PDF Dosya Boyutunu Küçültme Yöntemleri ✔️ 2023

PDF dosya boyutunu küçültme yöntemleri nelerdir? Portable Document Format (PDF), platformlar arası taşınabilir ve yazdırabilir dosya biçimidir. Boyutu büyük olan PDF dosyalarını paylaşmak ve diğer sitelere yüklemek zordur. Bazı siteler yüklenecek dosya boyutlarını sınırlandırır. Bu durumda PDF dosya boyutunu küçültme yöntemleri kullanarak, site veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

PDF Dosya Boyutunu Küçültme Yöntemleri
PDF Dosya Boyutunu Küçültme Yöntemleri

PDF Dosya Boyutunu Küçültme Yöntemleri Nelerdir?

1 veya 2 görüntü içeren normal PDF dosyası 500 KB ile 1 MB arasındadır. Görüntü, yazı ve birden fazla sayfadan oluşan PDF dosyalarının boyutu büyüktür. Devlet ve özel kurumlar küçük boyutlu ya da sıkıştırılmış halde isterler. Online PDF araçları, program ya da manuel işlem yaparak PDF dosyalarını küçültebilirsiniz.

Online PDF Araçları

Online PDF Küçültme araçları sayesinde PDF dosyanızı sürükle bırak yöntemi ile küçültebilirsiniz. Bunu yapmak için örnek olarak şu siteye giriş yapın:

www.smallpdf.com/compress-pdf

online pdf sıkıştırma sitesi

Smallpdf internet sitesine girerek PDF dosyalarınızın boyutunu küçültebilirsiniz. Her türlü işletim sistemi ve tüm cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışır. Küçültme işlemi yapılırken DPI ve yazdırma seçeneğini azaltır. Ücretsiz sürümünü kullanarak %40, Pro sürümünü kullanarak %75 boyutunda küçültebilirsiniz.

 • Smallpdf internet sitesine girdikten sonra choose files butonuna basarak PDF dosyasını yükleyin.
 • Yükleme bittikten sonra basic compression seçeneğini seçerek choose option butonuna basın.
 • Karşınıza gelecek sayfada PDF dosyasını bilgisayarınıza indirme, düzenleme, mail gönderme ve sitelerde paylaşabilirsiniz.

Farklı bir Online PDF sıkıştırma – Küçültme sitesi

Her sitenin sıkıştırma algoritması farklı olabiliyor. Bu da PDF dosyanızdaki görüntü kalitesini farklı şekilde etkileyebiliyor. Bu sebeple farklı online PDF sıkıştırma – küçültme siteleri öneriyoruz. Diğer öneri site ise:

www.pdfaid.com/compress-pdf-file.aspx

online pdf sıkıştırma sitesi

PDF dosyalarını küçültme işlemini online olarak yapacak bir diğer site ise, pdfaid.com’dur. Sıkıştırma ve boyutlandırma işlemlerini yapmanıza imkân tanır.

 • Pdfaid internet sitesine giriş yapın.
 • Select PDF file butonuna basarak PDF dosyasını yükleyin.
 • Sayfanın alt kısmında yer alan Compress PDF butonuna basın.
 • Download butonuna basarak PDF dosyasını bilgisayara kaydedebilirsiniz.

PDF Küçültme – Sıkıştırma sitesi

İlk iki siteyi herhangi bir sebepten dolayı beğenmediyseniz sizin için bir site önerimiz daha var.

https://www.ilovepdf.com/compress_pdf

PDF Küçültme - Sıkıştırma sitesi

Dosya boyutu, görüntü ve yazıların boyutunu küçültür. Ücretli ve ücretsiz sürümlerini kullanarak PDF dosya boyutunu küçültebilirsiniz. URL ve bilgisayarınızdaki dosyayı yüklemenize izin verir. Ücretsiz olarak 10 MB’a kadar dosya küçültebilirsiniz.

 • ilovepdf sitesine giriş yapın.
 • Select PDF Files butonuna basarak PDF dosyasını yükleyin.
 • Ya da sürükle bırak yöntemi ile PDF dosyanızı kırmızı alana sürükleyin.
 • Options bölümünden gerekli ayarları yapın.
 • Ekranın alt kısmında bulunan Upload and Convert butonuna basın.
 • Dosya sıkıştırma ve küçültme işlemleri tamamlandıktan sonra bilgisayarınıza otomatik olarak iner. İndirme butonu çıkarsa da tıklamayı ihmal etmeyin.

PDF Dosya Boyutu Küçültme Programı

Bazen Online PDF dosya boyutu küçültme araçlarını tercih etmek istemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yardımınıza programlar yetişir. Bu programlardan birkaçını burada bulabilirsiniz:

Apower Compressor

Gün gelir internet bağlantınız olmaz. Online araçlar bazı durumlarda doğru düzgün çalışmayabilir. Bu durumda PDF dosya boyutunu küçültme programlarını kullanabilirsiniz. İnternet bağlantısı gerektirmeyen Apower Compressor programı birden fazla dosyanın boyutunu küçültür.

Windows işletim sistemiyle uyumlu çalışan Apower Compressor programını www.apowersoft.com/compress-file sitesinden indirebilirsiniz.

Manuel İşlem Yaparak PDF Dosya Boyutunu Küçültme

PDF dosyalarının boyutunun büyük olmasının sebebi, yüksek çözünürlüklü görüntü ve yazılardır. Program ve online araçlar işe yaramadığında, dosyayı yeniden oluşturarak boyutunu küçültebilirsiniz.

PDF Nasıl Yapılır? PDF Oluşturma Rehberi ✔️

İlgili İçerik

www.tinypng.com

 • PDF dosyasını açın ve içindeki görselleri çıkarın.
 • Dosyaları sıkıştırmak için tinypng.com sitesine gidin.
 • Medya dosyalarını yükleyin ve sıkıştırın.
 • İndirdiğiniz medya dosyalarını, PDF dosyasındaki medyalarla değiştirin.

PDF dosya boyutunu küçültme yöntemlerini sizler için hazırladık. Yöntemler ile alakalı görüş ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın