Şifre Saklama Programları Güvenli Mi?

Şifre saklama programları son günlerde oldukça revaçta. Pek çok platform için kullandığımız şifrelerin farklı olması güvenlik odaklı düşünüldüğünde avantajlı olsa da akılda tutmak bazen zor olabiliyor. Tam da bu durumlar için üretilmiş olan şifre saklama programları güvenli mi? Güvenli ise ne kadar güvenli gelin hep birlikte bu sorulara cevap bulalım…

Şifre Saklama Programları Güvenli Mi?

şifre saklama programları güvenli mi
şifre saklama programları güvenli mi

Şifre saklama programları seçimlerinize göre güvenlidir ya da güvenli değildir. Daha önce yazmış olduğumuz şifre yönetici programları konumuzda 10 adet şifre yönetici programı listelemiştik. Bu listede bulunan programları bizzat deneyimlediğimiz için zaman içerisinde hangi şifre saklama programının daha güvenli olduğunu deneyimleme fırsatımız oldu.

Şifre saklama programları ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de şifre saklama programlarının güvenli olup olmadığı. Şifre saklama programlarına güvenilen şifrelerin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi gerekir. Hatta bu şifrelerin kimsenin eline geçmemesi gerekir. Bu yüzden şifre saklama programlarının bu şifreleri çeşitli güvenlik önlemlerine tabii tutması gerekir.

Bu şifre saklama protokollerini uygulayan şifre saklama programları güvenlidir. Şifre saklama programlarının güvenli olup olmadığını anlamak için bu programların şifreleri ne şekilde sakladığı bilinmelidir.

Şifre saklama programlarının güvenliği şifreleri saklama metotlarına göre değişir. Öncelikle şifrelerin şifrelenerek kayıt altına alınması gereklidir. Genelde şifre saklama programlarının kullandığı şifreleme standardı AES olarak bilinir. AES bir şifreleme standardı olarak bilinir. Pek çok şifreleme metodunu içerir. Güvenli bir şifreleme önlemidir. AES ile şifrelenmiş verilerin kırılması günümüz teknolojisi ile imkansıza yakındır.

Şifre saklama programlarının daha güvenli olması için bu tür şifreleri sunucularında ya da güvenliği zayıf ortamlarda barındırmaması gerekir. Ücretli ve ücretsiz olarak sunulan şifre saklama programları çeşitli güvenlik önlemleri içeriyor olsalar bile güvenlik en temel olarak bireylerin kendi iradelerinde mümkün olur. Her birey kendi güvenliğinden sorumlu olduğu için internette güvende olmanın yolları iyice araştırmalı ve çeşitli önlemler alınmalıdır.

Ayrıca sitemizde bulunan şifre kırma yöntemleri konusu detaylı olarak okunmalı ve bu konuda araştırmalar yapılmalıdır. Bu konulara hakim olan bireylerin şifrelerini kolaylıkla kaptırmadıkları bilinir. Kötü niyetli saldırganlar genelde bilgisiz kitleleri ya da bireyleri hedef alarak saldırı düzenler.

Özetle Şifre saklama programlarının içerisinde bulunan şifrelerin şifrelenmiş olarak tutulduğundan emin olun. Ayrıca sürekli güncelleme alan şifre saklayıcı programlar daha güvenlidir. Bunların yanı sıra şifrelerinizi uzak sunucuda depolamayan şifre saklama programlarına bir tık daha güvenebilirsiniz. Tüm bu özelliklerin çok daha fazlasını içeren en güvenli şifre saklama programlarını buradaki makalede listeledik. Buradaki listeden size en uygun geleni kullabilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın