaklı bir arayüz değildir. Bu sebeple eğer Story tasarımı yapmayacaksanız burayı kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Kare Ya Da Dik Paylaşımlar Tasarlayın!

Instagram Paylaşım Boyutları
Instagram Paylaşım Boyutları

Instagram post için fotoğraf paylaşımı yapılacak ise Photoshop ya da başka bir program ile 1:1 ya da 4:5 oranına sahip bir belge oluşturmanız gerekiyor. Çalışmanızı 1080x1080px olarak yapmanız Instagram post için tam kare paylaşım yapacağınız anlamına gelir. Eğer kare bir görsel yapmak istiyorsanız 1:1 oran tercih etmelisiniz.

Bu da 1080×1080 pixel çalışma yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bu değerleri 1500×1500 olarak da değiştirebilirsiniz. Başka platformlara daha büyük görseller yükleyecekseniz tekrar tasarım yapmamak adına daha büyük çalışabilirsiniz. Instagram 1500×1500 px değerini de kabul edecektir.

Behance Üzerindeki En iyi Grafik Tasarımcılar ve Onların Yaptığı Tasarımlar

İlgini Çekebilir

Eğer Instagram fotoğraf boyutu daha yüksek olsun, kare olmasın derseniz 4:5 oranını tercih etmelisiniz. Bu tür paylaşımlar için ise genelde 800×1000 çalışmalar yapıyorum. Size de tavsiye ederim. Yine bu değerleri oranlayıp daha büyük bir çalışma yapabilirsiniz.

Instagram Video Boyutu

Instagram fotoğraf ve video boyutu arasında oran ve ölçü farkı bulunmaz. Eğer Post paylaşacak iseniz yukarıdaki değerlerin aynısını video çalışma dosyanıza uygulayabilirsiniz. Sadece video dosya boyutunuzun daha düşük olması için h.264 gibi iyi sıkıştırma yapan ve Instagram tarafından desteklenen kodekleri tercih etmeye dikkat edin. 60 saniyelik videonun 5 GB olmasını istemezsiniz…

Instagram paylaşımlarında ölçü seçimi son derece önemlidir. Fakat seçilen ölçü, oran ya da boyut en iyi şekilde değerlendirilmelidir ve bu da son derece önemlidir. Tasarımdaki yazıların çok büyük olması reklam performansını olumsuz etkileyebilir.

Bunun yerine daha dikkat çekici materyaller kullanılmalı, başlıklar ve açıklamalar paylaşımın açıklama bölümünde yapılmalıdır. Bu gibi detaylara dikkat edildiğinde bir post (gönderi) ne kadar verim sağlayabilir ise o gönderiden o kadar verim alınabilir. Tasarım yaparken reklam maliyetlerini bile düşünmek gerekir. Bu, iyi bir tasarımcının niteliklerindendir.

Instagram post boyutu görselin türüne göre değişir. Örneğin hikâye boyutu ile reklam görselinin boyutu elbette bir değildir. Paylaşımda bulunurken zorluk yaşamak istemiyorsanız Instagram post boyutları konusuna önem vermeniz gerekir.

Şık ve profesyonel bir görünüm sergilemeniz, hedef kitlenizi etkilemeniz ve içeriklerinizin sorunsuz görüntülenmesi buna bağlıdır. Boyutlara özen göstererek yapacağınız paylaşımlar daha düzenli ve dikkat çekici görünecektir.

Yanlış boyutlandırılmış veya düşük kaliteli fotoğraflar hesabınızın gölgede kalmasına sebep olur ve daha çok kişiye ulaşmanızı önler. Onun için Instagram post boyutlandırma yapmayı ihmâl etmeyin.

Instagram Post Ölçüleri ve Ebatları 2022

Bunlara dikkat etmek, fotoğraflarınızı kırpma zorunluluğunu ortadan kaldıracaktır. Resimleri kırpmak önemli detayların yok olmasına yol açabilir. Bu nedenle kırpma işlemi yerine, postlarınızı hazırlarken Instagram tarafından belirlenen boyutlara uymanız gerekir.

Güncel Instagram post boyutları şu şekildedir:

IGTV Instagram Post Boyutu Ne Olmalı?

 • Yatay Videolar: 1920×1080 piksel, 16:9
 • Dikey Videolar: 1080×1920 piksel, 9:16

Hikaye için Instagram Post Boyutu Ölçüleri Nasıl Olmalı?

 • Önerilen Piksel Değeri: 1080×1920
 • En-Boy: 9:6

Gönderi için Instagram Post Boyutu Ne Olmalıdır?

 • Dikey: Paylaşacağınız görseli dikey şekilde konumlandıracaksanız, ölçeklendirmeyi 1080×1350 piksel boyutuna ve 4:5 oranına göre gerçekleştirmelisiniz.
 • Yatay: Bu paylaşımlar için tavsiye edilen Instagram post boyutları 1800×1800 piksel ve 1:1 şeklindedir.

Reels için Instagram Video Boyutu Kaç Olmalı?

 • Piksel: 1080 x 1920
 • Oran: 9:16 (Genişlik-uzunluk bakımından)
 • Ana sayfanızda4:5, profilinizde ise 1:1 oroanında kırpılır.
 • Instagram Reels videosunun dosya boyutu 4 GB’tan fazla olamaz. 4 GB’ı geçen videolar desteklenmediği için uygulama bünyesine yüklenemez.

Instagram Post Boyutu Ayarlama Nasıl Yapılır?

Bunun için yararlanabileceğiniz bazı Instagram post boyutlandırma uygulamaları şunlardır:

 1. InstaSize
 2. KineMaster veya Adobe Premiere Pro (Instagram video boyutu ayarlama işlemleri için)
 3. Canva
 4. Insta Square Maker
 5. Full Size IG Photos
 6. Adobe Photoshop
 7. PhotoScape
 8. NoCrop Full Size

Tercih ettiğiniz uygulamayı telefonunuza kurduktan sonra ‘Fotoğraf Ekle’ bölümünden galeriye gidip paylaşacağınız görseli seçin.

Karşınıza çeşitli boyut seçenekleri gelecektir. Onlardan birini seçerek Instagram fotoğraf boyutu ayarlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Post Boyutu Ayarlama Avantajları

 • Videolardaki ve fotoğraflardaki bütün ayrıntıları hiçbir kayıp olmadan sunabilirsiniz.
 • Görsellerin kadrajı bozulmaz.
 • Fotoğrafın üstünde veya altında boşluklar meydana gelmez. Resmin ekrana tam oturmaması gibi bir problem yaşanmaz.
 • Fotoğraflarınız herkesin göz zevkine hitap eder, en güzel hâliyle ve tam boyutta görüntülenebilir.
 • Videonun üzerinde boşluk oluşması, gereksiz yakınlaşması ve benzeri sorunlar engellenir.
 • Çerçeveye sığmayan görsellerin yeniden boyutlandırılması mümkün olur.
 • Resimlerin belirli kısımlarını vurgulamak istiyorsanız bu yerleri Instagram post boyutu ayarlama işlemiyle öne çıkarabilirsiniz.
 • Paylaşımlar ilgi çekici gözükür ve daha fazla etkileşim alma potansiyeline sahip olur. İsanların beğenisini kazanarak daha yüksek erişim ve etkileşim oranlarına ulaşabilirsiniz.

Instagram post boyutu ve ölçüleri ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrendiğinize göre, şimdi yapacağınız paylaşımlarla takipçilerinizi etkileme sırası sizde!

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.