Başlangıç Mobil Cihazlar Telefondaki Numaraları Sim Karta Aktarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefondaki Numaraları Sim Karta Aktarma İşlemi Nasıl Yapılır?

0

Telefondaki numaraları sim karta aktarma, telefonda yaşanabilecek arıza durumlarında numaraların kaybolmaması adına gerçekleştirilen bir işlemdir. Telefon hafızasında kayıtlı olan numaralar, sim kart hafızasına taşınarak farklı telefonlarda da kullanılabilir duruma getirilmektedir.

Telefondaki Numaraları Sim Karta Aktarma
Telefondaki Numaraları Sim Karta Aktarma

Cep telefonlarında karşılıklı iletişimin sağlanabilmesi için telefon numaraları kullanılmaktadır. Telefon numaraları aracılığıyla kişilere ulaşılmaktadır. Telefon numaraları, kişilerin telefon kimliği niteliğinde görülmektedir. Bir kişiye ulaşabilmek için telefon numarasının mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Bu sebepten ötürü telefon numaralarının depolanması ve korunması son derece önemli bir durumdur. Eskiden telefon defterlerine yazılarak muhafaza edilen telefon numaraları, artık telefonun rehberinde muhafaza edilmektedir. Bu muhafaza yöntemi, sanal bir yöntem olduğundan dolayı zaman zaman aksaklıkların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Yaşanabilecek aksaklıklardan etkilenmemek adına telefon numaralarını yedeklemek gerekmektedir. Bu sebepten ötürü telefondaki numaraları sim karta aktarma işlemi gerçekleştirilmektedir. Böylelikle telefonda arıza meydana geldiğinde, sim kart aracılığıyla telefon numaralarına yeniden erişim sağlanabilecektir.

Telefondaki Numaraları Sim Karta Aktarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Teknolojik cihazlarda sıklıkla donanımsal ve sistemsel sorunlar meydana gelebilmektedir. Meydana gelen sorunlar, cihaz içerisinde depolanan birçok veriye erişimi engelleyebilmektedir. Cep telefonlarında da bu duruma sıklıkla rastlanmaktadır. Cep telefonunda meydana gelen arızalar sebebiyle içerisinde depolanan birçok veri kullanılamaz hale gelmektedir. Bu tarz durumlarla karşılaşan kullanıcılar, bu durumlardan ders alarak ilerleyen süreçte ona göre bir yöntem izlemektedir. Telefon numaralarının kaybolmaması adına yedeklenmesi de bu kapsamda sayılabilmektedir. Kullanıcılar, telefondaki numaraları sim karta aktarma yoluyla yedeklenmesini sağlamaktadır. Kısaca uygulanış biçimi şu şekildedir:

 • Telefonunuzun rehber kısmına giriniz.
 • Rehber içerisindeki “Ayarlar” menüsüne ulaşınız.
 • Ayarlar menüsü içerisindeki “Dışa Aktar” kısmını bulunuz.
 • Dışa aktar işleminin yapılacağı konumu sim kart olarak seçiniz.
 • Sim karta aktarılacak olan numaraları tercih ederek işlemi tamamlayınız.

Her telefon modelinin rehber ve ayarlar menüsü farklıdır. Farklı olması sebebiyle direkt olarak bir anlatım gerçekleştirmek mümkün değildir. Fakat yapılacak işlem her rehber menüsünde aynı prensipte ilerlemektedir. Bu sebepten ötürü, izlenecek olan adımlar genel çerçeveyle birlikte ifade edilmiştir.

Telefondaki Numaraları Sim Karta Yedekleme – Mobil Uygulama

Cep telefonu markaları, üretmiş oldukları hemen hemen her telefon modelinde farklı bir görünüm kullanmaktadır. Bir önceki modelde eksik olduğu tespit edilen özellikler yeni modele eklenirken, ihtiyaç duyulmayan veya hedeflenen memnuniyeti gösteremeyen özellikler ise kaldırılmaktadır. Böylesine bir değişimin sürekli olarak yaşanıyor olması, telefondaki numaraları sim karta aktarma gibi konularda sabit anlatımların yapılamamasına sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü, her telefon modelinde aynı görünümle çalışan mobil uygulamalar anlatılmaktadır. Bu kapsamda anlatılacak olan mobil uygulamanın ismi “Contacts and SIM Transfer”dir. Google Play Store uygulamasının yaptığı otomatik Türkçeleştirme sebebiyle “Kişiler ve SIM Aktarma Telefon Numarası” ismiyle görüntülenmektedir. Uygulamanın kullanımı şu şekildedir:

rehber aktarma işlemi
rehber aktarma işlemi
 • Google Play Store uygulamasını açınız.
 • Kişiler ve SIM Aktarma Telefon Numarası” isimli uygulamayı bulunuz. Benzer uygulamalarla karıştırmamak adına üretici firmanın “Common tools” olduğundan emin olunuz.
 • Uygulamayı indirerek açınız.
 • Açılan ilk ekranda “Phone” ve “Sim Card” şeklinde iki farklı sekme olduğunu göreceksiniz. Phone sekmesinde bulunan numaraları sim kart içerisine aktarma için yan taraftaki ok simgesine tıklayınız.
 • Tıklanan simgeler tik işaretine dönüşecektir. Tik işaretine dönüştükten sonra “Sim Card” sekmesinin yanında sayıda artış meydana gelecektir.
 • Telefon hafızasında yer alan tüm numaraları sim karta aktarmak için “Copy all contacts to SIM card” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Telefondaki numaraları sim karta aktarma konusu kapsamında tavsiye edilen uygulama, sık sık reklam gösterimi yapmaktadır. Reklam gösterimlerinin çoğu video içerikli olmaktadır. Ve reklamı geçmek için bir süre beklenmesi gerekmektedir. Reklam gösterimlerinden rahatsızlık duyuyorsanız, cep telefonunuzun internet bağlantılarını kapatınız. İnternet bağlantınız bulunmuyorken aktarma işlemini gerçekleştiriniz.

Olası durumlara karşı cep telefonlarındaki rehberin yedeklenmesi son derece önemlidir. Cep telefonları arızalandığında verileri kurtarmak bazen imkansızdır. Bu yüzden verilerin harici ortama yedeklenmesi önerilir. Verilerin bulut ortamına yedeklenmesi en güvenli yedekleme yöntemlerindendir. Rehber ile ilgili diğer içeriklerimizi aşağıdaki bağlantılardan görüntüleyebilirsiniz:

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!