Telefonda yer açma işlemi nasıl yapılır? ✔️ 2023

Fotoğraflar, videolar, ekran görüntüleri ve daha birçok dosya, ne kadar büyük olursa olsun telefon belleğinin dolmasına neden oluyor. Görüntü kaliteleri yükseldikçe, telefonların dahili bellek kapasiteleri de bir o kadar hızlı bir şekilde doluyor. “Telefonda yer açma işlemi nasıl yapılır?“, telefonu uyarı vermeye başlayanların en çok merak ettiği soruların başında geliyor.

İster 32 GB, ister 128 GB olsun; belirli bir süre sonra güncelleştirmeler ve dosyaların birikmesi ile birlikte telefonun dahili belleği uyarı vermeye başlıyor.

Anıların olduğu fotoğrafları, saklanmak istenen videoları veya önemli belgeleri silmek zorunda kalmak can sıkıcı bir durum. Silmek yerine başka ne tür seçenekler var, telefonda yer açma nasıl yapılabilir diye merak edenler için, önerilen farklı seçenekler mevcut. Telefonunuzun işletim sistemine göre seçenekler farklılık gösterebiliyor.

Telefonda yer açma işlemi nasıl yapılır?
Telefonda yer açma işlemi nasıl yapılır?

Android Telefonda Yer Açma

Telefonda yer açmanın bir dizi yöntemi bulunur. Bu yöntemler temelde şu şekilde listelenebilir;

  • Bulut depolama yedekleri
  • Bilgisayara ya da tablete yedekleme
  • USB Belleğe yedekleme
  • Hafıza kartına yedekleme

Bu dört ana yedekleme modeli ile telefondaki verileri yedekleyebilir ve telefonda boş depolama alanı oluşturabilirsiniz.

telefonda yer acma android
telefonda yer acma android

Bulut Depolama Yedekleri

Telefonunuzdaki pek çok dosya bulut depolama hizmetlerine yedeklenebilir. Android tarafında en çok tercih edilen bulut depolama hizmeti Google Drive’dır. iOS tarafında ise en çok bilinen ve kullanılan bulut depolama ve bulut yedekleme hizmeti iCloud’dur.

Tüm bulut depolama hizmetleri hakkında bilgi almak için ilgili içeriği ziyaret edebilirsiniz.

Bulut Depolama Yedekleri

Telefonunuzda bulundan dosyaları bulut depolama hizmetinize yükleyerek telefonunuzdaki dosyaları silebilirsiniz. Dosyalarınızın bu hizmetlere yüklendiğinden emin olmanız gerekir. Emin olmadan dosyalarınızı silmemelisiniz.

Bilgisayara ya da tablete yedekleme yapmak

Telefonunuzdaki büyük dosyaları bilgisayarınıza ya da tabletinize aktarabilirsiniz. Android telefon kullanıyorsanız USB kablosu ile dosyalarınızı bilgisayara aktarabilirsiniz. iOS kullanıcıları Airdrop teknolojisi ile kablosuz olarak dosyalarını MAC bilgisayarına aktarabilir.

Bilgisayara ya da tablete yedekleme yapmak

Çapraz platformlar arasında dosya transfer etmek için (iPhone’dan Windows bilgisayara, Android’den MAC bilgisayara gibi) yardımcı programlar kullanılabilir. Bu programlar iOS için iTunes ve alternatifleri, Android için Android Dosya Aktarımı ve alternatifleri olarak karşımıza çıkar.

Telefonda yer açma aşamalarının vazgeçilmez parçası olan harici bir depolama aygıtına yedekleme yapmak son derece önemli. Olası durumlarda en hızlı ve kolay yedekten geri dönme işlemi bu yöntem ile mümkündür.

USB Belleğe Yedekleme

Telefonda bulunan dosyalarınızın bir yedeğini USB belleğinize alabilirsiniz. Android telefonlarda OTG adı verilen çevirici ile USB to USB-C portları arasında iletişim sağlayabilirsiniz. Yani daha basit tabir ile, USB’yi telefona doğrudan takıp çalıştırabilirsiniz.

USB Belleğe Yedekleme

iOS için de Lightning girişe sahip USB modelleri mevcut. Telefondaki resim ve videoları USB ye kopyalayarak telefondaki kopyaları silebilirsiniz. Tabii ki elinizdeki tek yedeğin USB içerisinde olmamasına dikkat etmelisiniz. Birkaç farklı aygıta yedek almak verilerinizin kaybolma riskini azaltır.

Hafıza kartına yedekleme

En çok kullanılan telefonda yer açma metodu hafıza kartına yedekleme yapmaktır. Android telefonların genelinde harici depolama desteği bulunur. MicroSD kartlara dosya taşıyarak telefonun dahili depolama biriminde yer açılabilir.

Hafıza kartına yedekleme

Yine bu yer açma yönteminde verilerinizin kaybolmaması için diğer yedekleme yöntemlerinden en az birini daha kullanmanız tavsiye edilir.

