Godaddy: Alan Adı Satma İşlemleri

Dünyanın en büyük alan adı kayıt kuruluşu Godaddy Inc. üzerinde açık artırma ve doğrudan satış yöntemleri ile domain listelemek, satışa çıkarmak mümkün. Dünyanın en büyük ikinci el alan adı pazarına da sahip olan GoDaddy üzerinde alan adımızı nasıl satabileceğimizi bu yazıda öğreniyor olacağız.

GoDaddy Alan Adı Satma İşlemleri

Godaddy üzerine kayıtlı olan bir alan adını satışa çıkarmak için öncelikle bir GoDaddy Açık Artırmaları hesabınızın olması gerekiyor. Bu hesabı bugünün tarihi ile 14,99 TL/yıl tutarında satın almanız gerekiyor.

Alan adı açık artırmaları nedir?

Alan adı açık artırmaları, alan adı sahiplerinin alan adlarını istedikleri fiyata ve yönteme göre satışa çıkarması, alan adı alıcılarının da satışa çıkan bu alan adlarını satın alması için kullanılan bir alan adı alım-satım sürecidir.

Alan adı açık artırmaları son zamanların en popüler yatırımlarından biri olabilir. Zira alan adı açık artırmalarının üyeleri oldukça fazla ve burada listelenen alan adlarının sayısı da göz ardı edilmeyecek kadar fazla. Bu durum alan adı açık artırmalarının pazar payının ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

Bu pazarda kar elde etmek isteyenler domain alıp satmak için bazı girişimlerde bulunuyor. Bu girişimlerin ilk adımı da sizlerin de yapmış olduğu gibi bir alan adı satın almak. Satın aldığınız bu alan adlarını nasıl satışa çıkaracağınızı resimli olarak anlatmaya başlayalım.

GoDaddy Alan Adı Satma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Godaddy üzerine kayıtlı olan bir alan adını satışa çıkarmak için öncelikle bir GoDaddy Açık Artırmaları hesabınızın olması gerekiyor. Normal üyeliğinizin içerisinden GoDaddy Açık Artırmaları etkinleştirdikten sonra;

  1. Alan Adlarım sayfasına giriş yapın
GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma
  1. Menü üzerinde bulunan Al & Sat > Açık Artırma Listeleri ögesine tıklayın
GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma
  1. Sayfanın başında bulunan Alan Adı Listele butonuna tıklayın
GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma
  1. Açılan sayfada Alan Adı Listele bölümüne listelemek ve satışa çıkarmak istediğiniz alan adını girerek hangi usule göre satmak istediğinizi Liste Türü Seçin alanından seçin. Alan adınızı satışa çıkardığınızda ödeme almanız gerekecektir. Bu ödemeyi almak için de bir hesap değişikliği yapmanız gerekiyor. Hesap Ayarları > Ödeme Yapılacaklar sayfasından Alacaklı Ekle butonunu kullanarak bir alacaklı hesabı ekleyebilirsiniz. Alacaklı hesabı ekledikten sonra işlemlere devam edebilirsiniz.
GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma

Alan adınızı yazdığınızda listeden seçmeniz gereken şu 4 farklı tür bulunmaktadır:

  • Fiyat Teklifi / Karşı Fiyat Teklifi
  • Şimdi Satın Al ile Fiyat Teklifi / Karşı Fiyat Teklifi
  • Yalnızca Şimdi Al
  • 7 Günlük Genel Açık Artırma

Bu türler arasından size en uygun olanı belirleyerek satış işlemlerine devam edebilirsiniz.

Liste (Açık Artırma ve satış) türünü seçtikten sonra açılan bölüme gerekli bilgileri giriyoruz. Anlatıma Yalnızca Şimdi Satın Al seçeneği ile devam ediyorum. Diğer türler için girilmesi gereken bilgiler farklıdır.

GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma

Hemen yukarıdaki resimde fiyat alanı bulunuyor. Liste Ayrıntıları Ekle bölümü içerisinde bulunan bu alanları doldurun. Kategori alanında ilk sıraya domain kategorisini belirtin. İkinci kategori opsiyoneldir ve zorunlu değildir. Açıklama alanını doldurmak da opsiyoneldir.

GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma

Ödemelerin Alınması alanından önceden oluşturmuş olduğunuz ödeme profilinizi seçip sözleşmeleri kabul etmek için kutucuğu işaretleyin ve Son butonuna tıklayarak listeleme talebini gönderin. Daha sonra sayfanın üst kısmındaki menü ikonuna tıklayın ve Ürünlerimi Yönet sayfasına gidin.

GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma

Açılan sayfada Alan Adı Ürünleri bölümünde bulunan Açık Arttırma Üyeliği için Yönet butonuna tıklayın.

GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma

Açık Artırmalar sayfasında bulunan Satış Listesi menüsü altından Satılıyor ögesine tıklayarak satılan alan adlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma

Satış Listesi sayfasında alan adınızı göremiyor iseniz menü üzerinde bulunan Beklemede sekmesini tıklayın. Yeni yapılan başvurular bir süre beklemeye alınıyor ve onaydan geçiyor.

GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma

Tüm bu işlemlerden sonra alan adımız satışa çıkmış oluyor.

GoDaddy Alan Adı Satma
GoDaddy Alan Adı Satma

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere alan adımızı satışa çıkarabildik. Her bir alan adınız için bu işlemleri yaparak elinizdeki alan adlarını satışa çıkarabilirsiniz. Bu konuda aldığım birkaç talepte insanlarımızın alan adlarına yatırım yapmak istediğini açık bir şekilde gördüm. Eskiden olduğu kadar büyük bir pazar olmasa da yeni markaların kurulması ve yeni olayların yaşanması alan adı ticaretinin devam etmesini sağlıyor.

Bu yazıda  GoDaddy üzerinden alan adı satma işlemlerini resimli olarak anlatmaya çalıştık. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için lütfen yorum yapın.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

“Godaddy: Alan Adı Satma İşlemleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın