WhatsApp Çevrimiçi Takip Nasıl Yapılır?

Herhangi birinin WhatsApp kullandığı anda çevrimiçi olduğunu görmek ve bildirim almak bazı durumlarda işinize yarıyor olabilir. Fakat WhatsApp çevrimiçi takip özelliğini kullanmak için karşıdaki kişinin WhatsApp ayarları buna müsade ediyor olmalı. İçeriğimizin detayında WhatsApp Çevrimiçi Takip ve Son Görülme Ayarları gibi detaylara değineceğiz.

Bir kişinin WhatsApp çevrimiçi durumunu sürekli olarak takip etmek ve bildirim almak bazı uygulamalar yardımı ile mümkündür. WhatsApp için özel modlanmış uygulamlar sayesinde pek çok ekstra özelliğe erişmek mümkün. Bu özelliklerden sadece biri de WhatsApp Çevrimiçi Takip özelliğidir.

Bu özellik sayesinde belirlediğini kişi ya da kişilerin WhatsApp uygulamasını kullandığı anda bildirim almanız mümkün olabiliyor. Fakat ilgili kişinin çevrimiçi görünürlük ayarının kişilerim ya da herkese açık olmasında fayda var.

WhatsApp Çevrimiçi Takip Nasıl Yapılır?
WhatsApp Çevrimiçi Takip Nasıl Yapılır?

WhatsApp’ta Çevrimiçi Olduğunu Gösteren Uygulama

Belirlediğiniz kişinin WhatsApp mesajlarına girdiğinizde en üstte bulunan isminin altında çevrimiçi ya da son görülme bilgilerini görürsünüz. Eğer bu bilgileri normalde görebiliyorsanız ilgili kişinin WhatsApp Çevrimiçi Takibini yapabilirsiniz.

WhatsApp’ta çevrimiçi olduğunu gösteren uygulama da tam olarak buradaki bilgiyi kullanarak size bildirim gönderiyor. Yani sizin yerinize bu konuşmanın muhattabını, karşıdaki kişinin çevrimiçi olması durumunda size bildirim gönderiyor.

Eğer belirlediğiniz ve çevrimiçi olma durumunu takip etmek istediğiniz kişinin çevrimiçi bilgisini kime görünür yaptığını biliyorsanız işiniz daha da kolay olabilir. Eğer bu kişi ‘çevrimiçi’ olma durumunu sadece kişilerim ya da herkes olarak ayarlamışsa bu bilgiyi görebilir ve bildirim alabilirsiniz.

Fakat Çevrimiçi bilgisini hiçkimse olarak ayarlamış ise bu bilgiyi görmeniz çok güç. Yani WhatsApp çevrimiçi takip yöntemleri ancak uygun şartlarda işe yaramakta.

WhatsApp çevrimiçi takip edildiğimi nasıl anlarım?

Birinin sizi WhatsApp üzerinde izlediğini anlamanın doğrudan sonuç veren bir yolu yoktur. Fakat dolaylı yoldan birkaç test yaparak bazı takipler anlaşılabilir. İşte WhatsApp Çevrimiçi Takip edildiğinizi nasıl anlayabileceğinizle ilgili birkaç ipucu:

Örneğin sizi takip ettiğini düşündüğünüz kişiyi engellediğinizde şüphelendiğiniz kişi ile bir diyalog kurma şansınız olur ve tavırlarından sizi izleyip izlemediğini anlarsınız. Eğer sizi izliyorsa engellediğiniz zaman izleyemeyeceği için mutlaka bununla ilgili birkaç cümle kuracaktır.

WhatsApp Çevrimiçi Takip Nasıl Yapılır?
WhatsApp Çevrimiçi Takip Nasıl Yapılır?

WhatsApp çevrimiçi özelliğinin takip edilmesi direkt olarak anlaşılamaz. Eğer çevrimiçi olma durumunuzu takip etmesini istemediğiniz birirleri varsa bu ayarları düzenlemeniz faydalı olabilir. Bunun için basit bir yöntem bulunur:

Eğer bir kişinin WhatsApp’ta çevrimiçi olduğunuzu görmesini istemiyorsanız Çevrimiçi olma ayarlarınızı düzenleyin. Sadece kişileriniz Çevrimiçi olduğunuzu görebilsin. Çevrimiçi olduğunuzu görmesini istemediğiniz kişiyi telefon rehberinizden silin. Böylece sizin çevrimiçi olduğunuzu göremez. Gerektiğinde tekrar rehbere eklersiniz.

WhatsApp Online takip Ücretsiz APK

Birkaç farklı WhatsApp alternatifi bulunur. Modlu olarak ifade ettiğimiz bu WhatsApp uygulamaları ile ek özelliklere erişmeniz mümkündür. WhatsApp çevrimiçi takip özelliğini içerisinde barındıran bu modlu WhatsApp uygulamaları oldukça popülerdir.

WhatsApp Plus Özellikleri: APK indir Yükle

Modlu WhatsApp Önerisi

Orijinal WhatsApp uygulamalarını en güncel şekilde indirmek için resmi uygulama marketlerini kullanabilirsiniz.

WhatsApp Web sürümünü kullanarak birtakım ayarları bilgisayarınızdan yapabilirsiniz. Daha fazla bilgiye WhatsApp Web Giriş Sitesi ve Telefon Bağlama adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Google Play StoreApp Store

WhatsApp Son Görülme Takip

Son WhatsApp girişiniz WhatsApp son görülme olarak görülmektedir. Eğer bu ifadeyi profilinizde gizlemediyseniz, ilgili ayarları yapmadıysanız kişileriniz ya da herkes son görülmenizi görebilir.

Eğer son görülmeniz görünüyor ise birileri son görülmenizi takip edebilir. WhatsApp Çevrimiçi Takip ile son görülme takip aslında birbirine çok benzer özelliklerdir. Her ikisinde de son görülme ve çevrimiçi takip etmek amaçlanır. Bu özellikleri engellemek ise aynı ayarlardan kontrol edilir.

Son görülme takibi için hesabınızda son görülme bilgisinin belirli kişiler ya da herkese açık olması gerekir. Eğer kişi listenizdeki biri son görülmenizi görebiliyor ise son görülme takibine maruz kalabilirsiniz. Bunu engellemek için ilgili ayarı hiçkimse olarak ayarlamanız önerilir.

WhatsApp Çevrimiçi Takip Nasıl Yapılır?
WhatsApp Çevrimiçi Takip Nasıl Yapılır?

WhatsApp Son Görülme ve Çevrimiçi Ayarları

Eğer birilerinin son görülmenizi ya da çevrimiçi olma durumunuzu görmesini istemiyorsanız bir dizi işlem yapmanız gerekiyor. Ya da her ne sebeple olursa olsun son görülme ve çevrimiçi ayarlarını yapılandırmak istiyorsanız WhatsApp’ın gizlilik ayarlarını gözden geçirmeniz faydalı olabilir. WhatsApp Çevrimiçi Takip engelleme ayarları da buradan kontrol edilebilir.

WhatsApp profilinize ait çevrimiçi ve son görülme gibi bilgilerin gizlenmesini istiyorsanız ya da bu gizliliği kaldırmak istiyorsanız yapacağınız işlemler son derece basittir.

WhatsApp ayarlarına gidin

WhatsApp mobil uygulamanızda Ayarlar’a gidin.

Gizlilik ayarlarına gidin

Ayarlar içerisinde bulunan Gizlilik ayarlarını görüntüleyin.

Son görülme ve çevrimiçi ayarlarına gidin

Gizlilik ayarları içerisinde bulunan Son Görülme ve Çevrimiçi ayarlarına giriş yapın.

Gerekli gizlilik ayarlarını yapın

Son görülme ve çevrimiçi gizlilik ayarlarında iki bölüm bulunuyor. Eğer son görülme ve çevrimiçi durumunuzu kimsenin görmesini istemiyorsanız: son görülme bilgimi kimler görebilir bölümünü hiçkimse olarak işaretleyebilirsiniz. Çevrimiçi olduğumu kimler görebilir bölümünde ise son görülme bilgisiyle aynı seçeneğini seçebilirsiniz.


Bu yazıda WhatsApp Çevrimiçi Takip yöntemlerini ve detaylarını ele aldık. Umarız sizler için faydalı bilgiler sunabilmişizdir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın