Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, bu sorunun cevabını vermek için sorulması gereken ilk soru, satın alınacak monitör oyun için mi yoksa farklı bir amaç için mi kullanılacak, sorusudur.

Örneğin, monitör oyun oynamak için alınacaksa 1ms gecikme süresine sahip bir monitör tercih edilmeliyken, sadece film izlemek için monitör alınacaksa 5ms gecikme hızına sahip bir monitör tercih edilmelidir.

monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler
monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ekran Tepki Süresi

Ekran tepki süresi monitör seçilirken dikkat edilmesi gereken en temel kıstastır. Oyuncular için 1ms tepki süresine sahip monitörler seçilmeliyken, internet kullanımı için kullanılacak bir monitörün tepki süresi 5ms olabilir.

5ms 21,5 inç boyuta sahip bir monitörün fiyatı 670 TL iken, 1ms 21,5 inç boyuta sahip bir monitörün fiyatı ise 800 TL’den başlamaktadır. İki monitörün boyutları aynı olsa da fiyatları arasında 130 TL’den fazla fark bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı, monitörü almadan önce tepki süresi saniyesine karar vermek fiyat/performans açısından en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Ekran Boyutu

Ev kullanıcıları için 21,5 inç boyuta sahip bir monitör idealken, oyuncuların kullanacağı monitörün en az 24 inç boyuta sahip olması gerekmektedir. Ev kullanıcıları 5ms tepki süresine sahip bir monitör seçerek 1ms monitörle aradaki fiyat farkına 24inç boyuta sahip bir monitör satın alabilir.

Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yenileme Hızı

Monitörlerin özelliklerine göre yenileme hızları da birbirinden farklıdır. 60 Hz veya 75 Hz yenileme hızı normal bir ev kullanıcısı için yeterlidir. 144 Hz yenileme hızına sahip monitörler ise oyuncular tarafından tercih edilmektedir. Yenileme hızı, oyunlardaki FPS değeri açısından önemlidir.

Masaüstü bilgisayarların herhangi bir oyunda 200 FPS alması tek başına bir anlam ifade etmez. Masaüstü bilgisayar 60 Hz yenileme hızına sahip bir monitör ile beraber çalışıyorsa kullanıcının görüntüleyeceği FPS maksimum 60’dır. Bu yüzden yüksek donanımlara sahip bir masaüstü bilgisayar kullanıcıları 144 Hz monitörler tercih etmek zorundadır.

Bağlantı

VGA tipi bağlantıların teknolojisi oldukça eskidir. Yeni üretilen tüm monitörlerde HDMI ve DVI bağlantılar bulunmaktadır. Masaüstü bilgisayarınızın ekran kartında HDMI çıkış varsa HDMI çıkışı olan herhangi bir monitör tercih edebilirsiniz. Eğer ekran kartınızda sadece DVI çıkışı mevcutsa monitörünüzü de DVI çıkışlı tercih etmelisiniz aksi takdirde görüntü sağlamak için dönüştürücü kullanmak zorundasınız. Oyuncular içinde DVI çıkış daha fazla performans sağladığı için genellikle oyuncu monitörlerinde HDMI’ya ek olarak DVI çıkışta bulunmaktadır.

En Uygun Monitörler
En Uygun Monitörler

Ekran Çözünürlüğü

Ekran çözünürlüğü olarak 1920×1080 piksel hem oyuncular için hem de ev kullanıcıları için yeterlidir. Çözünürlük desteği arttıkça monitörün fiyatı da artacaktır. Yine ekran kartınızın desteklediği çözünürlüğün üzerinde bir monitöre sahip olmanız size herhangi bir avantaj sağlamayacaktır.

Ekran Tipi

IPS ekranlar Led ekranlara oranla çok daha net görüntü kalitesi sağlamaktadır. Oyun oynayanlar için TN Panel ekranlar uygunken ev kullanıcıları için IPS ekran yeterlidir.

Diğer Özellikler

Bazı monitörlerde harici hoparlör bulunmaktadır. Ekstra hoparlör kullanmak istemiyorsanız seçeceğiniz monitörü hoparlör destekli tercih edebilirsiniz. Yine dokunmatik ekran özelliklerine sahip monitörlerde bulunmaktadır fakat bu teknolojinin de maliyeti yüksektir.

3D desteği de son zamanlarda popüler hale gelen bir teknolojidir. 3D destekli monitörlerde oyun keyfi üst seviyeye çıktığı için genellikle oyuncular tarafından tercih edilmektedir.

Yorum yapın