Telefonunuzda Bellek Alanını Kontrol Edin

Samsung telefonunuzda bellekte bulunan analiz edilmiş dosyaları toplu görmek ve gereksiz dosyaları silmek için izleyebileceğiniz adımlar:

  • Adım 1: Ayarlar menüsüne giriniz
  • Adım 2: Pil ve cihaz bakımı kısmına tıklayınız
  • Adım 3: Açılan pencerede Depolama kısmına basınız
Telefonunuzda Bellek Alanını Kontrol Edin

Depolama kısmında telefonun içerisinde tam olarak ne kadar alan kullandığınızı görebilirsiniz. Uygulamalar, fotoğraflar ve videolar gibi kategorileri inceleyebilirsiniz. Ayrıntılı olarak inceleyip tek tek dosyaları veya verileri silme imkanı tanınıyor.

Xioami telefonunuzda ise bu tür ayrıştırma işlemleri için menü içerisinde yer alan Güvenlik uygulamasına girmeniz gerekiyor. Güvenlik’in içinde yer alan Temizleyici kısmında gereksiz dosyaları silebiliriz. Yine Dosyalar kısmına girerek toplu halde depolanan verileri listeleyebilirsiniz.

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Anlık merak ve istekle yüklediğimiz ancak daha sonra kullanmayı bıraktığımız uygulamalar güncellemelerle birlikte büyük yer kaplayabiliyor. Bu nedenle uygulamalar kısmını gözden geçirerek kullanmadığınız ve işe yaramayan uygulamalarınızı silebilirsiniz.

SD Kart’a Taşıma

Telefonda yer açma işlemi için en kolay yöntemlerden biri SD kart takmak. Günümüzde çoğu telefon 128 GB’a kadar olan SD kart boyutunu destekliyor. Fotoğraflarınızı, videolarınızı ve bazı dosyalarınızı SD karta taşıyabilirsiniz. Böylelikle belleğinizde hatırı sayılır ölçüde yer açabilirsiniz.

Bulut Uygulamalarından Yararlanma

Dosyalarınızı bulut uygulamalarından faydalanarak saklayabilirsiniz. En çok tercih edilen uygulamalar:

IOS Telefonda Yer Açma

telefonda yer acma iphone
telefonda yer acma iphone

iOS iletim sistemine sahip iPhone ve iPad’ler aynı metot ile dosya depolar. Bu yüzden iki aygıt türünde yer açmak için aynı işlemler uygulanabilir.

iOS cihazlarda Fotoğraflar uygulamasına girin ve listelenen fotoğraf ve videoları inceleyin. Gereksiz olanları silin. Albümlere giderek çöp kutusuna erişin ve çöpteki ögeleri silin.

Fotoğraflar ve videolardan sonra en fazla yer kaplayan veri türleri uygulama verileridir. Uygulama verilerini temizlemek Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı yolunu izleyin. Burada en çok yer kaplayan uygulamaları bulabilirsiniz.

iphone telefonda yer açma

Bu uygulamaların verilerini silmek için uygulamayı kaldırıp tekrar yükleyebilirsiniz. (Uygulamalara tekrar giriş yapmanız gerekir.)

Sakladığınız Dosyaları Gözden Geçirin

iPhone telefonlarda telefonda yer açma işlemi için depolama alanını görebileceğiniz adımlar:

  • Adım 1: Ayarlar’a gidiniz
  • Adım 2: Genel kısmına giriniz
  • Adım 3: Açılan menüde iPhone Depolama kısmına tıklayınız
iphone telefonda yer açma

Girdiğiniz menüde karşınıza renk kodlu bir çubuk grafik çıkacaktır. Çubuk grafiğin altında, yer açmak için öneriler göreceksiniz. Grafiğin altında ise, telefonunuzdaki tüm uygulamaları ve verileri ve ne kadar alana sahip olduklarını gösteren daha ayrıntılı bir liste bulacaksınız. Buradan gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Gereksiz Uygulamaları Silin

Uygulamalar listenizi gözden geçirerek, aylarca hiç kullanmadığınız veya çok nadir işinize yaradığı için tuttuğunuz uygulamaları silerek telefonunuzda yer açabilirsiniz.

Nasıl yapılabileceği hakkında detaylı bilgi için ziyaret edebileceğiniz diğer içeriğimiz: iPhone Uygulama Tamamen Silme (Kalıcı)

Bulut Hizmetlerinden Yararlanın

Birçok bulut uygulamasından yararlanarak dosyalarınızı bulut hesaplarında saklayabilirsiniz. Böylece her zaman her yerden dosyalarınıza ulaşım da sağlayabilirsiniz. iPhone için kullanabileceğiniz en iyi seçenekler:

Telefonda Yer Açma ve Hafıza Artırma Yöntemleri Neler?

Telefonda uygulama silmeden yer açma yöntemlerinden bahsettiğimiz bu içerikte iPhone, iPad, Samsung, OPPO, Xiaomi, Huawei ve diğer akıllı telefonlar için öneriler bulunur. Depolama alanı nasıl boşaltılır sorusuna da yanıt verdiğimiz içeriğimizde Android telefonda yer açma hakkında da detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Önemli verilerinizi farklı farklı depolama aygıtlarına yedeklemeniz, verilerinizin güvenliği açısından önemlidir. Fakat kaybolma riskini ortadan kaldıracağım diye verilerinizin ele geçirilme riskini de arttırmayın. Yedeklemelerinizi şifreleyerek saklamanızı öneririz.

Verilerinizin değerini kaybedince daha çok anlıyorsunuz. Bu yüzden verilerinizi kaybetmeden yedekleyin ve şifreleyin.

Yorum yapın