Başlangıç Haber Apple Ortak Şarj Portuna mı Geçiyor?

Apple Ortak Şarj Portuna mı Geçiyor?

0

Ortak şarj portu tanıtan Avrupa Birliği’ nin Apple ile arasındaki mücadele devam ediyor. Apple hariç tüm büyük üreticiler Avrupa Birliği’ nin ortak şarj portu tasarısını kabul etti.

Android Central  yetkilileri birliğin 2020 yazına kadar yeni yönetmelikleri uygulayacağını söyledi. Beklentiler ise Apple’ ın yeni düzenlemeye karşı yasal bir süreç başlatacağı yönünde, Android üreticileri cihazlarında USB-C portunu destekleyen akıllı telefonlar yapmaya başladılar bile.

apple şarj
apple şarj

Daha önceden yine Apple tarafından kabul edilmeyen microUSB şarj portunu Android akıllı telefon üreticileri üretmişlerdi.Ancak Apple ürettiği Macbook Pro dizüstü bilgisayarlarda ve yeni İPad Pro’ da USB-C şarj portunu benimsemişti.

Avrupa Birliği ayrıca, önümüzdeki dönemde üreticilerin kablosuz şarj etmeye geçmelerini hızlandırmak için bir girişimde bulundu. Üreticilerin çoğu kablosuz şarj alternatiflerine yönelmeye başladı.

Avrupa Birliği, tabletler ve  akıllı telefonlar dahil olmak üzere piyasada bulunan tüm cihazlar için ortak bir şarj portu talep etti. Apple, Avrupa Birliği’nin talebine cevap verdi ; fikrin yeniliğini öldürebileceğini ve binlerce insanın şarj  kablolarını ve konektörlerini atması gerektiği için büyük miktarda elektronik atık üreteceğini söyledi.Şirket ayrıca, şarj iletkenlerini atmanın çevresel ve ekonomik bir kriz yaratacağını söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!