WhatsApp Yedeklenmeyen Mesajları Geri Getirme

Bazen dalgınlıkla bazen ise yanlışlıkla WhatsApp mesajlarını silebiliriz. Eğer yedekleme açık değilse ya da yedeklerimize erişimimiz yoksa WhatsApp yedeklenmeyen mesajları geri getirme arayışına gireriz. Böyle durumlarla ilgili ne yapılması gerektiğini içeren bir dizi bilgiye bu sayfada ulaşabileceksiniz.

WhatsApp hemen hepimizin gündelik hayatında önemli bir yere sahip. Milyarlarca aktif kullancısı bulunan bu uygulama o kadar popüler ki günde milyarlarca mesaj trafiği bulunuyor. Hal böyle olunca hepimiz iletişim ihtiyacımızın önemli bir kısmını bu uygulama ile gideriyoruz.

Peki WhatsApp mesajlarımız düzenli olarak yedekleniyor mu? Yedeklenmiyorsa WhatsApp yedeklenmeyen mesajları geri getirme mümkün mü? Bu tip sorulara yanıt vermeye başlayalım…

WhatsApp yedeklenmeyen mesajları geri getirme

Eğer WhatsApp sohbet yedeğini almadıysanız bu mesajlar silindiğinde başınız dertte olabilir. Yedeklenmemiş bir WhatsApp sohbet yedeğini geri getirmek mümkün değildir. Google Drive ya da telefon üzerinde yedeklediğiniz bir yedeğin olması durumunda, WhatsApp uygulamasını tekrar kurarken yedeğe dönebilirsiniz.

WhatsApp Yedeklenmeyen Mesajları Geri Getirme
WhatsApp Yedeklenmeyen Mesajları Geri Getirme

Yani bir diğer deyişle, WhatsApp yedeğinizi yüklemek için Google Drive ya da telefonunuzun dahili depolama alanını kullanabilirsiniz. Düzenli olarak alacağınız WhatsApp sohbet yedekleri sayesinde mesajlarınız silindiğinde tekrar bu yedeğe dönüş yaparak WhatsApp sohbetlerinize erişebilirsiniz.

Fakat telefonunuzda otomatik WhatsApp yedekleme ayarları yapılandırılmamışsa, silinen WhatsApp mesajlarını geri getirmek pek mümkün olmayabilir.

WhatsApp Yedekleme Nasıl Yapılır?

Telefonunuzda WhatsApp uygulamasının yedekleme ayarlarını kontrol ederek bu tür sorunların önüne geçebilirsiniz. Eğer WhatsApp için günlük sohbet yedeğini açarsanız her gün sohbetleriniz yedeklenir ve olası bir durumda mesajlarınızın yedeğine ulaşabilirsiniz.

Android ve iOS WhatsApp uygulamasında yedekleme ayarları oldukça kolay organize edilir. Eğer telefonunuzda WhatsApp yedekleme ayarlarını yapmak istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

WhatsApp uygulamasını açın

Telefonunuzda bulunan WhatsApp uygulamasını açın. Uygulamanızın güncel olduğundan emin olun.

Ayarlara giriş yapın

WhatsApp uygulaması içerisinde genelde en sağ alt köşede bulunan Ayarlar ikonuna dokunun ve ayarlara giriş yapın.

Sohbetler ayarına giriş yapın

Ayarlar içerisinde Sohbet ayarları bulunuyor. Sohbet ayarları sayfasına giriş yapın.

Sohbet Yedeği ayarına giriş yapın

Sohbet ayarları içerisinde Sohbet Yedeği ayarları mevcut. Bu ayarların içerisine girin.

WhatsApp yedekleme ayarlarını yapılandırın

WhatsApp yedekleme ayarlarının yapıldığı sayfaya girmiş olmanız gerekiyor. Burada yedeklemeyi açarak günlük yedek periyodunu seçin ve günlük WhatsApp yedeğini çalıştırın.

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda WhatsApp yedeğinizi düzenli olarak almış olacaksınız. Telefonunuzun sürekli internete bağlı olduğundan emin olun. Eğer internet bağlantınız olmazsa yedekleme tamamlanamayabilir.

WhatsApp Yedeklenmeyen Mesajları Geri Getirme
WhatsApp Yedeklenmeyen Mesajları Geri Getirme

WhatsApp sohbet yedeğinin önemi

WhatsApp sohbet yedeğinin önemi, kullanıcıların iletişim geçmişini koruması ve verilerini güvende tutması açısından büyük bir değere sahiptir. Bu yedeklemeler, WhatsApp mesajlarınızı, medya dosyalarınızı ve diğer verilerinizi korumanıza ve gerektiğinde geri yüklemenize olanak tanır.

İşte WhatsApp sohbet yedeğinin önemini açıklayan bazı ana noktalar:

Veri kaybını önler

WhatsApp sohbet yedeği, telefonunuzun veya WhatsApp uygulamasının yanlışlıkla sıfırlanması, cihazın kaybolması veya çalınması, uygulama güncellemeleri veya başka nedenlerle oluşabilecek veri kaybını önler. Eğer yedeğinizi düzenli olarak alırsanız, önemli mesajlarınızı ve medya dosyalarınızı geri yükleyebilirsiniz.

Telefon değişikliğinde geçiş sağlar

Eğer yeni bir telefon alıyorsanız veya telefonunuzun hafızasını sıfırlamak istiyorsanız, WhatsApp sohbet yedeği, tüm mesajlarınızı, gruplarınızı ve medya dosyalarınızı yeni cihaza aktarmanıza olanak tanır. Bu, iletişim geçmişinizi korumanızı ve yeni cihazınızda kaldığınız yerden devam etmenizi sağlar.

Hasarlı veya hatalı mesajları düzeltir

WhatsApp sohbet yedeği, hasarlı veya hatalı mesajları düzeltebilir. Örneğin, bir mesajı yanlışlıkla silerseniz veya bir grup sohbeti hatalı bir şekilde görüntüleniyorsa, yedeği geri yükleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Önemli bilgilerin saklanmasını sağlar

WhatsApp sohbet yedeği, önemli bilgiler içeren mesajları, fotoğrafları, videoları ve belgeleri saklar. Bu, işle ilgili veya kişisel önemli bilgilerinizi korumanıza yardımcı olur.

Uygulama sürümü veya cihaz değişikliklerinde uyumluluk sağlar

WhatsApp, zaman zaman uygulama güncellemeleri yayınlar ve bu güncellemeler yeni özellikler ve performans iyileştirmeleri içerebilir. WhatsApp sohbet yedeği, yeni uygulama sürümleri veya cihaz değişiklikleriyle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır, böylece güncellemeleri yaparken veya yeni bir cihaza geçerken sorun yaşamazsınız.

WhatsApp sohbet yedeği, WhatsApp Ayarları içinde bulunan “Yedekleme” özelliğiyle oluşturulabilir. Bu yedeklemeler, Google Drive (Android) veya iCloud (iOS) gibi bulut depolama hizmetlerine yapılabilir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın