PDF Nasıl Yapılır? PDF Oluşturma Rehberi ✔️ 2023

PDF Nasıl yapılır sorusu, birçok bilgisayar kullanıcı tarafından araştırılan ve sorulan bir sorudur. Belgelerin hatasız ve düzgün bir şekilde paylaşılması, salt okunur olması ve boyutunun olabildiğince düşük olması istendiği için PDF kullanımı neredeyse zorunlu hale gelmektedir.

Fakat PDF yalnızca görüntüleme için hazırlanmış bir yazılım olduğu için, kişiler Word gibi programlar üzerinden oluşturduğu belgeleri nasıl PDF formatına çevirebileceklerini bilmiyorlar. Bu içeriğimizde sahip olduğunuz belgeleri nasıl PDF formatına çevirebileceğinizi göstermeye çalışacağız.

PDF Nasıl Yapılır? Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi
PDF Nasıl Yapılır? Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi

PDF Nasıl Yapılır?

PDF kelimesi, Adobe Acrobat Reader uygulamasında kullanılan ve .pdf uzantısına sahip, yalnızca okunabilir sayfaları içerisinde barındıran tüm belgelere verilen bir isim olarak kullanılmaktadır. Hazırlamış olduğunuz bir sunumu, bir raporu, bir tabloyu veya bir fotoğrafı PDF formatına dönüştürerek değiştirilmesini engelleyebilir ve hatasız bir şekilde incelenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yüzden hazırlamış olduğunuz önemli belgeleri PDF formatına çevirerek paylaşmak hem sizi daha profesyonel gösterir hem de bu belgeleri her türlü platformda sorunsuz bir şekilde incelemenize olanak sağlar. Bunun yanında PDF oluşturmak ve paylaşmak oldukça kolaydır. Eğer bilgisayarınızda PDF görüntüleme ve oluşturma yazılımlarını barındırıyorsanız işiniz çok daha kolay olacaktır.

Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi

Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi
Bilgisayarda PDF Oluşturma Rehberi

Bilgisayarınızdaki dosyalarınızı PDF formatına çevireceğiniz birden fazla yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden kendinize en uygun olanını belirleyerek hemen PDF dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. PDF Nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız aşağıdaki yöntemleri hemen inceleyebilirsiniz. Ayrıca PDF Dosya Boyutunu Küçültme Yöntemleri başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Microsoft Office Belgesini PDF Olarak Kaydetme

Bilgisayarınıza Microsoft Office programları bulunuyorsa ve bu programlar üzerinde oluşturduğunuz bir belgeyi PDF formatında kaydetmek istiyorsanız yapmanız gereken şeyler oldukça basit. Fakat PDF olarak kaydetmenin yanında normal olarak da kaydetmeyi unutmayın. Aşağıdaki örneğimizde Word kullanılmıştır ancak tüm Office programlarında aynı yolu izleyerek belgenizi PDF olarak kaydedebilirsiniz. (PowerPoint, Excel, Word)

Microsoft Office Belgesini PDF Olarak Kaydetme
Microsoft Office Belgesini PDF Olarak Kaydetme
 • Office dosyanızı açın.
 • Kaydetmek istediğiniz belgeyi açtıktan sonra sol üstten “Dosya” sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfada sol menüde bulunan “Farklı Kaydet” yazısına tıklayın.
 • Sayfanın sağ aşağısında yer alan “Gözat” ikonuna tıklayın ve dosyayı kaydetmek istediğiniz yeri seçin.
 • Seçme sayfasından çıkmadan dosyanızın ismini belirleyin ve altında bulunan “Kayıt Türü:” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan menüde “PDF” seçeneğini bulun ve seçin.
 • Kaydet butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Bu işlemlerden sonra seçtiğiniz konuma, kaydetmiş olduğunuz belge PDF formatında kaydedilecektir. Bu yöntem ile tüm Office dosyalarınızı PDF olarak kaydedebilirsiniz. Görüldüğü üzere oldukça kolay bir şekilde PDF dosyaları oluşturabilirsiniz.

PDF Nasıl Yapılır – PDF Dönüştürme Siteleri

Eğer Office yazılımlarına erişiminiz yoksa ve fotoğraf gibi diğer dosyalarınızı bu formata çevirmek istiyorsanız, çevrimiçi yöntemleri kullanabilirsiniz. İnternet üzerinde bulunan birçok ücretli ve ücretsiz dönüştürücü sitesi üzerinden istediğiniz her türlü dosyayı PDF formatına çevirebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi yalnızca bilgisayarda değil, internete erişimi olan her türlü cihazda kullanabilirsiniz.

PDF Nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak istediğiniz tüm dosyalarınızı PDF formatına çevirebileceğiniz çevrimiçi hizmetler şunlardır:

 • SodaPDF – Ücretsiz PDF Oluşturucu
 • PDF24 – Ücretsiz PDF Oluşturucu
 • FreePDFConvert
 • SmallPDF

Bu tür sitelerde yapmanız gereken tek şey, PDF dosyasına dönüştürülmesini istediğiniz belgelerinizi bilgisayarınızdan seçmek ve sisteme yüklemek olacaktır. Ayrıca PDFCreator ve Doro PDF gibi bilgisayarınıza indirerek PDF dosyaları oluşturmanızı sağlayan küçük yazılımlar da bulunmaktadır. Bu yazılımları indirerek de hızlı bir şekilde PDF oluşturma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yazdırma Yöntemi ile PDF Oluşturma

Yazdırma Yöntemi İle PDF Oluşturma
Yazdırma Yöntemi İle PDF Oluşturma

Bilgisayarınızdaki herhangi bir belgeyi .pdf olarak kaydetmenin bir diğer yolu da belgeyi yazdırmaya çalışmaktır. Herhangi bir resim, word, powerpoint sayfası, excel dosyasını .pdf olarak kaydetmek için belgeyi yazdır demeniz ve yazıcı listesinden pdf olarak kaydet seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

PDF yapma yöntemleri bunlarla da sınırlı değildir. Photohsop ve diğer tasarım programları da PDF yapmak için oldukça kullanışlıdır.

PhotoShop ile PDF Nasıl Yapılır?

Eğer ileri seviye PDF tasarımları oluşturmak istiyorsanız PhotoShop gibi güçlü grafik arayüz programlarını kullanabilirsiniz. Eğer PDF oluşturma amacınız tasarım odaklı sunumlar hazırlamak ise grafik arayüz programlarını kullanmanız gerekir.

Örneğin bir logo, broşür, herhangi bir tasarımı PDF formatında kaydetmek istiyorsanız şu basit adımları takip edebilirsiniz.

1. İlk olarak PhotoShop üzerinde yeni bir belge oluşturuyoruz. Baskı sekmesinden A4 formatını ya da istediğiniz bir ölçüyü seçebilirsiniz. A4 boyutları ile devam ediyoruz…

PDF Nasıl Yapılır? Photoshop

PDF dosyamızın içerisinde görmek istediklerimizi bu belge içerisinde oluşturuyoruz. Yazı yazmak, resim çizmek, fotoğraf yerleştirmek ve kompozisyon oluşturmak gibi sınırsız sayıda çalışma yapabilirsiniz. PDF dosyası oluşturmak için çalışma türü asla engel değil.

PDF Kaydetme Oluşturma

Çalışmamızı oluşturduktan sonra Dosya > Farklı Kaydet (CTRL + SHIFT + S) yolu ile dosyayı farklı kaydetmeye çalışıyoruz.

PDF Nasıl Yapılır? Photoshop

Dosya formatını Photoshop PDF olarak seçiyoruz.

PDF Kaydetme Oluşturma

PDF kaydetme işleminden önce birkaç ayar yapmamız gerekiyor. PDF hazır ayarında yüksek kalite seçerseniz dosya kayıpsız olarak kaydedilir. Eğer kalite önemli değilse buradan sıkıştırılmış PDF de oluşturabilirsiniz. Aşağıda okla gösterilen Photoshop Düzenleme özelliklerini koru ve Hızlı Web ön izleme için eniyileştir tiklerini kullanımınıza göre işaretleyin ya da kaldırın.

PDF Kaydetme Oluşturma

Dosya kaydedildikten sonra açıyoruz ve varsayılan PDF görüntüleyicimizde görünüyor. PDF oluşturma işlemi başarı ile sonuçlanmıştır.

PDF Nasıl Yapılır? Photoshop

PhotoShop gibi pek çok program bulunur. Bu programlar PDF oluşturmak için de kullanılabilir.

Telefondan PDF Nasıl Yapılır?

Telefonda PDF dosyası oluşturmak hızlı ve etkili bir pdf oluşturma yöntemidir. Bazı belgeleri kamera ile çekip PDF oluşturmanız için geliştirilmiş birkaç uygulama bulunur. En iyi 8 PDF Okuyucu Uygulama (Android) ✔️ listemizde bu uygulamalar hakkında detaylı bilgiler bulunuyor. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Listede bulunan PDF okuyucu uygulamalar aynı zamanda PDF oluşturmada da kullanılabiliyor.

Bu yazıda PDF nasıl yapılır sorusuna detaylı şekilde yanıt vermeye çalıştık. Umarız istediğiniz PDF dosyasını en kısa sürede oluşturabilirsiniz. Konu hakkındaki sorularınız için lütfen sayfa sonundaki yorum alanını kullanınız.

Yorum yapın