Güncellemeler telefonu yavaşlatır mı hızlandırır mı? ✔️ 2023

Güncellemeler telefonu yavaşlatır mı hızlandırır mı? hiç merak ettiniz mi? Telefonların güncellemeler ile daha mı iyi yoksa daha mı kötü çalıştığını, güncellemelerin tam olarak ne işe yaradığını, nasıl güncellendiğini ve güncelleme sırasında nelere dikkat edildiği gibi bilgileri bu yazıda ele alıyor olacağım…

Güncellemeler telefonu yavaşlatır mı hızlandırır mı?

Telefon güncellemeleri birçok sebep ile sunulabilmektedir. Bazı hataları gidermek ve daha kararlı bir telefon deneyimi yaşatmak için yapılmış girişimler, güncellemenin telefonunuzu yavaşlatmasına sebep olabilir.

Fakat hız optimizasyonları içeren bir güncelleme telefonunuzu hızlandırabilir. Yani bir güncellemenin hızlandırma yada yavaşlatma gibi özel bir amacı bulunuyorsa güncellemeden önce telefonunuzun hızlanacağını ya da yavaşlayacağını anlayabilirsiniz.

Her güncelleme hızlandırır, her güncelleme yavaşlatır diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Güncellemeler çeşitli iyileştirmeleri içeren, donanım ve yazılım konusunda daha da geliştirilmiş bir telefon kullanmanızı sağlayan yazılım kurulumlarıdır.

Güncellemeler telefonu yavaşlatır mı
Telefonumu nasıl güncellerim?

Android ve iOS kullanıcıları için telefonları güncellemek oldukça kolay. Eğer bildirim panelinizde herhangi bir güncelleme bildirimi görünmüyor ise Ayarlar>Cihaz hakkında> Yazılım güncelleme (Android) ve Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme (ios) yolunu izleyerek yazılım güncellemesi olup olmadığını sorgulayabilir, eğer var ise güncellemeyi buradan yapabilirsiniz. Güncelleme yaparken şarj cihazınızın takılı olmasına yada şarjınızın en az %50 olmasına (Batarya Sağlıklı olmalı) dikkat etmelisiniz.

Güncellemeler telefonu yavaşlatır mı

Kaçak diye tabir edilen sahte telefonlar ve işletim sistemleri için genelde güncelleme gelmez. Hoş, güncelleme gelebilmesi için gereken işletim sistemini bile taşımazlar. Siz siz olun kaçak göçek işlerle uğraşmayın. Orijinal telefon alın ve keyfini sürün. Orijinal telefonların güncellemesi sadece bir iki dokunuş ile gerçekleşir. Daha güvenli sonuçlanır ve hata alma oranınız daha düşüktür.

Yazılım güncellemesi hakkında sıkça sorulan sorular;

  • Güncelleme gerekli midir?

Evet gereklidir, her güncelleme yenilik ve çeşitli iyileştirmeler içerir. Mevcut hataları da gidermek için güncelleme yapılmalıdır.

  • Yazılım güncellemesi yapılmazsa ne olur?

Güncelleme yapılmadığında teknolojiye ayak uydurmanız daha da zorlaşır. Yeniliklerden faydalanamaz, hatalardan kurtulamaz ve iyileştirmeleri telefonunuzda kullanamazsınız.

  • Yazılım güncellemesi zararlı mıdır?

Güncellemeler zararlı değildir, fakat yazının başlarında belirttiğim gibi güncelleme esnasında şarjınız biter, telefonunuz orijinal değildir yada başka bir sorun ile karşılaşırsanız cihazınız brick olabilir.

Telefon güncellemelerinin ne işe yaradığını, nasıl yapıldığını ve güncelleme yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden kısaca bahsettik. Umarım faydalı bulur ve sağlıklı bir şekilde telefonunuzu güncelleyebilirsiniz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

“Güncellemeler telefonu yavaşlatır mı hızlandırır mı? ✔️ 2023” üzerine 4 yorum

  1. Benim galaxy a20 var en son yazılım güncellemesini yaptıktan sonra telefon yavaşlamaya başladı güncellemeden önce hızlıydı çabuk fark edilir birsey. üstelik o güncellemeden sonra navigasyon tuşları herhangi bi uygulamadan çıktıktan sonra geç gelmeye başladı güncellemeden önce böyle bir sorun yoktu

    Cevapla

Yorum yapın