VPN Nedir? Ücretsiz VPN Programları 2021

Virtual Private Network (VPN), sanal ağ üzerinden İnternet bağlantısı sağlayan programlara ve eklentilere verilen isimdir. Bu bağlantı sağlanırken şifreli bağlantı yöntemi kullanıldığı içinde normal bağlantı yöntemine göre çok daha güvenlidir. Ücretsiz VPN Programları 2021 adlı yazımızda ücretsiz indirip kullanabileceğiniz 3 adet programın tanıtımını yaptık.

Ücretsiz VPN Programları 2021
Ücretsiz VPN Programları 2021

VPN programları bilinenin aksine sadece yasaklı sitelere girmek için kullanılmaz. Bu programlar genellikle iş dünyasındaki çalışanlar tarafından da kullanılmaktadır. Örneğin, çalışanlar merkez ofislerindeki ağlarına bağlanmak için VPN programlarını kullanmak zorundadır çünkü bağlantının güvenliği açısından bu önlem genellikle bilişimciler tarafından tercih edilmektedir.

VPN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

VPN programlarını kullandığınız takdirde bağlandığınız İnternet sitesine kendi IP adresiniz üzerinden değil, VPN sunucusunun IP adresi üzerinden bağlanırsınız. Bu durumda sizin çok daha güvenli bir bağlantı yapmanıza olanak sağlamaktadır. Yine ilgili web sitesine güvenmiyorsanız veya kayıtlarınızın tutulmasını istemiyorsanız, VPN programlarını kullanabilirsiniz.

Ülkemizde bazı web sitelerine erişim engeli bulunmaktadır. Erişim engeli olduğu halde bir web sitesine girmek istiyorsanız da VPN programlarını kullanmak zorundasınız. Erişim engeli yani yasaklı sitelere DNS değiştirerek girme yöntemi geçmişte kalmıştır çünkü bir web sitesi engellenirken artık DNS sunucuları da buna eklenmektedir. Bu yüzden de bu web sitelerine giriş yapmak için mecburen VPN programı kullanmak zorundasınız.

VPN programlarında sunucu seçimleri bulunmaktadır. İngiltere, ABD ve Almanya gibi sunucuları seçerek hem mevcut konumunuzu gizler hem de girdiğiniz sitenin sunucusuna daha yakın bir bağlantı yapmış olursunuz. ABD’de yayın yapan bir web sitesine ülkemizden bağlantı yapmak ile ABD sunucusu seçilmiş VPN programıyla bağlantı yapmak arasında büyük hız farkları bulunmaktadır.

Yurt dışına seyahat eden kişilerde VPN programlarını kullanmaktadır. Örneğin, Çin’de Facebook, Instagram ve Google gibi web sitelerine erişim engeli bulunmaktadır. İş seyahati için Çin’e giden bir kişinin bu web sitelerine erişebilmesi için VPN programı kullanması zorunludur.

Netflix ve Spotify gibi ücretli platformlar konuma göre içerik tavsiyesinde bulunmaktadır. VPN programıyla konumuzu değiştirerek (İngiltere yaparak) farklı ülkelerin kullanıcılarına göre tavsiyeler alabilirsiniz.

Betternet - Ücretsiz VPN Programları
Betternet – Ücretsiz VPN Programları

1. Betternet VPN 6.7

Betternet VPN programı sadece 15.5 MB boyuta sahip ve Windows işletim sistemleri için özel olarak üretilmiş ücretsiz bir VPN programıdır. Program sayesinde erişim engeli olan sitelere girebilir ve kimliğinizi gizleyebilirsiniz. Programın kurulumu da kullanımı da oldukça kolaydır.

Betternet VPN Programını indirmek için ilgili bağlantıyı takip ediniz.

2. OpenVPN 2.4.6

OpenVPN programı da 4 MB boyuta sahip ve ara yüzü oldukça kullanışlı ücretsiz bir VPN programıdır. Tüm Windows işletim sistemlerinde çalışan OpenVPN ile engelli İnternet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

OpenVPN Programını indirmek için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Ultrasurf - Ücretsiz VPN Programları
Ultrasurf – Ücretsiz VPN Programları

3. UltraSurf 19.02

UltraSurf programı VPN’den daha çok yasaklı sitelere girmeye yarayan ücretsiz bir yazılımdır. Şifreleme ve IP gizleme özelliği bulunan program sayesinde bağlantılarınız çok daha güvenilir olmaktadır. Yine cookie (İnternet çerezleri) silme özelliği de ekstra olarak yer alan programın boyutu 3,4 MB ve tüm Windows işletim sistemi sürümlerinde çalışmaktadır.

Firefox ve Internet Explorer tarayacılarıyla uyumlu çalışan UltraSurf programını Chrome veya Opera tarayıcılarında çalıştırmak istiyorsanız tarayıcının Proxy ayar kısmında 127.0.0.1 ile 9666 portunu tanıtmanız gerekmektedir.

Programın çok güvenilir olmadığı birçok kaynakta belirtildiği için banka veya e-ticaret alışverişleriniz esnasında kullanmamanızı tavsiye etmekteyiz.

UltraSurf Programını indirmek için tıklayın.

Google Chrome tarayıcısında çalışan VPN programları için ilgili bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın